Domácí zubní pasta: Recept ze 4 ingrediencí, který musíte vyzkoušet

Zubní pasta se dá vyrobit i doma. Pokud koketujete s přírodní domácí kosmetikou a drogerií, pak je dnešní článek přímo pro vás. Najdete v něm jednoduchý postup na zubní pastu, kterou si připravíte během pár chvilek. Porovnávám ho s více známým receptem z jedlé sody. Budete překvapeni, jaké jsou výsledky.

Proč začít připravovat kosmetiku doma

Mám pro vás hned několik důvodů, kvůli kterým se vyplatí připravovat kosmetiku doma. Asi jeden z nejdůležitějších je pro mě ten, že vždy máte přehled o tom, co je uvnitř. Nemůže se vám stát, že se do vámi připraveného výrobku zatoulá ingredience, na kterou máte alergii, nebo která je škodlivá pro vaše zdraví.

Jen si vzpomeňte na složení kupovaných výrobků. Nebo se dojděte podívat do koupelny na etikety. Rozumíte snad něčemu, co je tam napsané? Produkty z drogerií jsou plné chemikálií, ať už to jsou parabeny, silikony, změkčovadla či konzervanty. Nemluvě o tom, že i vůně jahod ve vašem oblíbeném šamponu je uměle vytvořená.

Tyto chemické látky přitom neustále doráží na naše zdraví. Vysušují naše vlasy a pleť, škodí nám a jsou úplně zbytečné. Myslíte si, že bez nich to nejde? Jsem tu od toho, abych vás vyvedla z omylu. Uvidíte, že si můžete vyrobit zcela plnohodnotné alternativy u vás doma. A bez chemikálií. Pouze za použití jednoduchých ingrediencí.

Výhody domácí kosmetiky

Stačí vám jen pár ingrediencí. To je za mě jedna z největších výhod. Opravdu. Není na tom vůbec nic složitého. Ingredience jako kokosový olej, který najdete v dnešním receptu, se často opakuje. A tak si z něj můžete vyrobit hned několik produktů. Málokdy se stane, že byste koupili nějakou přísadu, a ta vám pak zůstala nevyužitá na poličce.

Domácí kosmetika je levná. Pokud se do toho opravdu pustíte, budete se divit, na jak málo vás přijde. Litr gelu na praní si vyrobíte třeba za 10 Kč. Protáčíte panenky pokaždé, když platíte v drogerii za x prostředků? Pak je domácí kosmetika a drogerie přímo pro vás.

Můžete experimentovat. Při výrobě domácí kosmetiky se fantazii meze nekladou. Pokud máte například nějakou oblíbenou vůni, jednoduše si koupíte esenciální olej a poté ho můžete přidávat úplně do všeho. Díky tomu vše bude vonět přesně tak, jak máte rádi.

Nehrozí vám, že výrobce přestane vyrábět váš produkt. To se mi stalo už několikrát. Oblíbila jsem si nějaký produkt, roky jsem ho kupovala a najednou nebyl k sehnání. Výrobce ho prostě přestal vyrábět. To platí nejen o kosmetice, ale i drogerii. Tudíž další velká výhoda – vždy budete mít po ruce to, na co jste zvyklí a co vám vyhovuje.

Jak začít vyrábět domácí kosmetiku

Výroba je jednoduchá. Možná se vám bude zpočátku zdát, že je to složité. Ale věřte mi. Párkrát něco vyrobíte a hned se do toho dostanete. Je to jako s vařením. Navíc, na internetu je k dispozici spousta receptů. A jak už jsem říkala, potřebujete vždy jen pár ingrediencí, které jsou navíc snadno k dostání. Pak už je jen smícháte dohromady a je to.

Pokud hledáte nějaký ucelený návod, jak začít vyrábět domácí kosmetiku, mohu vám doporučit náš ebook Zdravá kosmetika. Najdete v něm spoustu návodů na pečující i zkrášlující přípravky. Probíráme tam také některé důležité ingredience, které se neustále v receptech opakují. Recepty jsou opravdu jednoduché a zvládne je každý.

