Jogínské protažení zad a páteře

V tomto příspěvku bych vás ráda naučila protahovací cvik na záda a na protažení lopatkových svalů.  Protáhneme si záda po dlouhém sezení za počítačem a soustředíme náš dech na tuto asánu. Je to dynamická pozice, takže se nejen protáhneme, ale zkoncentrujeme mysl a zklidníme náš dech.

První krok – Stoupneme si na podložku

Pravou nohu připravíme na podložku, chodidlo uzemníme do podložky a upevníme prsty na nohou. Koleno směřuje do přední části podložky a
srovnáme si ho, aby bylo s kotníkem v pravém úhlu. Aby nevybočovalo ani moc dopředu ani do zadu. Hlídáme si, aby vše bylo v jedné rovině.

Tip: Zajímaví vás další cviky na protažení zad? Zkuste to s pozicí kočky.

Levou nohu položíme na zem kolenem na podložku (pokud chcete, můžete si nechat pod položeným kolenem deku). Narovnáme horní část těla, hlava směřuje vzhůru, hlídáme si ramena aby šla od uší.

Nádech a výdech.

Srovnáme se v této pozici. Zklidníme náš dech.  Můžeme pohled směřovat na pevný bod před námi.

Druhý krok – Uzemníme ruku

V druhém kroku s výdechem položíme levou dlaň do podložky, vedle pravého chodidla. Hlava je v prodloužení s páteří. Uzemníme si prsty položené dlaně do podložky a uvědomíme si váhu na třech stojných bodech.


Třetí krok – Zvedáme ruku do výšky

Zvedáme pravou ruku vzhůru ke stropu.  Stojná položená dlaň je pevná a pravá ruka směřující vzhůru je napnutá do konečků prstů. Hlava se může jemně otáčet vzhůru ke stropu. Nyní jsme v pozici, kdy intenzivně protahujeme naše záda. Lopatková část je v protažení, lehká rotace protahuje naše záda a jemně ždímá páteř a obratle v zádech.

Nezapomínáme na dech, je naším věrným pomocníkem ve všech jógových pozicích.

Důležité je netlačit se do pozic, kde je nám to nepříjemné, nebo kde cítíme bolest. Spíše se snažíme otvírat ramenní klouby, nádech a výdech nám pomáhá a vede naše tělo.

Čtvrtý krok – Uvolníme se a připravíme se na protáhnutí druhé strany

S výdechem horní ruku položíme na podložku a zklidníme srdíčko spolu s naším dechem. Můžeme si odpočinout v pozici dítěte, kde zklidníme tělo a odpočineme si na pár dechů. Celý proces potom můžeme praktikovat na naši druhou stranu, kde budeme otevírat levou část hrudníku a zad.

Doufám, že se Vám tento protahovací cvik na záda líbil a pomůže vám od zatuhlosti svalů kolem lopatek. Máte zkušenosti s pozicemi na protahování zad a máte nějakou oblíbenou ? Vyzkoušejte i další ásany proti bolesti zad. Jste sportovci a milujete pohyb? Vyzkoušejte jógu nejen pro běžce.

Krásný den,

Veronika

88 Shares
>
88 Shares
Share88