Pojďme se do balančního luku

V tomto článku se více zaměříme na ásanu luku nebo-li Dhanurásanu. Je to pozice v leže se záklonem. Protáhneme si přední stranu našeho těla, posílíme celou páteř a dodáme jí intenzivní protažení.

Tato pozice nám dodá energii, oživí naše tělo a rozpoutá pocit radosti. Je to pozice, která redukuje stres v těle a zároveň masíruje naše břišní a pánevní orgány. Příznivě působí i na vylučování a ovlivňuje funkci jater. Díky luku posílíme stehna, protáhneme kyčelní oblast. Protáhneme si a zvýšíme pohyblivost ramenních kloubů.

Tato ásana působí na Manipura čakru.

První krok – lehneme si na podložku

V prvním kroku si lehneme na podložku, opřeme si klidně čelo o zem a necháme tělo zklidněné, můžeme si na pár dechů zavřít oči, abychom se připravili na následné kroky. Jenom se nejprve jemně vydýcháme abychom zklidnili dech a naše srdíčko. Pokrčíme si nohy v kolenou, chodidla nasměrujeme co nejblíže k tělu a chytneme se za kotníky.

Druhý krok – po výdechu jsme balančním lukem

Po výdechu následuje nádech a my zvedáme hlavu  a hrudník, lehčí varianta je nechat stehna na podložce a zvedat jenom horní polovinu těla, těžší varianta odlepit i nohy – stehna a kolena. Váha je na břichu a stydké kosti. Kolena jsou buď od sebe na šíři boků (lehčí varianta) nebo je rovnáme blíže k sobě (těžší varianta). Hlavně nezapomínejme v pozici dýchat, dech nijak nepotlačujeme. Uvolněně dýcháme, zejména v břišní oblasti.

Jednodušší tip: nechat stehna na podložce a odlepit horní polovinu těla a lehce kolena, ale stehna necháme na zemi. Nikdy nejdeme do žádných extrémů, pouze tam kam je nám to příjemné a kam nám dovolí naše flexibilita. 🙂

Vytahujeme se směrem do dálky, v konečné poloze je důležité plynule dýchat.

Pozor: pozici by neměly praktikovat těhotné maminky! Dále cvičenci s vysokým krevním tlakem či onemocněním srdce,  s vředovými chorobami, kýlou, problémy s klouby a lidé po operaci břicha na to pozor! 

Třetí krok – odpočinek

Jelikož je to náročná ásana nezapomínejte na odpočinek, nechte pomalu stehna a kolena klesnout do podložky a čelo opřete o zem, můžete nohy nechat zcela nechat volně klesnou do podložky a už jen závěrečně relaxovat.

Doufám, že se Vám článek líbil!

Jaké máte zkušenosti s touto pozicí – je Vaše oblíbená? Názory piště do komentářů:)

Veronika

9 Shares
>
9 Shares
Share9