Hierarchie těla podle Ájurvédy

Když přijedete k lékaři s kožním problémem, obvykle vám jenom předepíše hormonální mast a pošle vás domů. Ájurvédsky lékař půjde hlouběji. Předpokládá, že ekzém nebo vyrážka jsou pouze projevem. Projevem problému uvnitř těla. Ájurvéda nenahlíží na tělo jako na soubor jednotlivých orgánů a jejich funkce. Zaměřuje se spíše na tkáně, které se navzájem ovlivňují a vyživují. Znáte 7 základních tkání, které tvoří vaše tělo? A víte, že když jedna nefunguje, může negativně ovlivnit i ty další?

Ájurvéda rozlišuje 7 tělesných tkání, tzv. sapta dhátu. Jedna vyživuje druhou, a to v pořadí, v jakém jsou uvedeny. Když je určitá tkáň narušená, tkáň následující nebude dostatečně vyživená a zároveň bude náchylnější k nemoci.

1. Rasa dhátu

Ve fyzickém těle se projevuje jako plazma a lymfa. Její hlavní složkou je voda a proto má i podobné vlastnosti. Tato tkáň se diagnostikuje pomocí pulsu a pokožky.

Nedostatek této tkáně se projeví příliš suchou pokožkou. S jejím nadbytek pak přichází akné nebo ekzémy. Narušená rasa dhátu se může projevit nedostatkem důvěry, neschopností rozeznávat chutě, nevolností, opakovanými chřipkami, dlouhou menstruací, chudokrevností a ztrátou vlasů. Zdravá tkáň přináší krásnou, čistou a pružnou pokožku, jasnou mysl a pocity štěstí.

2. Rakta dhátu

Ve fyzickém těle představuje krevní tkáň. Ta dává tělu život, teplo, sílu, ambice, ale také hněv, agresivitu, nenávist a žárlivost. Je tvořena elementem vody a ohně.

Tato tkáň je velmi úzce spjatá s játry, proto její narušení způsobuje častá žloutenková onemocnění. Dále pak ekzémy a kožní choroby, nadměrné krvácení během menstruace, záněty očních spojivek, chudokrevnost, krvácení z nosu a uší. Rakta dhátu se diagnostikuje podle očí, jazyka, rtů, konečků prstů a podle pulsu. Přirozeně červené rty a tváře, teplé ruky a chodidla, optimismus a sebedůvěra jsou pak projevem zdravé rakta dhátu.

Tip: Sebedůvěru vám pomohou vybudovat také předklonové pozice.

3. Mamsa dhátu

Ve fyzickém těle se projevuje jako svalstvo a pokožka. Vytváří v těle sebedůvěru, odvahu, dlouhověkost, schopnost odpouštět. Mamsa dhátu je tvořena elementem ohně a země. Motivovaná je elementem vzduchu. Mamsa dhátu se diagnostikuje vizuálně a pohmatem. Pro zdravou svalovou tkáň je vhodné přijímat ve stravě dostatečné množství bílkovin.

Svaly

Nedostatek tkáně se projeví nadměrnou tvorbou ušního mazu, vpadlými tvářemi, ztrátou váhy, únavou a nepevností v kloubech. Nadbytek může mít za následek tlustá stehna a boky, ochablé svaly, záněty mandlí, cysty na vaječnících nebo hemeroidy. Dobře vyvinuté svalstvo svědčí o zdravé mamsa dhátu.

4. Meda dhátu

Meda dhátu představuje tukovou tkáň. Na první pohled náš nepřítel, ale někdy je opak pravdou. Meda dhátu dodává tělu vláčnost a měkkost. Díky tukové tkání jsme podle Ájurvédy schopni pociťovat něhu a láskyplný dotek. Primárně je tvořena elementem vody, která stojí za funkcí výživy tukové tkáně. Sekundárně pak elementem země. Ta zabezpečuje stabilní funkce těla a mysli.

Lidé s ideálním množstvím tuku jsou klidní, milující, citliví a často mají krásný hlas. Obvykle jsou umělecky nadaní a nesnesou fyzicky náročnou práci. Lidé s malým množství tuku snadno promrznou a často jsou nervózní.

5. Asthi dhátu

Ve fyzickém těle se projevuje jako kostní tkáň. Poskytuje organismu základnu, oporu, tvar a pohyb. Zároveň je ochranou všech vnitřních orgánů. Asthi dhátu je tvořena elementem země a vzduchu. Pro její správné fungování je důležitá výživa. Element země je přítomen třeba v oříšcích a element vzduchu v zelenině.

Zdravá výživa

Zdravá kostní tkáň nám zabezpečuje přežití ve světě, schopnost hýbat se, pracovat a tvořit. Podle Ájurvédy je kostní tkáň metabolicky propojena s vnitřní stěnou tlustého střeva. Pravidelná detoxikace a očista organismu tak podporují správné fungování kostí. Naopak, velmi škodlivé je ozařování, neléčené hormonální změny, sedavý způsob života, obezita a potlačování negativních emocí.

6. Madždža dhátu

Zahrnuje kostní dřeň, nervy a mozek. Její elementem jsou voda a vzduch. Úkolem madždža dhátu je informovat organismus o podmínkách vnějšího světa, interpretace informací a porozumění. Součástí této tkáně jsou taky žlázy s vnitřní sekrecí.

Dobře vyvinutá madždža dhátu zabezpečuje dlouhověkost, dobré zdraví, dostatek energie a optimismu, inteligenci. V člověku se může projevit „šťastnou rukou“, která je ale – podle Ájurvédy – projevem dobře zvládnuté intuice. Ájurvéda totiž nevěří na šťastné a nešťastné náhody.

Dlouhověkost

7. Šukra dhátu

U muže představuje šukra dhátu semennou tekutinu obsahující spermie. U ženy se tato tkáň nazývá artava. Elementem je voda. Je to jediná plně vyvinutá tkáň, protože v sobě nese zárodek nového života. V jemnější formě je zastoupena v každé buňce těla. Zabezpečuje tělesnou inteligenci a podporuje imunitní systém.

Dobře vyvinutá tkáň u muže se projevuje atraktivitou, příjemným hlasem, širokým hrudníkem a optimismem. Žena s dobře vyvinutou artava dhátu je okouzlující, má růžové tváře, rudé rty a půvabnou chůzi. Lidé s nedostatečně vyvinutou tkání působí tmavě, unaveně, ochable a jejich přítomnost nám není obvykle příjemná.

A jak tedy docílit spíše těch pozitivních vlastností? Nuž, Ájurvéda doporučuje pohlavní styk jenom jednou za měsíc. Ale to už nechám na každého zvážení. 🙂

Možná po tomhle výčtu dokážete lépe nahlížet na své tělo. A zároveň lépe porozumět některým jeho projevům. Netvrdím, že je to spása našeho lidství a že klasická medicína je nesmysl. Na Ájurvédě se mi ale líbí, že mě učí poznat sama sebe. Nepřehlížet a neignorovat i drobné výkyvy v mém organismu. Věřím tomu, že když dopřeju mému tělu pozornost a lásku, odvděčí se mi pak zdravím, energií a spokojeností.

A pokud chcete proniknut hlouběji do tajů tělesných tkání, doporučuji podrobnější video pro ještě lepší orientaci v pojmech.

YouTube video

Zdroj: Tradiční indická medicína: Ájurvéda I (Zora Doval)

27 Shares
>
27 Shares
Share27