Aštavakrásana – pozice osmi úhlů

Dnešní pondělní ásana se ponese v duchu výzvy. Pravděpodobně budete mít s jejím provedením nemalé potíže, ale právě to je důvod, proč je jógu možné cvičit celý život. Vždy se objeví pozice, která vás donutí více trénovat a posouvat tak možnosti svého těla kupředu.

Aštavakrásana se v češtině nazývá pozice osmi úhlů a ačkoliv vypadá na první pohled lehce děsivě, můžete se ji s trochou cviku naučit i vy. Co k tomu budete potřebovat? Jako vždy dostatek místa, kvalitní podložku na jógu, pohodlné oblečení a ze začátku také bolster na jógu.

Jak se pozice osmi úhlů provádí?

Pro lepší názornost vám opět přikládám video z Youtube, kde je vše pěkně vidět a pozici z něj pochopíte lépe, než z podrobného popisu. Video má něco málo přes pět minut, ale samotná pozice osmi úhlů je předváděna až na konci. Do té doby se můžete společně s lektorkou protáhnout a rozehřát si svaly.

Slibované vide:

YouTube video

Důležité je mít dostatečně posílené paže, bez toho se dál nepohnete. Pokud však cvičíte jógu už nějaký ten měsíc, nemusíte se obávat, jistě vám za tu dobu ruce značně posílily.

Začátečníci mohou k provedení cviku využít bolster na jógu. Připravte si ho pod spodní část levého nebo pravého stehna (podle toho, na kterou stranu budete cvik provádět) a poté na něj jakoby nasedněte. Pokuste se na bolster nedolehnout plnou vahou, ale brát ho skutečně jako lehkou podporu.

K čemu je pozice osmi úhlů dobrá?

Tato pozice se zaměřuje především na posílení jednotlivých částí těla. To znamená posílení zápěstí, celých paží, ramen a ramenního pletence svalů. Bez námahy nezůstanou ani břišní svaly, které musí držet spodní část těla ve vzduchu. Zároveň si procvičíte rovnováhu a naučíte se soustředit i v tom největším fyzickém vypětí.

Provádět by ji neměli lidé s poraněným zápěstím nebo rameny. Uvědomte si, že ponesete celou váhu svého těla pouze na rukou, ty by proto měly být v perfektní kondici.

Zkoušeli jste už někdy doma tuto pozici nebo jste se jí raději vyhýbali kvůli její náročnosti? Možná je právě teď nejvhodnější chvíle na začátek tréninku. Přeci jenom sezóna tílek se blíží a kdo by se nechtěl letos ukázat s vypracovanými pažemi?

0 Shares
>
0 Shares
Share