Otvíráme sedmou čakru s jógou

Jsem. Je jedno kde, je jedno v jaké formě, ale jsem. Umíme uvědomit „jsem“ bez Já? Bez teď a tady? Pouze jsem? Ochutnejte s několika jógovými pozicemi čiré bytí a uvědomte si sami sebe. Není to proces na jedno odpoledne a není jisté, že se nám podaří toto místo energizovat, ale rozhodně to stojí za pokus!

Sedmá čakra je umístěna na temeni hlavy a někdy je zobrazována jako záře nad tímto místem. V Sanskrtu se setkáte s názvem Sahasrara, v Čechách ji označujeme jako korunní nebo sedmou čakru. Tato čakra je spojena s vědomím sebe sama a základní potřebou, která musí být pro správnou funkci splněna, je přijetí. Přijetí sebe sama, potom okolí… Klid a zoufalství jsou emoce, které sedmou čakru přímo ovlivňují. Přirozeně klid funkci čakry podporuje, zoufalství ji blokuje.

Ardha Padmasama

Poloviční lotosový sed vám dodá hlubší meditační prožitek, pomůže neutralizovat krevní tlak a zklidní mysl. Samozřejmě můžete praktikovat plný lotosový sed, ale doporučuji s touto pozicí začínat krok za krokem. Především pokud vaše kyčle jsou spíše zatuhlé než uvolněné, plný lotosový sed by vám nebyl pohodlným sedem, ale spíše bolestivou pozicí. A o tom jóga není. Pozice vám dělá potíže? Připravte se na ní vhodnými cviky.

www.yogaholick.cz

Posaďte se do pohodlného sedu (Sukhasana) a setrvejte, dokud se myšlenky nezačnou ustalovat. Pak je čas nadlehčit pravou nohu a pravé chodidlo vložit do levého třísla. Levá noha se tak zůstává na svém místě na zemi a levé chodidlo je přímo pod pravým stehnem. Pravé koleno směřuje k zemi, ale pravé chodilo je otočeno vzhůru.

Tip: Pokud máte potíž pravé koleno přiblížit k zemi, požijte jógový bloček jako podporu. Jedonuše jej vložte pod koleno.

Savasana

Nejtěžší jógová pozice je pozice mrtvoly. Někomu se může zdát snadná, přece se jen leží na zádech. Jogín ale ví, že podstata Savasany je v utišení tělesných projevů. Tělo leží, jako mrtvé, Nehýbe se dokonce ani mysl! Tato pozice vám dá zažít stavy vědomí, jako žádná jiná, pokud se stanete dobrými pozorovateli sebe sama!

Položte se na záda a dotáhněte ruce nohy od sebe. Špičky od nohou nechte přirozeně klesnout do stran a dlaně otočte směrem vzhůru. Hlava není v záklonu ani předklonu, ale zcela přirozeně v prodloužení krční páteře. Nechte celé své tělo kompletně ztěžknout a představujte si, jako by se bořilo do země pod vámi. Zbytek už musíte objevit sami, rozhodně se ale probudíte jako znovuzrození.

www.yogaholick.cz

 

Vriksasana

Do pozice stromu se nadšeně vrhají jogíni začátečníci v domnění, že si jednoduše  stoupnou na jednu nohu. Zkuste ale nepodlehnout rychlému vstupu do pozice a naopak si vychutnejte a prožijte vlastní růst. Stojnou nohu nechte doslova zakořenit do země pod sebou. Naopak druhou nohu pokrčenou v koleni vytáčejte krásně do strany, neprohýbejte se ale v bedrech. Břicho jemně vtahujte, ale ne křečovitě. Své ruce, jako větve, nechte vyrůst do výšky a pak spojte dlaně a uzavřete korunu vlastního stromu.

Pokud máte potíže s rovnováhou, koncentrujte svůj pohled na nějaký pevný bod ve výšce očí, pomůže vám to k ustálení v pozici. Vyzkoušejte pak úplné zavření očí a vychutnejte si pocit vlastní rovnováhy.

Tadasana a vědomá chůze

www.yogaholick.cz

K aktivaci sedmé čakry se nejlépe hodí všechny pozice, v nichž je páteř vzpřímená a hlava v jejím přirozeném prodloužení. Určitě znáte Tadasanu – pozici hory. Vyzkoušejte si v ní delší meditační výdrž – třeba takovou čtvrthodinku vaše mysl velmi ocení. Až ji budete rozpouštět, využijte podobné pohyby, jako když vstáváte ze Savasany. Prohýbejte nejprve prsty u rukou a zápěstí. Pak přidejte prsty u nohou a lehké prokroužení kotníků. Hlavu nechte klesnout ze strany na stranu a plně si uvědomujte vlastní dech. Pak už zbývá jen objevit, co je vědomá chůze. Každý krok rozfázujte na co nejmenší pohyby. Každý pohyb spojte s nádechem a výdechem a až noha začne došlapovat na zem, pozorně sledujte všechny pocity. Nejen ty, které se pojí se spojením chodidla a země, ale i ty, které se objevují uvnitř vás.

Přeji krásné jógování 🙂

Magdalena, www.yogaholick.cz

22 Shares
>
22 Shares
Share22