Antibiotika? Jak po nemoci dostat tělo zpět do rovnováhy

Téměř celou Evropou se přehnala epidemie nejen chřipek, ale i vážnějších onemocnění, jako jsou angíny, záněty průdušek aj. A i když se většinou asi stejně jako já snažíte vyléčit přírodními a tělu přirozenými způsoby, někdy se prostě bez zásahu lékaře a „chemie“ neobejdeme. Obzvláště jedná-li se o závažnější, zánětlivá onemocnění. A i když jsou antibiotika zázračný vynález, který pomůže našemu tělu zahnat nemoc a uzdravit se, napáchá také spoustu škody na jiných místech.

Některá antibiotika poškozují játra, některá zase nepříznivě působí na ledviny. A obecně všechna působí nepříznivě na naši střevní mikroflóru. Ta zajišťuje harmonii našeho zažívání a pozitivně ovlivňuje naši imunitu. Antibiotika sice zničí bacil, ale jsou také příčinou snížené imunity, velké únavy, bolesti hlavy a gynekologických potíží, vyskytnout se může i přecitlivělost na některé látky a alergie.

Jak tedy po užívání zase nastolit v našem těle rovnováhu?

Zdravá strava

No, to asi nebude pro nikoho novinka a možná je to také vaše každodenní rutina. Ale v období „po antibiotikách“ bychom to měli brát obzvláště vážně a nastolit detox v podobě omezení některých druhů potravin a naopak zvýšení jiných. Vzhledem k oslabené střevní mikroflóře je ideální zařadit potraviny jako bílý jogurt a kefír. Pozor, vybírejme jen ty bílé živé a ne nějaké doslazované ovocné či čokoládové zázraky. Jestliže nám čisté nechutnají, není žádný problém si je doma dochutit například medem. Ten patří mezi další potraviny, které našemu tělu po užívání antibiotik prospějí. Po léčbě si dopřejme také kysané zelí, rychlokvašky (pozor, užívat určitě až PO antibioticích, neboť některá zakazují kyselé potraviny), čekanku, česnek a cibuli. Celkově bychom samozřejmě měli na nějaký čas zvýšit v jídelníčku přísun ovoce a zeleniny.

A čemu se vyhýbat? Všemu, co naše tělo a játra naopak zatěžuje. Těžká, kořeněná jídla, cukr a kofein.

Pokud se chcete pustit do detoxikace naplno a pořádně, zkuste naši 28-denní detoxikační výzvu. Je plná výborných receptů a tipů! 😉

zelenina

Pitný režim

Regeneraci a detoxikaci těla vždy podpoří zvýšení příjmu tekutin. Tudíž i v tomto případě si dopřejeme větší příjem čísté vody, abychom očistili naše tělo a zvýšili proces látkové výměny a vypláchli tak škodlivé látky z těla. Kromě vody si můžeme také dopřát bylinné čaje. Tady jsou vhodné různě směsi na detoxikaci, jenž seženete buď v lékarně nebo v prodejnách bylinek, kde vám rádi doporučí ten pravý, po konkrétním typu antibiotik. Nikdy ale nešlápnete vedle, pokud budete popíjet ostropestřec, který působ velmi příznivě na podporu činnosti jater.

Výborný je také detoxikační čaj s ajurvédskou směsí bylin, který má čistící účinky na tělo a pozvnášející na duši.

Jóga

Cvičení jógy je vhodné nejen pro protažení a posílení těla, ale každá z ásan také stimuluje určitý orgán. Po užívání chemických léčiv nejvíce potřebujeme posílit játra. Na to je vhodná například ásana Balanční luk. Je to pozice, kterou zvládnou i začátečníci. Příznivě působí nejen na posílení jater a látkové výměny, ale také na redukci stresu, dobrou náladu a dodání energie, což je dalším velkým plusem! 😉 Podrobný návod, jak provést tuto ásanu najdete v našem článku Pojďme do balančního luku.

V neposlední řadě nezapomínejte také na dostatečný pohyb v přírodě, na čerstvém vzduchu, dopřejte si kvalitní spánek, nepřehánějte to s teplotou v místnosti a relaxujte a smějte se. Smích je totiž všelék! 😉 Přeji krásné jarní dny a ať se vám nemoci vyhýbají! 😉

8 Shares
  • Jógu jsem objevila na vysoké a cvičím každý den. I když od porodu jen 15 minut denně, ale i to je pro mě důležité. Vůbec nejlepší je jóga v přírodě. Antibiotika naštěstí nijak zvlášť neberu. Spíše se to vše snažím řešit homeopatiky a wobenzymem. Je to všechno taková alchymie, ale když se to člověk naučí používat, tak je to úžasné.

  • >
    8 Shares
    Share8