Nevybírali jsme nic složitého. I přísady jsou snadno k dostání. Na začátek bych vám tedy doporučila tuto příručku. Až si to s ní vyzkoušíte, uvidíte, že časem budete tvořit i vlastní, nové recepty. Výroba domácí kosmetiky je závislost. 😊 A zubní pasta bude první, kterou dnes vyzkoušíte.

Domácí zubní pasta

Mým nejoblíbenějším domácím výrobkem je jednoznačně zubní pasta. Vyzkoušela jsem různé varianty. Některé dopadly katastrofálně, to přiznávám. Ale důležité je nevzdávat se. To je jedno z hlavních pravidel domácí kosmetiky. Protože výsledek stojí za to.

Teď mám zářivý úsměv jako z reklamy. Netrápí mě citlivé zuby ani žádné jiné nepříjemnosti. U zubaře trávím na preventivních prohlídkách maximálně 2 minuty. Zubní pasta vyrobená doma je zkrátka poklad. Chcete i vy vyzkoušet tuto alternativu? Tak čtěte dál.

domácí zubní pasta
Ještě nezamíchaná zubní pasta. 🙂 Zdroj: archiv autora

Zapomeňte na jedlou sodu, zubní pasta se bez ní obejde

Nejprve vám řeknu, co se mi nepovedlo. Všechny informace čerpám na internetu. Vášnivě ráda se probírám články nadšených „lesních žínek“ (takovou přezdívku si dávají samy, vážně 🙂 ) a ještě raději jejich recepty zkouším.

Zubní pasta a její výroba je na internetu velkým tématem. Našla jsem spoustu a spoustu receptů s jedlou sodou. Troufám si tvrdit, že téměř každá po domácku vyrobená zubní pasta ji má v receptu. A protože podle teorie „když to používají všichni, musí to být správné,“ to vypadalo jako nejlepší nápad, zkusila jsem to. Postupovala jsem podle následujícího videa.

Zubní pasta s jedlou sodou – recept:

YouTube video

Ale pozor! Zpočátku zubní pasta fungovala skvěle, zuby byly viditelně bělejší a měla jsem pocit, že je mám krásně hladké. Časem mi ale začalo připadat, že mám odřené dásně. Řekla jsem si, že se to časem spraví, ale pak jsem vyzkoušela tuto pastu i na svém příbuzenstvu.

Jeden vzorek jsem nadšeně věnovala tetě. Její zuby ale tak nadšené nebyly. Po několika dnech byly citlivější na teplé a studené. Teta ale vydržela a dostala se až na dno kelímku, kde se usadila část jedlé sody. Po jednom ranním čištění chrupu vyšla z koupelny s úsměvem milovnice botoxu. Její rty nebyly jen napuchlé, ale také pořádné rozpraskané. A to mě vyděsilo. Jedlou sodu od té doby používám jen na fleky na oblečení, už nikdy bych si jí nedala na své tělo.

Zubní pasta – recept

domácí zubní pasta
Hotová pasta na mém super měkkém kartáčku. 🙂 Zdroj: archiv autora

v minulém článku o domácí kosmetice jsem psala, jaký je kokosový olej zázračný „všeuměl“. Při výrobě domácí zubní pasty je to základ. Alespoň pro recept, který vám teď představím. Navíc, když mi má skvělá pasta dojde, čistím si zuby jen kokosovým olejem a jsem stále spokojená. Naváže na sebe všechny nečistoty a bakterie a je to! Jednoduše a zdravě :-). Doporučuji používat měkký zubní kartáček, který je šetrnější k dásním a opravdu vyčistí daleko lépe než tvrdé kartáčky.

Domácí zubní pasta – recept

  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 2 lžičky březového cukru – tzv. xylitu/ xylitolu
  • 2 lžičky plavené křídy
  • esenciální olej podle nálady a chuti – já přidávám skořicový a je to nádhera

Moje kamarádka se pozastavila nad tím, jak může být asi cukr dobrý na zuby? Co je to za nesmysl? Není to nesmysl! Březový cukr je totiž naprosto jiný než normální cukr, který si sypeme do kávy. Březový cukr neboli xylitol či xylit čistí zubní sklovinu, aniž by ji ničil. Navíc udržuje zdravé dásně. Je vhodný i pro diabetiky a má nižší kalorickou hodnotu než klasický bílý rafinovaný cukr.

