10 tipů, jak se připravit na první lekci jógy

Ne nadarmo se říká, že kdo je připraven, není překvapen. Přečtěte si něco o tom, co vás čeká na vaší první lekci. Je jedno, jestli cvičíte online z domova nebo ve studiu. Seznamte se s 10 tipy, jak se připravit na první lekci jógy. S námi si cvičení užijete naplno a nic vás nerozhodí.

Když začínáme s něčím novým, může být pro nás představa možná i trochu děsivá, co se tam bude dít, co mám dělat, co si vzít s sebou, nebude to divné? Zapadnu? 🙂 Dnes si představíme 10 zasvěcených tipů, které vám pomůžou cítit se sebevědomější, více v pohodě a připravenější při první lekci jógy (ať už fyzicky ve studiu či online ;-)).

1. Necvičte s plným žaludkem

Z mého pohledu jedno z nejdůležitějších pravidel. Praktikování jógy hned po jídle vám bude bránit ve cvičení. Aby se vaše tělo dostalo do složitých (ale i jednoduchých) pozic, žaludek nemůže trávit něco těžkého. Doporučuji jíst cca hodinu před tréninkem, ale pokud je to pro vás nereálné a máte hlad, dejte si například banán 20 minut před lekcí.

2. Přijďte včas

Pokud se budeme bavit o cvičení v jógovém studiu, určitě dorazte alespoň 10 minut před plánovanou hodinou pro případ, že byste měli vyplnit nějaké přihlašovací papíry, nebo pokud se chcete zeptat na úvodní slevy pro nové studenty, pravidla aj. Příchod dříve vám také dává šanci zaujmout dobré místo a možná dokonce prohodit pár slov s lektorem. Určitě se nebojte zmínit, že cvičíte poprvé.

Podobně se připravte i na online hodinu. Před připojením může také aplikace či program vyžadovat potvrzení, registraci či jiné administrativní věci. Místo si doma vyberte též pečlivě, ať máte dostatek prostoru pro provedení daných pozic a také dostatek soukromí, abyste si lekci náležitě užila bez jakéhokoliv vyrušení.

3. Připravte si všechny důležité pomůcky

Ideální je koupit si vlastní podložku, případně se ujistěte, že studio, do kterého vyrážíte na lekci, podložky poskytuje na půjčení. Důležité jsou také další pomůcky, jako například ručník, deka, blok aj. – to vše je vhodné právě pro začátečníky, protože pomáhají tělu dostat se do hlubší verze pozice. Popruhy a bloky vám dávají trochu prostoru navíc, zatímco přikrývka vám ještě více zpříjemní všechny polohy vsedě – a konečnou relaxaci.

4. Když se bude zpívat…

V závislosti na tom, kam na lekci docházíte, může na začátku nebo na konci hodiny zaznít nějaký sanskrtský zpěv. Pokud vám to nevyhovuje, nebojte se, není třeba se účastnit. 😉 Jednoduše relaxujte, dýchejte a mějte otevřenou mysl. Pokud máte zájem to zkusit, snažte se držet krok s třídou, bez obav, nikdo si nevšimne a nevadí mu, když pokazíte pár slov. 🙂

5. Nejsou potřeba boty ani speciální ponožky

Přilnavé ponožky a rukavice na jógu jsou prodávány pro začátečníky jógy, ale já z vlastní zkušenosti vím, že není třeba investovat do žádného z těchto doplňků na jógu. Poskytují vašemu tělu falešný pocit uzemnění, což je něco, co konzistentní cvičení jógy časem přirozeně udělá. Raději investujte do kvalitní jógamatky, ta je nejdůležitější.

6. Uvolněte se

Je běžné, že když začínáte, máte tendenci svírat pěsti či dokonce čelist. Tuhnout po celém těle. Čím více uvolníte a pustíte stres ze svého těla, tím snadněji se bude každá pozice provádět, prociťovat. Když budete uvolněnější a více v pohodě, budete mít mnohem lepší zážitek z každé provedené ásany. A nemějte strach, jakmile se trošku „otrkáte“, zjistíte, že jste schopni držet pózy déle a více procítěně. 😉 Pokud se přesto cítíte ve stresu, dejte si pár dechových cvičení. 🙂 Doporučuji dechové techniky, které vás uvolní a zbaví stresu.

7. Dech je všechno

Možná to zní přehnaně či nadneseně, ale ne, dech je (nejen při praktikování jógy) opravdu všechno. Věnujte pozornost tomu, jak mělký je váš dech na začátku hodiny a jestli je na konci hodiny hlubší a uvolněnější. Když ucítíte, jak se vaše mysl zatoulá, soustřeďte se na prodloužení svých nádechů a výdechů. Je to nejlepší způsob, jak se uklidnit a ponořit se zpět do cvičení.

8. Pozice dítěte je vždy možnost

Ve třídě mohou cvičit jogíni všech úrovní, takže pokud existuje pozice, které nerozumíte nebo nejste připraveni ji vyzkoušet, nebojte se odpočinout si v jemné pozici dítěte. Ta je vhodná také vždy, když během hodiny ztratíte spojení se svým dechem. Pomůže vám rozladit se a naladit se zpět na potřeby vašeho těla. Hlavně se za nic nestyďte a také se nenuťte do pozic, které zatím nezvládáte.

Přikládám krátké video o tom, jak se do této pozice dostat:

YouTube video

9. Důvěřujte lektorovi

Pohybovat se tempem učitele může být někdy obtížné. Přesto ale důvěřujte jeho znalostem a zkušenostem, a to jak ve třídě, tak při online lekci. Ano, mnohdy se nám daná sestava může zdát příliš rychlá nebo příliš pomalá, ale zkuste plout právě s tempem doporučeným lektorem.

10. Dovolte si být začátečník

Za pár měsíců si možná budete užívat každou možnou náročnější pozici, ale dovolte si nyní být skutečným začátečníkem! Pravidlo „mysli začátečníka“, ctěná v praxi jógy, znamená usednout na jógamatku bez předpojatých představ o tom, čeho můžete, nebo nemůžete dosáhnout. Tento pozitivní a uvolněný přístup vás oprostí od veškerého očekávání a povede k nejlepšímu možnému zážitku.

 

Přeji všem začátečníkům krásné první chvíle s jógou! 🙂 Pokud vás zajímá ohledně hodin jógy něco konkrétního, zeptejte se nás v komentářích. A pokud byste se rádi v budoucnu dozvěděli i o dalších užitečných typech nebo jógových pozicích, přihlaste se k odběru newsletteru. Tak budete mít jistotu, že už vám nic neuteče.

6 Shares
>
6 Shares
Share6