Přirozený strach a otázky začátečníka


Všichni cvičí jógu, měl bych také? Jaký je první impulz a jaké jsou odpovědi na otázky typu mohu začít i ? Ve svém věku, se svou postavou, když se ani nepředkloním? To jsou první otázky, které se honí hlavou tomu, kdo sbírá odvahu začít.

Jóga na nás působí z různých směrů. Někdo se o ní dozvídá od kolegyně z práce, když s povytaženým obočím doprovází její, týden co týden, dřívější odchod z práce s pohupující se karimatkou zavěšenou na rameni. Někdo se o ní dozvídá z časopisu ležícího v čekárně na stolečku u pana doktora a se zaujetím si přečte o jejím vlivu na psychiku, když tu se rozrazí dvěře a nerudná sestřička zahaleká do čekárny: Další. V tu chvíli si onen člověk pomyslí – musím to zkusit.

Jsou i tací, kteří popojíždí v dopravní špičce v hustém provozu a nevědí coby. A tak se znuděně rozhlíží kolem, než se jejich zrak upře na velký plakát představující nový počítač, jenž ve svém názvu obsahuje i slova yoga. Zvědaví, co ono slovo znamená, vytahují svůj chytrý telefon a čas v autě krátí čtením o tom, co je ona jóga. A pak, když člověk zjistí, že jóga svým působením na tělesnou schránku pomáhá od bolesti zad, které je po dlouhém sezení za volantem a nahnutím se vpravo k řadící páce svazuje, je rozhodnutí jít jógu zkusit, více než lákavé.

Kolik lidí jí ale opravdu jde zkusit?

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Pro koho je jóga?

Když se o nabízené lekce začnou zajímat hlouběji, zjišťují, že druhů jógy je více, než se zdálo a slova, jenž je popisují, často nedokážou ani vyslovit. Nakonec k tomu všemu zmatku se vyloupne obrázek krásné štíhlé ženy v upnutém trikotu obkreslující její ladné křivky, hadí tělo a dokonalou pozici, kterou my nikdy nedokážeme. Podtrhnuto, sečteno – na jógu nejdu, není pro mě.

Strach a otázky podobného typu jsou přirozené

A odpověď na ně je jedna – jóga je pro všechny. Jde jen o výběr, který zvolíme. Podobné jako výběr šatů. Jedné ženě padnou bledě modré a druhé v korálové barvě. Jedné střih áčkovité sukně a druhé balónový typ.

A proto i v józe jsou různé druhy, lépe řečeno přístupy, které oslovují určité skupiny lidí. Na kterou lekci jít vám pro začátek může poradit zkušený lektor či zde platí heslo řídit se popiskem – jemná lekce či lekce pro začátečníky. Začínáte s jógou? Možná vám přijde vhod náš článek o 10 tipech, jak se připravit na první lekci jógy.

A pokud zjistíme, že nám danný typ lekce či lektor sám nevyhovoval, není na tom nic špatného. Díky těmto souhrnům zkušeností si tříbíme výběr, než najdeme to, co vyhovuje nám.

I nesprávně zvolená lekce je ve finále lekcí správnou – nasměruje nás jiným směrem. A tak se nebojme zkoušet.

Co v józe nehledat aneb nesoutěživost na poli jógamatek i mimo ně

Možná je snadnější v tuto chvíli říci, co jóga není, než co jóga je. Jóga není soutěž. Ale stále se najdou i tací, kteří si, často podvědomě, měří síly a ohebnost s lidmi kolem a potěšeňi s povýšeným egem po lekci odchází. To ale nemusí být váš přístup a váš důvod, proč na jógu jdete. I když se tací najdou, věřte, že na lekcích jógy a v jejím okruhu se právě tato tendence ukázat se, jak jsme na ni zvyklí z jiných druhů sportu, neobjevuje. Ba naopak.

Tendence dnešního světa vítězit a být první v józe neplatí. Známá věta popisující přístup západního člověka: ,,Co neurveš, to zkurvi“ tady nevyhrává. I to je jeden z důvodu, proč mnoho lidí na lekce jógy  míří  s chuťí se takovými lidmi, často stejně smýšlejícími, obklopovat. Nesoutěživost, které je v běžném životě až až, je oním pilířem lekcí.

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Vyděržáj pijaněr

Než se nám začne odhalovat to více, co za jógou je a o čem mluvila ona kolegyně, či co jsme si přečetli v odborném časopise, představme si cibuli. Abychom se dostali k jádru pudla, k jejímu středu, je potřeba se zbavit jednotlivých slupek. Ony slupky můžou představovat pevnou schránku těla, která nás ne a ne pustit hlouběji jak v pozici, tak ve vztahu k druhým i k sobě samotným. Vydržet a nechat slupky opadat postupně.

Pokud vydržíme, v jeden okamžik zjistíme, že se nám lépe dýchá, že se nám lépe jen tak prostě žije. Pozice jak ásanové, což jsou pozice těla, které v józe zaujímáme, tak mentální, začnou být příjemné a my se z hrubé hmoty dostaneme k jemnější. O tom ale někdy příště.

Co s sebou na první lekci?

Teď trochu prakticky. Rozhodnutí padlo, lekce vybrána, lektor doporučen. Ale co s sebou na první lekci? Bojíme se trapně volat kamarádce a celí nesví prohrabujeme šatník ve snaze najít něco, co se nám bude zdát na jógu vyhovující. Co je ale vyhovující?

Pohodlí je prvním a důležitým vodítkem

Pokud nás bude škrtit guma nad kotníkem či v pase, pokud nám při každém předkolnu rupne další šev, pokud si při každém pohybu budeme muset kasat nohavice či upravovat tričko tak, aby neodhalovalo více, z lekce si odneseme tak akorát podrobnou představu o tom, co na sebe příště určitě ne.

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Pohodlí je důležité. Pohodlné kalhoty nejlépe z přírodního materiálu, pohodlné tričko a sepnuté vlasy, kdy tento problém u mužského pohlaví často odpadá, je tou nejlepší volbou. A co dalšího? To je všechno. Vemte s sebou svou mysl a nenechte jí někde v minulosti či jí nenechte, aby vás předběhla do budoucnosti. Podložky, pomůcky a deky ve studiích z velké části jsou.

Rada na závěr?

Prostě běžte. Jen kvůli sobě.

A co dál?

Pojďmě se každou poslední středu v měsíci sejít u povídání nad otázkami začátečníků, kterými jsme si procházeli všichni, či které nás čekají. Pojďme se svěřovat a sdílet a rozviňme tu podporující místo skrze komentáře a příspěvky. Protože všichni jsme jen lidé se strachem z neúspěchu.

0 Shares
>
0 Shares
Share