Jóga a říjen – co si nenechat ujít?

Podzim se nám pomalu přesouvá do své sychravé poloviny. Už i babí léto, které nám příroda na pár dní dopřála, odplouvá pryč. V posledních letech se mi stávalo, že jsem si nechala utéct podzim mezi prsty. Od října jsem se těšila na Vánoce, sepisovala seznamy dárků, dívala se na vánoční filmy a první perníčky napekla začátkem listopadu. Jenže pak člověk přichází o to, co mu může podzim nabídnout.

Stačí se jen podívat, kolik se toho děje ve světe jógy. Každý týden probíhají desítky kurzů a workshopů, které vás provedou jógou, meditací nebo ajurvédou. V obchodem se možná již dají sehnat adventní kalendáře, ale také dýně, jablka a švestky (na to nesmíme zapomínat).

Takže já si letos hodlám podzim pořádně užít a vyždímat ho do poslední kapičky dýňové polévky. Pro vaši inspiraci jsem pro vás připravila tipy na podzimní pozici, dvouhodinový seminář i jógový festival.Protažení s pozicí luku

Tuto pozici nejspíš nebude schopný každý zvládnout hned na poprvé. Takové výzvy jsou však nejlepší, protože se díky nim posouváme dopředu. Originální název pozice zní Dhanurasana a pro podzimní období je ideální. Zde se můžete podívat na video s podrobnou instruktáží:

YouTube video

Jak vidíte, chce to pořádnou dávku ohebnosti. Ti méně pružní z vás si mohou pomoci opaskem na jógu. Pozice pluhu vám dokonale protáhne přední stranu těla. Promasírujete si vnitřní orgány a nakopnete tak zažívání. Zároveň dokáže člověka zbavit psychického napětí a nahromaděného stresu. V hlavě se vám srovnají promíchané myšlenky a možná najdete řešení i nepříjemných a táhlých problémů.

Naučte se Pět Tibeťanů

O této sestavě jsem již párkrát psala. Líbí se mi představa, že stačí každé ráno věnovat jen několik minut sestavě o pěti pozicích a celý den se pak cítíte svěží a plní energie. Bohužel jsem nikdy nebyla na speciálním semináři, a tak častěji cvičím po ránu pozdrav slunci.

Jste-li na tom jako já, rozhodně nepřehlédněte tento dvouhodinový seminář. Zajít na něj můžete v neděli 19.10. od 10:00 do pražského studia Yoga & Art. Za 400 Kč se zde naučíte vše potřebné. Navíc není nutné mít s jógou předchozí zkušenosti. Seminář je otevřen všem, bez ohledu na věk.

Toto je samozřejmě jen malá ukázka toho, co řada jógových studií nabízí. Stačilo mi několik minut a našla jsem semináře a víkendové pobyty, které se konají po celé republice. Důležité je nesedět pořád doma a nasbírat nové zkušenosti mimo zaběhnuté koleje.

Podzimní žluté listí

Festival jógy podruhé

V mém minulém článku o podzimních typech ze světa jógy jsem vás lákala na ostravský festival Yogafall Ostrava. Jenom pár dní po něm se koná další festival jógy v Brně a to od 8. do 9. listopadu 2014. Letos je první ročník a vstupné na oba dva dny je při nákupu do 7.11. 1990 Kč (+ jeden veganský oběd zdarma). Pochopitelně si lze zakoupit i zvlášť vstupenku na sobotu nebo neděli.

Program je velmi bohatý a různorodý. Těšit se můžete na speciální jógové sestavy i chvilky strávené meditací. Doporučuji si s sebou vzít vlastní podložku, protože na místě je nepůjčují. Proč zmiňuji listopadové festivaly v říjnovém článku? Aby jste měli dostatek času k naplánování cesty a zakoupení vstupenek. Pokud jsem dobře hledala, tak jsou tyto dva zmiňované festivaly jediné, které nás na podzim čekají. O důvod víc, proč si alespoň jeden z nich nenechat za žádnou cenu ujít.

0 Shares
>
0 Shares
Share