5 kroků k vitalitě. Jak správně na pozici Psa hlavou vzhůru

V tomto článku si řekneme, jak se bezpečně a s lehkostí dostat do pozice: Urdhva Mukha Svanásana, abychom si mohli naplno užít její účinky. Tato ásana Psa tváří vzhůru nám krásně protahuje přední polovinu těla. Otevíráme v ní hrudník, čímž rozšiřujeme náš hrudní nádech. Po pravidelném praktikování této pozice zajisté rychle ucítíte rozdíl v intenzitě vašeho nádechu.

Zvětšuje se rozsah pohyblivosti naší páteře. Tento pohyb má i pozitivní vliv na naši psychiku. Otevíráme se vzhůru, novým možnostem, příležitostem. Posilujeme naše sebevědomí. Podporujeme náš duchovní růst, naši vitalitu.

Poselství této pozice

  • Otevřeme svou mysl a nechme do ní proudit krásné myšlenky, které povznáší našeho ducha.
  • Myšlenky tvoří naši realitu, buďme otevření těm, díky kterým se cítíme dobře.

Zaprvé

Postavíme se do přední části podložky a začneme v pozici hory: Tadásaně (detailní popis pozice hory najdete v článku Tádasána – základ všeho). Uvědomíme si naše chodidla. Váhu na nich máme rovnoměrně rozloženou. Aktivní nohy, mírně podsadíme naši pánev a narovnáme záda.

Představíme si, jakoby nás někdo za temeno hlavy vytahoval vzhůru. Hlava v prodloužení páteře a brada mírně zastrčená vzad. Ramena stáhneme od uší a ruce jsou podél těla. Cítíme energii až konečcích prstů a dýcháme. Na chvilku zavřeme oči a spočineme v pozici a uvědomíme si její stabilitu a oporu.

Pozice hory - tadasana

Za druhé

S výdechem rolujeme naši páteř obratel po obratli dolů. A přecházíme do hlubokého předklonu: Ardha Uttanásana. Překloníme se tam, kam nám naše tělo dovolí.

Ruce můžeme položit na zem, anebo se chytit za lýtka. Uvolníme naši hlavu a dýcháme. Zkontrolujeme si, že nemáme propnutá kolena. Můžeme je mírně pokrčit.

V této ásaně se snažíme docílit naprostého uvolnění. Vyvěsíme paže, uvolníme páteř i hlavu. Pokusíme se zde uvolnit i naše myšlenky. Tato pozice hlubokého předklonu, náš učí pokoře a úctě. K sobě samým, k druhým. Jak se v této pozici cítíte? Co ve vás vyvolává za emoce?

Hluboký předklon

Za třetí

Zakročíme levou nohu, pravou nohu a přejdeme do pozice Prkna. Dlaně máme pod rameny. Rovná záda. Hlava v prodloužení páteře. I když se jedná o silovou pozici zkuste do ní vnést lehkost skrz plynulost dechu.

Tato ásana může být ze začátku namáhavá, ale z vlastní zkušenosti vím, že pocit jejího zlepšení přijde poměrně rychle. Ze začátku v pozici nemusíme zůstávat dlouho, stačí jeden nádech/výdech. Pamatujme na to, že v józe nám jde hlavně o to se v pozicích cítit dobře a vnímat její benefity. I když se to u některých pozic zprvu nemusí zdát, dá se v nich najít bod, ve kterém se budeme cítit skvěle.

Pozice Prkna

Za čtvrté

Nádech a s výdechem jdeme klikem s lokty u těla dolů. Chatarunga dandasana je velmi aktivní pozice a po jejím provedením bychom měli mít naše tělo pár centimetrů nad podložkou. Pokud jste začátečník opřete si v pozici prkna kolena o podložku. S lokty u těla přejděte stejným způsobem dolů. Prsty na rukou jsou rovnoměrně roztažené.

Chaturanga dandasana

Za páté

Přecházíme do závěrečné pozice Psa hlavou vzhůru: Urdhva Mukha Svanásana. S nádechem propneme naše lokty a náš hrudník protlačíme dopředu. Otevíráme hrudník vpřed. Můžeme si i představit, jak se otevírá oblast našeho srdce, naše srdeční čakra.

Máme aktivní ruce. Naše chodidla přetočíme a opřeme se o nárty. Nepropadáme se v loktech a ramena táhneme od uší dolů. Pokud je nám to příjemné dokončíme pohyb i mírným záklonem hlavy.

Pes tváří vzhůru

V této pozici zůstaneme tak dlouho, jak je nám to příjemné a naplno si procítíme její účinek. Na tuto pozici se velmi pěkně dá připravit praktikováním pozice Kobry a krásně naše tělo připravuje například na ásanu Luku.

Pozice Psa hlavou vzhůru nám přináší celou řadu pozitivních účinků, který nejvíce oslovil vás? V čem vás tato pozice obohatila? Sdílejte s námi svoje zážitky s touto ásanou do komentářů.

Přeji krásnou jógovou praxi.
Namasté

 

44 Shares
>
44 Shares
Share44