Léto je pro mě synonymem povalování se na trávě s knihou a obrovskou mísou čehokoliv, co si mohu nasbírat na zahrádce. Většinou čtu něco od Stephena Kinga, protože jeho knihy považuji za ideální letní čtení. Občas (ale opravdu jenom občas) mě přepadne nálada se trochu vzdělávat. Do školy už nechodím, a protože nechci úplně zakrnět, tak si sem tam pořídím i něco poučného. Většinou se jedná o knihy o zdravé výživě, návody na výrobu domácího jogurtu nebo v poslední době, také knihy o józe.
K narozeninám jsem od rodičů dostala knížku o prstové józe. Měla jsem z ní upřímnou radost, protože se mi po dlouhé době strefili do vkusu. Naposledy jsem od nich dostala příšernou knihu, kde hlavní hrdinka polovinu děje nakupuje oblečení a druhou polovinu si bezstarostně jezdí po světě. Bylo to takové utrpení, že jsem ji ani nedočetla. Jako věrná Kingova fanynka jsem už nejspíš nadobro poznamenaná.
V dnešním článku vám přináším tři tipy na knihy, které bych si sama ráda koupila. Jednu už mám dokonce doma. Možná využiji blížícího se svátku a nenápadně pošťouchnu své okolí. Udělám cokoliv, jen abych nedostala už žádnou knihu o nakupování oblečení, svatbách nebo dovolené s rozmarnou sestrou.
Tip č. 1 – Pět Tibeťanů v praxi
Tento titul je věnován velmi oblíbenému cvičení s názvem Pět Tibeťanů. V knihovně mých rodičů jsem jednou narazila na podobný výtisk, podle kterého jsem si cvičení vyzkoušela. Nevím, jestli jsem to už někde psala, ale Pět Tibeťanů je skvělá pohybová aktivita po ránu. Nutno dodat, ještě než do sebe člověk nasouká toust se sýrem a zaleje ho čajem. S plným žaludkem totiž cvičení není moc příjemné (osobní zkušenost).
Kniha má 195 stran. Autorka vás na nich postupně naučí celou sestavu. Pravidelné cvičení by vám mělo přinést harmonii, pohodu a posílené tělo.
Tip č. 2 – Jóga krok za krokem
Tato kniha má své vyhrazené místo v mé knihovně. Koupila jsem si ji chvíli poté, co jsem začala koketovat s klasickou jógou. Vybrala jsem si ji, jelikož jsem na ni četla samé pochvalné recenze. Patří k těm nejpečlivěji sepsaným knihám o základech jógy. Na 364 stránkách vás uznávaný autor provede vším, co budete při návštěvě klasické jógy potřebovat.
Ke knize se obracím vždy, když hledám ásány pro nějaký můj zdravotní problém. Nejčastěji je to ztuhlý krk, bolest hlavy nebo bolavé rameno (a to mi ještě není ani 25). Vřele ji doporučuji jak úplným začátečníkům, tak mírně pokročilým. Každý si v ní nepochybně najde přesně to, co hledá.
Tip č. 3 – Kuchařka podle jógy
Knihy o józe se nemusejí nutně soustředit pouze na samotné ásány. Jídlo je také důležitou součástí jógové filosofie. Nejsem vyznavačka striktního zakazování a pečlivého sestavování jídelníčku. Pořád si myslím, že jídlo by mělo zůstat jídlem a ne předmětem nekonečných debat. Nejsem vegan ani vegetarián, ale pokrmy z jejich kuchyně nikdy nepohrdnu. Proto bych si ráda přečetla tuto knihu. Nových receptů není nikdy dost.
Vím, že je jóga spjata s ajurvédskou kuchyní. Doma mám jednu kniha o ajurvédě, která mi přišla zbytečně složitá. Místo zajímavých receptů je plná neskutečně nudných údajů o jednotlivých typech lidí a vhodných potravinách. Zde naopak najdete více, než 100 receptůplných koření a orientálních vůní. Navíc jsou lehká ajurvédská jídla výbornou volbou pro teplé letní večery.
S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.