Jóga a kobra vám dodají energii

Na stránkách jednoho studia jógy jsem se dočetla zajímavou a snad i užitečnou radu. Jak jistě už víte, jóga nefunguje (a nikdy ani nebude) jako jednorázová záležitost. Pro viditelné výsledky je tedy třeba jí vtělit do našeho každodenního života. K tomuto účelu vám asi nejlépe poslouží každodenní ásána. Začít můžete klidně i zítra. Jednoduše si vyberete jednu ásánu a budete jí cvičit každý den v podobnou dobu. Postupně pak můžete přidávat další a možná vás to chytne do té míry, že si vytvoříte vlastní sestavu.

Já sama se do toho určitě pustím. Tak jsem si řekla, že když už se budu seznamovat s jednotlivými pozicemi, tak proč se s vámi nepodělit o své nově nabité znalosti. Každé pondělí tu pro vás bude přichystaný článek, který vás seznámí s novou ásánou.

Při hledání své první pozice jsem si pročítal knihu pro jógové začátečníky. Rozhodla jsem se pro ranní cvičení. Což je zvláštní, jelikož jsem doposud opravdu nebyla milovníkem žádného pohybu po ránu. Jednou jsem zkoušela jít běhat ještě před snídaní, ale hned po prvním kilometru se mi zvedl žaludek. Proto mě překvapilo, že mi jóga vůbec nevadí, naopak mi vždy zvedne náladu.

Začněte zlehka

Je jaro a počasí se každou chvíli mění a tak jsem vybrala takovou ásánu, která mě pěkně probudí i do toho nejšedavějšího rána. Proč mluvím zrovna o špatném počasí? Protože článek píšu shodou okolností ve značně vysloužilém pokoji jednoho hotelu ve Špindlerově Mlýně. Podle mých bláhových plánů to měla být rodinná dovolená plná horských túr a lehce adrenalinových atrakcí. Místo toho nám tu od rána prší a zimní bunda je pro mě pomalu málo.

fotka venkovní krajiny s deštěm přes okno

Původně jsem chtěla s touto jógovou rutinou začít až v pondělí, ale potřebovala jsem nějakou ranní vzpruhu. Levný snídaňový čaj, který neviděl čajové lístky ani zdálky, mi moc energie nedodal. Tak jsem si hodila na zem hotelový ručník (byla to bída, příště si vezu cestovní podložku) a pěkně si protáhla tělo. Minimálně mi to dodalo sílu se obléct a vyrazit do mlhavého údolí pro něco k snědku. A jakou ásánu jsem tedy nakonec vybrala?

Nemyslím si, že je rozumné hned volit něco zbytečně složitého, právě proto mi padla do oka pozice kobry neboli Bhudžganga ásána. Podle toho, jak jste již zkušení, jí lze cvičit třemi způsoby. Já jsem začala tím prostředním, takže jsem přeskočila fázi, kde se člověk opírá o podlahu předloktím.

Všestranný pomocník

Pozice kobry je velmi všestranná. Její název samozřejmě souvisí s tím, že při ní člověk připomíná naštvanou kobru. V Indii se používala, nebo možné ještě používá, pro léčbu ledvinových kamenů, ale opravdu vám neumím vysvětlit, jak její princip funguje. Já sama jsem se s ní setkala hned na mém prvním kurzu jógy. Ásána jako taková je součástí pozdravu slunci, který je základem pro power jógu.

Ačkoliv působí pozice velmi jednoduše, je třeba se při jejím provádění pekelně soustředit. Když se ale cvičí správně, může vašemu tělu přinést mnoho benefitů. Kromě uvolnění a posílení bederní páteře společně s vnitřními břišními svaly (což přijde vhod snad každému), stimuluje funkci štítné žlázy a také ledvin. Právě proto by se jí měli vyhýbat lidé, kteří trpí na hyperfunkci štítné žlázy. Dále musím zmínit pozitivní vliv na ženské orgány a potíže při trávení.

Muž, kterého bolí bederní oblast zad

Nevím jak vy, ale já když si o něčem přečtu tolik pochvalných informací, mám hned pocit, že se bez toho nemohu obejít. Dokonce si občas vyčítám, proč jsem s tím už nezačala dříve. Teď jen aby mi to nadšení chvíli vydrželo.

Vyberte si ásánu přímo na tělo

Chcete do toho skočit rovnou po hlavě a rozjet své domácí cvičení jógy naplno? Tak to si určitě stáhněte naše free DVD, které vás rychle seznámí i s ostatními ásánamy. Věřte, že i nepatrná změna vašich dosavadních návyků může mít velký přínos pro vaše zdraví. Stačí, když vyměníte skleničku vína či piva po večeři za čaj a přidáte k tomu špetku jógy. A pokud prahnete po ještě větší změně, tak je pro vás přichystaná naše 30 denní jóga výzva. Příští pondělí se můžete těšit na ásánu, která vám uvolní horní část zad.

0 Shares
>
0 Shares
Share