Plavená křída má také jemné čistící účinky a obsahuje ho i „profesionální“ zubní pasta od Weledy.

Tento recept je dílem úžasné Aleny Thomas, která pro sebe a pro své děti vyrábí doma téměř vše. Na jejích stránkách najdete 365 receptů!

Zubní pasta není nic složitého na výrobu. Vyzkoušíte tuto alternativu i vy? Napište mi komentář! Ať vím, co vás zajímá. 🙂 A pokud se vám můj recept líbil, budu ráda, pokud ho nasdílíte i přátelům.

Zuzka

4 Shares
  • Zdravím Zuzko pastu jsem vyzkoušela a je super,už mám ukuchtěnou druhou várku s přidáním pár kapek propolisové tinktury,xylit doporučuji maličko podrtit v hmoždíři.Do této pasty se určitě dá přidat i EO hřebíčku nebo skořice(pouze 1 až 2 kapky)nebo špetku kurkumy či skořice. Děkuji za recept a přeji spoustu nápadů. Vlasta

    • Jsem moc ráda, Vlasto, že se recept osvědčil 🙂 a děkuji za další rady. Hřebíčkový olej je výborný i jako první pomoc při bolestech zubů a dásní, takže do pasty je ideální. Ten březový cukr se rychle rozpouští, takže ho nijak nedrtím. Přeji hodně úspěchů při výrobě domácí kosmetiky! 🙂

  • vynechávám a asi i vynechávat budu tu křídu, ale používám olej(kokosový jednou, aktuálně olivový a příště arašídový, ten by měl být taky proti zubnímu kazu a olivový bělí skoro určitě a ostatní prej taky, až se sejdou suroviny asi zkusím i směs) používá to i malá, i když ještě čistění zubů nezvládá, tak doufám, že to u ní bude mít trochu efekt aspoň to cucání… další metoda je to převalování oleje v puse, ale na to nemám nervy, tak ho jen nevyplachuju(teda občas jo, ale pak to přejedu ještě raz…)

  • Dobrý den, mohla bych se zeptat, kde sháníte plavenou křídu? 🙂 Našla jsem jen pro malíře a pak na ekokoze.cz. Jestli byste měla ještě jiný tip, budu ráda. Moc děkuji! :))

    • Tady nejde o to, že je přírodní. Xylitol zamezuje množení bakterií v ústech a jejich ulpívání na povrchu zubu. Tím se omezuje tvorba zubního plaku. Přispívá dokonce k remineralizaci zubní skloviny.

  • Zuzko, miluju kokosovy olej na plet, tak ted ho bezim vyzkouset i na zuby, to zni skvele!
    A co se tyce toho nakupovani na ekokoze – mas zkusenost i s jinymi (eko)e-shopy? Nedoporucila bys i nejaky dalsi?

  • Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda-li by šlo místo plavené křídy dát bentonit (Aztécká hlína) je ve farmaceutické kvalitě a může se užívat i vnitřně kdyby se náhodou polklo více pasty.

  • Dobrý den, chci vyzkoušet vaší pastu. Mám doma všechny ingredience kromě té plavené křídy. Nezkoušela jste místo ní zelený jíl náhodou? Ten doma mám a podle internetu se také hojně používá na výrobu domácích zubních past. Předem děkuji. 🙂

  • Ahoj, díky za recept, vypadá moc dobře. Chci se zeptat, kolik pasty je z tohoto množství ingrediencí a jak dlouho pasta vydrží?

  • Dobrý den Zuzko, chtěla bych se zeptat, co to je za esenciální olej? To asi nebude ten, co se dáva do aroma lamp že? A další věc, je nutné dát do pasty tu křídu? Děkuji

  • Dobrý den přeji a zajímá mě můžu používat pastu denně? a kde seženu plavenou křídu? Předem děkuji za odpověď.

  • >
    4 Shares
    Share4