Sahadža jóga – meditace, kterou zvládne každý

Ačkoliv se józe věnuji celkem pravidelně, tak meditaci, která s ní jistě souvisí, jsem až dosud nepřišla na chuť. Asi je to tím, že nežiji moc hektickým způsobem života a k odpočinku mi obyčejně stačí procházka. Jenže v poslední době jsem měla na starosti samé zařizování a obcházení úřadů.

Celý týden jsem se v podstatě nezastavila a když jsem pak chtěla jít něco napsat, nemohla jsem se vůbec soustředit. Korunu tomu nasadilo otravné nachlazení spojené s neustálými odstávkami proudu ve vesnici, kde teď žiji.

Meditace jako řešení

Takže když jsem za tmy seděla v pokoji plném papírů na vyřízení a mazala si vazelínou nos odřený od rýmy, došla mi trpělivost. Hned druhý den jsem si začala hledat nějaký pěkný kurz meditace. Po chvíli mě zaujala sahadža jóga. Ta totiž slibuje citelné výsledky hned po první lekci.

S jógou, tak jak ji znáte, nemá moc společného, protože při ní celou dobu jen sedíte. Slovo jóga v názvu znamená spojení a celý název lze přeložit jako – vrozené spojení. Můžete vyzkoušet meditovat také v lotosovém sedu. Jak na to? Tato pozice je poměrně pokročilá. Nejprve byste se tedy na ní měli připravit. Zjistěte, které cviky vám pomohou dostat se do lotosového sedu v našem článku Jak se připravit na lotosový sed.

Mandala vytvořená z vlašských ořechů

Bohužel není meditace tak oblíbená, jako většina druhů jógy, a proto mi chvíli trvalo najít nějaký pěkný kurz. Hodně mi v tom pomohla tato webová stránka o sahadža józe. Pokud vás něco zajímá, určitě se na ni mrkněte, protože já tam objevila odpověď na všechny mé otázky.

Nakonec jsem se dopracovala k několika fajn místům, kde si můžete sahadža jógu vyzkoušet pod vedením zkušeného lektora/lektorky. Samozřejmě je možné meditaci provádět i v domácích podmínkách. Netroufla bych si to však zkusit jen tak, bez předchozí návštěvy klasické lekce.

2 x Sahadža jóga v Brně

V Brně jsem zabodovala hned dvakrát. Prvním místem je Mateřské centrum Sedmikráska. Každé úterý zde probíhá meditační a relaxační večer pro ženy – od 19:00 do 20:30 hodin. Meditace samotná trvá hodinu a půl. Je-li uvedená cena aktuální, zaplatíte pouze 40 Kč jako poplatek Mateřskému centru za jedno místo k sezení.

Jestliže se vám to v daný čas nehodí, můžete vyzkoušet Meditační centrum sadhaža jógy. Tady vás přivítají na lekci každé úterý od 17:45. Vstupné na všechny jejich akce a lekce je dobrovolné, z vybraných peněz zaplatí lektor/lektorka nájem za prostory.

Pohled na vrchní část mraků

Meditace v hlavním městě

Pak tu máme pražské Meditační centrum (Praha 3). Ti nabízejí kromě úvodu do meditace, ještě různé přednášky a hodiny v angličtině a ruštině. Vás bude asi nejvíce zajímat zmiňovaný úvod do meditace, který se koná každou středu od 18:00 do 19:30 hodin. Nenašla jsem informaci o ceně, ale mám takový pocit, že je vstup zdarma nebo opět dobrovolný.

Nad rozvrhem si můžete všimnout odkazu na další 3 města, kde probíhají lekce. Jsou to České Budějovice, Jihlava a Mladá Boleslav. A právě do Mladé Boleslavi se co nevidět chystám.

Máte-li možnost a chuť,  určitě si nenechte ujít alespoň jednu ze zmiňovaných lekcí. Příjemně se uvolníte a pročistíte si hlavu, nepochybně plnou starostí a neodkladných věcí. Na hodiny sahadža jógy budete potřebovat pouze sebe a možná ještě meditační podložku pro větší pohodlí. Pokud chcete posunout meditace ještě o kus dál, vyzkoušejte meditační korálky.

Navštívil jste někdo z vás výše zmiňované lekce? Nezapomeňte se s námi o své zkušenosti podělit.

8 Shares
>
8 Shares
Share8