Prstová jóga aneb něco pro lenochy

Minulý týden jsme již mohli naplno pocítit sílu letního slunce. Můj střešní byt se proměnil v každoroční činžákové peklo. V pátek byl celý dům již tak rozpálený, že jsem si ani nevšimla venkovního ochlazení o pár stupňů. Hned ráno jsem se po noci plné převalování a těžkých snů rozhodla zavolat do studia, kde jsem měla zamluvenou Hot jógu a zrušit svou dnešní účast.

Pak jsem si dala do lednice chladit vodu a přemýšlela, jestli budu celé léto stejně nepoužitelná. Naštěstí mě to moc dlouho netížilo, protože jsem měla ten den narozeniny. Pátek 13. a ještě k tomu úplněk – o důvod víc, proč zůstat doma a vyhnout se katastrofám. Rozbalila jsem si pár dárků, co jsem si přivezla z domova a hodně se pobavila nad tím, jak mě teď asi všichni vidí.

Mezi dárky nechyběla dvě trika na jógu, sada vonných olejů ani kniha o prstové józe. Poslední jmenovaný mě zaujal popravdě nejvíc. Díky této knize jsem si nakonec přeci jenom jógu ten den zacvičila, i když “jen“ prstovou.

Ideální jóga pro líné dny

Všichni známe líné dny. Shodou okolností přicházejí nejčastěji o víkendu. Celý týden si plánujeme ty nejzábavnější aktivity a nakonec stejně skončíme s miskou něčeho dobrého před televizí. Já měla minulý týden líný pátek i sobotu. Klidně to přiznám, nepatřím k těm lidem, kteří se za to stydí. Udělala jsem si maraton Tarantinových filmů a snědla celý plech (nutno dodat veganských) muffinů. Pak jsem na sebe použila veškerou kosmetiku, co jsem doma našla a začetla se do knihy o prstové józe.

Celé je to vlastně jako sen. Jen si tak sedíte v tureckém sedu, soustředíte se sami na sebe a kouzelná prstová jóga řeší nenápadně vaše zdravotní problémy. Člověk to zvládne i v tom největším pařáku, jaký nás může v Čechách potkat. Nejvíce mě zaujala asi prán mudra, protože se jí říká zásobárna energie.

ruce spojené do tvaru srdce

Mudry a jóga prstů

Prán mudra by měla při pravidelném cvičení zlepšovat proudění prány a díky tomu podpořit vitalitu celého organismu. Také by tento cvik měl napomáhat urychlení uzdravení ze všech nemocí a pomáhat od hladu a žízně (ideální mudra pro dietáře). Plus jako bonus zvyšuje sebedůvěru.

Proč mudra? Protože takto se říká cvikům, které oslovují určité oblasti našeho mozku (popřípadě duši), vysílají k němu signál a tím ovlivňují také pochody v lidském těle. Každopádně mudry nesouvisí pouze s jógou (nejčastěji Hatha a Kundaliní), ale také s některými druhy náboženství, jako je např. budhismus. Doufám, že jsem to popsala dobře, protože nemám bohužel prostor pro větší rozepisování.

Za dva dny vám samozřejmě nepovím, zda jsou tyto informace alespoň z části pravdivé. Mohu ale říci, že shledávám prstovou jógu velmi zajímavou. Ideální je ji spojit rovnou s meditací. Opět přikládám také video, kde se můžete podívat, jak se tato konkrétní mudra cvičí.

Na závěr jedna rada, kterou se ve videu nedozvíte. Já sama jsem si myslela, že bude mudra nejúčinnější, když na prsty pořádně zatlačím. Přeci jenom jóga je z velké části o tlačení končetin do země a zatínání svalů. V knize jsem se ovšem dočetla opak. Opravdu stačí pouze lehce přitlačit prsty k sobě, ruce musí zůstat uvolněné. Po konci cvičení si můžete namazat ruce nějakým voňavým bio krémem a užívat si momentální rozpoložení.

YouTube video

7 Shares
    • Dobrý den, s tím vám bohužel nepomůžu. Zkuste kontaktovat nějakého lektora, který se touto jógou zabývá.

  • >
    7 Shares
    Share7