Párová jóga – jóga cviky pro dva

Jógování v klidu, o samotě, přináší klid, uvědomujeme si každý nádech a výdech, vnímáme práci každého svalu a jsme plně soustředěni jen na sebe. A to je báječný pocit. Někdy ale nechceme být sami, chceme se bavit a trochu si zařádit. A právě tehdy bychom měli vytáhnout kamarádku/kamaráda/přítele/dceru/babičku… na jógu ve dvou! Jógové cviky, které jsou pro dva mají jedinečný potenciál zabavit vás i vašeho partnera.

Intenzivnější protažení a velká legrace

Znám spoustu lidí, které bych na hodinu jógy prostě nedostala. Představa zavřených očí a podivných pozic, nemluvě o zpívání manter, jim prostě připadá divná, mnozí by řekli „ujetá“. No, každý má rád něco jiného. Pokud někoho takového znáte, zkuste mu navrhnout jógu ve dvou. Je to totiž spíš taková hra, zábava, prostě blbnutí. 🙂 Výhodou ale je, že se při tom skvěle protáhnete. Dokonce daleko více než když jógujete sami, protože pracujete se svojí váhou a ještě s váhou dalšího člověka. Jedinou nevýhodou jsou občasné pády, když se něco nepovede. Jděte proto někam na louku, do měkkého.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ RADA, která vám ušetří spoustu modřin a rozčilování: KOMUNIKUJTE! Zvlášť v pozicích, které jsou náročnější na stabilitu a musíte se opřít do svého jógového partnera, je správná komunikace základ. Naučte se říkat, co cítíte. Říkejte jasné a srozumitelné věty, například „táhne mě to doprava“, „přepadávám na záda“, „podlamují se mi nohy“… Nezapomínejte, že je to jen legrace. Když vám něco nepůjde, smějte se a zhluboka dýchejte. 🙂

Rotace v sedě

Jóga ve dvou

Nejúžasnější a také nejintenzivnější protažení si užijete při rotacích. Na fotce vidíte rotaci v sedě, která vám pěkně srovná páteř. Sedněte si zády k sobě do tureckého sedu, krásně narovnejte záda, měli byste mít pocit, jako by vám někdo tlačil dlaní do beder. Vytáhněte se z pasu, lopatky přitáhněte k zádům, aby se úplně schovaly. Ramena tlačíme dozadu a dolů. Brada je přitažená ke krku.

Otočte se na jednu stranu a chyťte se za koleno vašeho jógového partnera. On udělá to samé ve stejném směru. Za to koleno se přitáhněte, abyste se otočili ještě trochu víc. Nenahýbejte se nikam, držte stále rovná záda.

Protahování ramen

Jóga ve dvou
Někdy se to nepovede hned na první pokus, neztrácejte dobrou náladu! 🙂

Tohle je krásná pozice nejen na pohled. Úžasně si při ní protáhnete ramena a naučíte se vzájemně si důvěřovat. (Protože jakmile jeden povolí, padáte přímo na nos.) Postavte se k sobě zády do pozice hory, podsaďte pánev, zapojte Mula bandhu i Uddijána bandhu, musíte mít opravdu zpevněné tělo.

Chyťte se za ruce a pomaličku se začněte rovně jako prkno překlápět dopředu. Na fotce máme s Kačkou trochu prohnutá záda, což není na škodu, ale nesmí se to přehánět. Dostaňte se do maximálního nahnutí a užívejte si, jak se vám protahují ramena a otevírá se hrudní koš. 🙂

Hvězda

Jóga ve vou

Na konec jsem zařadila tak trochu akrobatický prvek. Musím vás varovat, je to zpočátku trochu nestabilní, proto nepospíchejte, všechno dělejte pomaličku! Opravdu pomalinku! Může se totiž stát, že přepadnete. Proto by nebylo na škodu, kdybyste sehnali někoho třetího, kdo si stoupne před vás a bude vás jistit.

Opět si stoupněte zády k sobě a ten, kdo bude vespod, trochu rozkročí nohy. Čím víc dá nohy od sebe, tím bude těžší udržet balanc. Na fotce už máme opravdu hodně široké postavení, na první pokus si dejte poloviční rozestup. Zahákněte si navzájem lokty, abyste se mohli zvednout. Ten, kdo bude dělat základnu, se začne předklánět s rovnými zády. Je to pohyb, který vychází z kyčlí. Nepospíchejte, ať se nepřehodíte. 🙂

Až budete vodorovně se zemí, ten, kdo je nahoře, pomaličku vytáhne nohy vzhůru a udělá tak dva cípy hvězdy. Tady opět pozor na převážení, jak zvednete nohy nahoru, těžiště se posune dopředu! Až si budete jistí, můžete rozplést ruce a propnout lokty, jak to vidíte na fotce.

Mimochodem ve středu 8.6.2016 bude Kačka Kosová vést hodinu jógy na Pankráci zdarma. Přijďte si zajógovat, třeba zařadíme i nějaké pozice pro dva. 🙂 Co vy na to? Napište do komentáře, jestli vás láká podělit se o jógovou praxi s někým dalším. 🙂

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora.

23 Shares
>
23 Shares
Share23