Za jógou do Texasu

Výborně, jsem tu! Kovbojský Dallas v Texasu. Let trvající šestnáct hodin je konečně za mnou! Mám pocit, že moje tělo snad ani není moje a mozek už také začíná pokulhávat. Tak jak lépe se regenerovat, než lekcí jógy v místním studiu. Vybírala jsem na jaké místo a styl jógy jít a musím uznat, že kovbojové asi nejsou to jediné, čemu místní propadli. Jógová studia najdete skoro všude. Pokud se chystáte do USA a Dallas máte při cestě, můžete se zastavit ve studiu, kam jsem se vydala já.

Proč mě to zaujalo

Ano, je to blízko hotelu, ale především se mi líbilo, jak mají označené úrovně lekcí. Některé jsou nazvány podle živlů – „still water“, jiné podle dalších přírodních uskupení „mountain“ nebo „dessert“. Hodiny jsou tak odlišné obtížností a zaměřením. Buď více meditačním a uklidňujícím směrem nebo naopak více energickým a akčním, takže i pokud jste začátečník, víte, do čeho jdete.

Kolik za to dáte

Lektorka se zářícím, opravdu americkým úsměvem, mi podává kartu s čipem k registraci a směruje do sálu. Za jednu lekci zaplatíte 21 dolarů, ale můžete využít „unlimited week“ za 15 dolarů libovolný počet lekcí. Samozřejmě nabízejí i permanentky, stejně jako u nás, jen ceny jsou trochu jinde. Pokud jste zvědaví, podívejte se, kolik platí Američani.

Jdeme na to

Velká okna, zrcadlové zdi, dřevěná podlaha. Očím se tu líbí. Ale je tu vedro! Teploměr ukazuje 34 °C, a to jsem v sále zatím sama. Ne, to nebude hot jóga, ta se přece cvičí ve vyšší teplotě, alespoň 45 stupňů Celsia.

Zavírám oči a vdechuji vůni citrónové trávy, která se teplem více a více rozpíjí prostorem. Už jsme tu všichni a lekce začíná sdílením pozitivních zpráv mezi všemi jogíny. Každý řekne něco, co se mu v nejbližší době povedlo nebo na co se těší. Perfektní příprava mysli, to musím uznat. Ale pojďme už na fyzickou praxi. Popravdě, kdybych v tomto momentě věděla, do čeho jdu, tuto myšlenku bych zatlačila někam hodně hluboko. Ale nevěděla jsem. Nicméně zalitovala jsem hned v následujících deseti minutách, kdy teplota v sále ještě vzrostla. Řekla bych tak na sto stupňů! Ásany se staly nadlidským výkonem a mysl těkala od jedné životní funkce ke druhé. Jógu v horku jsem chtěla vyzkoušet už dlouho, ale nepřipadala jsem si dostatečně připravená. A taky, že jsem nebyla.

Vyslat ve střeše špičku vzhůru a následně švihem rovnou mezi ruce, přehoupnout se do druhého bojovníka, zamotat ruce, převrácený bojovník a zase zpět v tak vysokém tempu se zdálo být téměř neuskutečnitelné. Přesto jsem se náhle, tím myslím, opravdu náhle, ocitla v překvapivě úspěšném pokusu o vránu stranou.

Po nespočtu bojovníků, kobylek, přechodů přes chatturangu, nízkých i vysokých židlí, rovnovážných bojovníků či pokusných stojů na rukou, jsem se po propocených hektolitrech konečně ocitla v pozici mrtvoly. Doslova J Ale znovuzrození se dostavilo spolu s kapkami eukalyptového oleje a vítaným uvolněním každé buňky v těle.

hot joga teplomer

Děkuji

Děkuji za nečekané pocity, osvěžení mysli a poznání vlastního těla ve zcela extrémních podmínkách. Děkuji za každou kapku potu, které odplavovala z těla všechno, co už nepotřebuji. Děkuji za pozice, které jsem nezvládla a tak mě to nutí jít stále vpřed. Děkuji za pozice, které jsem zvládla, a tak své tělo můžu chválit. Děkuji za extrémně motivovanou instruktorku, která prostě nenechá lidi zahálet. Děkuji Texasu za šokovou léčbu unaveného těla. A děkuji, že jsem to konečně zkusila.

Po skončení lekce byla teplota v sále 40 stupňů, ano byla to hot jóga! Jen nechápu, jak jsem ten obří nápis na jejich webu mohla přehlédnout

Hot jóga – ANO nebo NE?

Já sama jsem se docela dlouhou dobu zdráhala ji vyzkoušet. Vím, že je nyní aktuálním trendem, nicméně, jsem zastáncem toho, že praktikovat bychom měli v normální teplotě v souladu s podnebím, ve kterém žijeme. Je ale pravda, že díky teplu se v pozicích dostaneme hlouběji a možná i plynuleji, protože tělo není ochlazováno okolím. Každopádně když se po lekci zase tělo aklimatizuje na svou obvyklou teplotu, svaly a šlachy se smrsknou a jsme opět tam, kde jsme byli. A to obvykle trvá až do další „horké“ lekce.

Takže hot jóga ano nebo ne? Určitě ji zkuste, pokud si chcete otestovat své limity. Pokud chcete svou jógovou praxi posunout dál, doporučuji praktikovat hot jógu v letních měsících. Sice, že máme tendenci se za parných letních dnů spíše ochlazovat někde ve stínu, ale pokud zkusíme jít více ruku v ruce s přírodou a počasím kolem nás, tělo nám bude vděčné.

Jak se na lekci připravit?

Já jsem šla nepřipravená, a to vám nepřeju. Základ je dostatečný přísun tekutin před lekcí. Nemám na mysli těsně před cvičení, ale minimálně 2 litry vody byste do sebe měli dostat. A opět je doplnit po lekci. Stejně jako při klasické józe, i při hot józe pijte minimálně. Buďte však obezřetnější k signálům vašeho těla, a pokud jste na pokraji padnutí, napijte se.

Na sebe si vezměte co nejméně oblečení, ideálně kraťasy a sportovní podprsenku nebo lehký top. Čím méně zakrytých částí těla, tím lépe. Těšte se na smíšené lekce, budete se mít i na co koukat :-).  A nezapomeňte na speciální podložku, které i pod náporem potu zůstane neklouzavá.

 

na hot jogu v lete
autor: Magdalena Klížová

Zkusíte to?

Pokud budete hledat, kam si jít zacvičit, určitě narazíte i na bikram jógu. Ta se také cvičí ve vysoké teplotě, těšit se můžete na 42 – 45 stupňů Celsia, zápřah trvající 90 minut a soustavu 26 ásan. Ty jsou stejné všude na světě, protože následují právě tradiční systém Bikram jógy. Hot jóga je naopak, co se pozic týče, obměnitelná a teplota je trochu nižší.

Tak co, jste připraveni na osobní ochutnávku? Zajdete se zapotit a dát si do těla? Nemusíte kvůli tomu až do Texasu. Pokud jste z Prahy nebo to nemáte daleko, můžete vyrazit třeba sem. A pokud nejste z Prahy a máte tip na fajn hot jógové studio, napište mi. Napište mi, jestli jste tuhle horkpu záležitost zkoušeli a jestli jste byli tak zaskočeni jako já. Snad mě v tom nenecháte :-).

2 Shares
>
2 Shares
Share2