Bio oblečení (nejen na jógu)

Hned na začátku článku bych chtěla uvést na pravou míru pojmy, které souvisejí s dnešním tématem. Nedávno jsem seděla s kamarádkou v kavárně na dortíku a vedla s ní debatu o oblečení na sport. Zeptala se mě, jaký je vlastně rozdíl mezi bio a organickou bavlnou. Otázka mě trochu zarazila, protože jsem nad tím sama nikdy nepřemýšlela. Nakonec jsem odpověděla, že asi žádný (za to asi bych se však měla zastydět).

Doma jsem pak pátrala a naštěstí se mé tvrzení potvrdilo. Takže, pokud máte rádi bio bavlnu, tak můžete vsadit také na oblečení z bavlny organické – je to jedno a to samé. Jediné, na co si dávejte pozor, je přítomnost značky bio certifikátu na vybraném kousku oblečení.

1.     Bio oblečení je přátelské k vašemu tělu

Jako dítě jsem se několikrát neuvěřitelně osypala poté, co jsem si na sebe oblékla nevyprané právě koupené oblečení. Vzpomínky na nepříjemnou vyrážku mě naučily kupované oblečení vždy řádně vyprat. Většině prodejců vůbec nevěřím. I zdánlivě kvalitní značky mají často podivné dodavatele. Chemické přípravky se dnes využívají od začátku procesu výroby oblečení až do jeho konce. Mám teď na mysli hnojiva, hubiče škůdců, barviva atd.

Na druhou stranu bio bavlna není ničím z toho zatížena. I velmi citliví a alergičtí jedinci se mohou spolehnout na její zdravotní nezávadnost.

Průhledné čajové šálky naplněné zeleným sypaným čajem

2.     Záchrana pro vaše svědomí

Mám naši planetu samozřejmě ráda, ale nejsem zas takový ekologický puntičkář, jak by se slušelo. Moje generace byla již od první třídy vedena k třídění každé blbosti, kterou chtěl člověk vyhodit. Pořádali jsme celoškolní závody ve sběru víček a starých časopisů. Ale ani celá řada ekologických omalovánek, kvízů a televizních spotů mě nepomohla.

Snažím se třídit velké pet lahve, krabice od bot a tak podobně. I tak však třídím necelých 10 % toho, co bych správně měla. Proto si ráda koupím oblečení na jógu a nejen na ni z bio materiálu. Stejně tak mám doma ekologickou podložku na jógu, ručníky a kosmetiku. Popravdě si tak trochu kupuji dobrý pocit z toho, že podporuji správnou věc, tedy ekologické zemědělství.

3.     Získáte kvalitní kousek

Oblečení z organické bavlny jsem si vždy představovala jako to kopřivové roucho z pohádky Sedmero krkavců. Realita je naštěstí naprosto jiná. Látka z bio bavlny je velmi trvanlivá. Což je samozřejmě vyváženo vyšší cenou výrobků. I přesto bych se nákupu bio sportovního oblečení vůbec nebála.

Krásné růžové tílko na jógu se zapínáním za krkem: 

růžové tílko na jógu z bio bavlny

Zelené tílko na jógu v klasickém střihu: 

Zelné tílko na jógu z bio bavlny

Bio bavlna je měkoučká a velmi příjemná na nošení. Výše se můžete podívat na dvě tílka na jógu, která podle mě stojí za úvahu. Růžové mám již dobrých pár měsíců doma a zatím se na něm nehnula ani nitka. A co vy a organická bavlna? Kupujete si bio oblečení pro dobrý pocit, kvůli trendům nebo pro své vlastní zdraví?

11 Shares
>
11 Shares
Share11