Na drtivé většině lekcí jógy, které navštívím, nikoho neznám. Nechodím teď pravidelně na určitý kurz, tudíž ani nemám moc prostoru pro seznamování. Před začátkem hodiny tak nastává to trapné ticho, kdy jsou všichni připraveni, a čeká se na instruktora. Někteří lidé to řeší usilovným hledáním čehosi ve svém telefonu nebo tašce. Jiní si urputně prohlížejí své nehty na nohou a najdou se i tací, co si jen lehnou na podložku, zavřou oči a meditují.
Já si krátím chvíli hodnocením podložek na jógu ostatních. Vždycky si je prohlédnu a pak si řeknu, kterou bych si vybrala, kdybych s sebou neměla tu svou. Je to stejná blbost, jako když hrajete sami se sebou – vyber si jednu věc z každé stránky časopisu o módě. Každopádně mě to dostatečně zabaví a navít dala tato “činnost“ vzniknout dnešnímu článku.
Z tohoto mého malého průzkumu mi vyšly tři nejčastější druhy podložek a jejich majitelů. Tak se na ně pojďme podívat.
1. Typ – je mi to jedno
Dobrou polovinu všech návštěvníků lekcí jógu v mém okolí tvoří lidé, kteří si přinesou prostě podložku a je jim jedno jakou. Nejčastěji to jsou spíše levnější, opotřebované kousky z gumy. Pokud totiž máte podložku pouze z gumy, nevydrží vám při intenzivnějším nošení déle, jak jeden rok. Záleží samozřejmě na kvalitě daného materiálu. I tak jsou tyto podložky vhodné spíše pro začátečníky nebo rekreační jogíny.
Já sama jsem s něčím takovým začínala. Jenže mi vadila absence protiskluzové (hlavně fungující) vrstvy. Tento druh podložek je tedy vhodný na vyzkoušení, zda vás jóga bude bavit. Po pár měsících (nebo dokončení kurzu pro začátečníky) bych se jí zbavila.
2. Typ – tvrďáci
Tvrďáci jsou u mě všichni lidé s nulovou potřebou něčeho měkkého pod koleny. Není jich moc a potkávám je jen na náročnějších kurzech. Většinou mají jutovou podložku. Ta se těší velké oblibě, protože je téměř nezničitelná. Já už ji mám doma taky, ale za tvrďáka se rozhodně nepovažuji. Jutovou podložku používám pouze k cvičení jógy na trávě. Vzhledem k tomu, jak často (trapně málo) to je, nejspíš mi skutečně vydrží až do smrti.
3. Typ – komfortní jogíni
Zbytek návštěvníků lekcí si přináší různobarevné podložky, podobné těm, co vidíte na obrázku níže. Jak nejspíš tušíte, patřím k nim i já. Stalo se to postupně a rozhodně toho nelituji. Měkké a zároveň vysoké gumové podložky s protiskluzovou vrstvou jsou prostě nejlepší.
Nevím, do jaké míry podložka na jógu ovlivní vaše rozpoložení a výkon na dané lekci. Každý to má nejspíš trochu jinak. Já sama si však neumím představit situaci, kdy bych bojovala s ohebností svého těla a do toho musela snášet otlačená kolena.
Doporučuji také naši recenzi podložek na jógu. Dozvíte se v ní typy na konkrétní jógamatky, které se vám určitě budou hodit.
S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.