Nedávno jsem zjistila, že nejsou legíny jako legíny. Na začátku minulého kurzu jógy jsem se dala do řeči s paní, která vedle mě seděla na podložce. Měla evidentně velmi sdílnou náladu, protože já většinou na cizí lidi působím celkem nepříjemně a moc často se se mnou nevybavují. Jenže paní potřebovala někomu nutně sdělit, že slečna na druhém konci sálu má absolutně nevhodné kalhoty.
A tak jsem si poslechla přednášku o tom, jak jsou ty nylonové příšery (legíny na jógu) úděsné a kolik nemocí to vlastně způsobují.
Tak polovina z toho, co mi vykládala, dávala smysl. Druhá polovina byla plná blbostí typu – „Určitě se celá osype a vsadím se, že jí ty legíny obarvily nohy“. Takže jsem si z toho vzala jen to podstatné a vytvořila tento článek.
1. Pozor na střih
Při objednávání přes internet si u zahraničních e-shopů ověřte, jak to mají s vrácením zboží. V Čechách to samozřejmě není problém. Vždy se podívejte na tabulku velikostí a klidně si zajděte i pro metr a své míry si přeměřte. Pokud byste si koupily příliš malé legíny na jógu, omezovalo by to vaši krevní cirkulaci a to je to poslední, co od jógy chcete.
Většina modelů má více méně podobný střih, ale jedna věc mi připadá celkem nevhodná. Mám na mysli legíny se sníženým pasem. Na józe by se měl člověk cítit pohodlně. Když už si vyberete měkkou podložku a připravíte svou mysl na nálož uvolnění, neměli byste si to kazit popotahováním kalhot a husí kůží na zádech.
Já už jsem poučená a vím, že ne všude je (speciálně na podzim) pěkně vytopeno. Raději dejte přednost kalhotám s vyšším nebo alespoň rolovacím pasem, který lze upravit podle teploty v místnosti.
2. Ach ten nylon
Nylon a jóga asi nikdy nebudou kamarádi. Syntetické látky obecně nejsou pro jógu dostatečně prodyšné a zbytečně zadržují pot. Zároveň nejsou na těle zrovna nejpříjemnější, a tak se nevyhnete občasnému podrbání nebo ošívání. Některé pozice by vám navíc mohly způsobit elektrizující oblečení.
Určitě uvažujte o bavlně, nejlépe té bio. Pochopitelně není možné ušít elastické legíny pouze z bio bavlny. Jako doplňkové materiály se dají schválit např. elastan nebo lyocell (v malém množství).
3. Nenechte se zmást veselými vzory
Barevné etno, květinové nebo zvířecí vzory pomalu vládnou jógové módě. Mě se to strašně líbí, ale jakmile si projdu složení materiálu, dávám od nich ruce pryč. Legíny na obrázku nad tímto odstavcem jsou úžasně roztomilé. Bohužel se skládají z 80 % z nylonu a 20 % spandexu – obě dvě syntetické látky. Umím si tak představit jak moc “pohodlné“ asi budou. Nakonec se přeci jenom vyplatí oželet veselý vzhled a dát přednost kvalitním legínám na jógu z bio bavlny a to ať už cvičíte doma nebo ve studiu.
Při výběru legín na jógu se nenechte zlákat ani sexy střihy, ani optimistickými motivy. A pokud ano, tak snad nenarazíte na podobnou paní jako já, která vám bude mezi řádky vlastně jen závidět vaše štíhlé nohy a zabalí to do útoku proti legínám na jógu.
S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.