Prasarita Padottanasana – změňte svůj úhel pohledu

Tentokrát přicházím s trochu náročnější pondělní ásanou. Na tuto konkrétní pozici jsem narazila úplnou náhodou, když na mě předevčírem vyskočila její fotka ve vyhledávači. Jenže u ní nebyl název, takže mi nějakou chvíli trvalo, než jsem se ho dopátrala. V Češtině se jí říká pozice hlubokého předklonu v rozkročení. Pak jsem si klasicky našla video na Youtube, oblékla si pohodlné oblečení na jógu a pustila se do zkoušení.

Můj pokus číslo jedna

Nedávná chřipka mě donutila s jógou na chvíli přestat. Při podobných nemocech byste se měli józe vždy vyhýbat. Nejenže by vám to neprospělo, ale s nosem plným rýmy by to ani nešlo. Můžete zkusit meditaci, i když i v takovém případě může být ucpaný nos problém. Abych se do toho dostala, tak jsem se nejprve rozhýbala několika pozdravy slunci. Bylo fajn si zase pořádně protáhnout klouby a upustit trochu stresu.

Za těch pár dní jsem tak nějak zatuhla a musela si vzít na pomoc jógového pomocníka – pěnovou cihličku. Alespoň jednu (ideálně dvě) by měl mít doma každý odhodlaný milovník jógy. Přikládám zmiňované video, kde vám lektorka ukáže, jak správně cihličku využít.

YouTube video

Můj první pokus nebyl zrovna ukázkový, ani ten druhý nebo třetí. Důležité však bylo, že mě pozice bavila a měla jsem dobrý pocit ze zkoušení něčeho nového. Asi mi bude ještě chvíli trvat, než se dotknu temenem hlavy země, ale o tom přeci jóga je. Podle mě jsem vybrala velice názorné video (možná až moc) a tak vám tu nebudu popisovat, jak při takové pozici postupovat.

Benefity pozice hlubokého předklonu v rozkroku

Raději si povíme něco o jejím vlivu na naše tělo. Mezi hlavní benefity této ásany patří protažení a zároveň posílení vnitřní i zadní strany nohou a páteře. Tady je důležité nikam nespěchat a vše dělat opravdu pozvolně. Jedině tak se vyhnete nepříjemným pocitům v oblasti bederní páteře.

Dalšími přínosy je tonizace břišních orgánů (rozhýbání, prokrvení), zklidnění myšlení a zmírnění nevelkých bolestí zad. Rozhodně by ji neměli praktikovat lidé, kteří trpí na silné akutní či chronické bolesti krční páteře.

Oblouk z oblázků na modrém pozadí

Je možné, že jste na pozici Prasarita Padottanasana narazili na některém kurzu jógy. I tak vám určitě neuškodí si doma občas rozrolovat podložku a věnovat ji trochu praxe. Mě osobně se pozice moc líbí a funguje mi jako skvělý čistič hlavy. Jednou za čas bychom se měli všichni postavit na hlavu, abychom se na svět podívali z jiné perspektivy. Nikdy nevíte, co vám myšlenky z převrácené hlavy přinesou.

13 Shares
>
13 Shares
Share13