Jak na Gomukhásanu aneb pozici krávy [návod]

Gómukhásana neboli pozice kravího obličeje, kraví hlavy nebo krávy shora opravdu připomíná kravskou hlavu s krásnými rohy. Tato ásana nabízí intenzivní protažení snad všech kloubů. Navíc si srovnáte záda a odbouráte napětí v ramenou. Uvolnění pocítíte i v oblasti křížové kosti, hýždí a stehen. Pokud se například pokoušíte o lotosový sed, pozice krávy je skvělou přípravou! Pojďme se na ní podívat blíž!

Jak se do pozice dostat

pozice krávy
Zdroj: archiv autora

Doporučuje se začínat v pozici hole, tedy s nataženými nohami před sebou. Potom překřižte jednu nohu přes druhou tak, aby se například pata levé nohy dostala až těsně vedle pravé hýždě z vnější strany. A stejným způsobem podsuňte i druhou nohu. Sedací kosti zůstávají na zemi a kolena by se měla dostat nad sebe. Ale nic se neděje, pokud se vám to nepodaří. Důležité je zkoušet to!

Záda držte narovnaná, jako by vás někdo vytahoval za hlavu k nebi. Snažte se prodlužovat i krk. Ramena držte dole a snažte se zasunout lopatky do zad – takže přitáhněte ramena k páteři. Dlaně odložte na chodidla, nebo se chyťte za palce u nohou a pozorujte, jak se vám otevírá hrudník a kyčle.

Zpočátku to nejspíš nebude pohodlné, je to velice intenzivní protažení. Zůstaňte v této pozici jen na několik málo nádechů a výdechů a poté pomalu rozpleťte nohy zase do pozice hole. Doporučuji si pak nohy promasírovat – zlehka proklepat pěstmi, promačkat a pohladit ve směru od kyčlí ke kotníkům.

Protažení ramen

pozice krávy
Zdroj: archiv autora

Úplná pozice krávy zahrnuje i protažení ramen a vůbec celých paží tak, jak to vidíte na fotce. Tenhle cvik si nejspíš pamatujete z hodin tělocviku. Já si také pamatuji, že ho nikdo neměl rád. Jogíni rádi říkají, že ásana, která je nám nejvíce nepříjemná, je pro nás ta nejdůležitější a měli bychom ji provádět dvakrát tak často než naše milované pozice (třeba šavásanu 🙂 ). Takže pojďme přidat i ruce!

Pokud máte nahoře levou nohu, budete mít nahoře pravou ruku. Je to zkrátka křížem. Snažte se spojit ruce za zády. Pokud to nepůjde, použijte pásek, nebo šátek. Ten si dejte do vrchní ruky a spodní chyťte pásek jak vysoko to půjde. Vydržte v pozici opět několik nádechů a výdechů a pak opakujte na druhou stranu.

Dýchejte zhluboka, pokud možno plným jógovým dechem a představujte si, jak se vaše tělo roztahuje do stran, jak se rozpíná.

pozice krávy
Zdroj: archiv autora

Pokud chcete ještě trochu protáhnout záda a hýžďové svaly, s rovnými zády se nakloňte dopředu a pak uvolněte celá záda i s hlavou. Ruce odložte dopředu a nechte gravitaci působit. Při tom zůstávají vaše sedací kosti stále na podložce.

Ovšem pozor! Pokud máte potíže s koleny, kyčlemi, rameny, či s jinými klouby rukou a nohou, tuto pozici raději vynechte!

Jak se vám „kráva“ líbí? 🙂 Osobně zbožňuji, jak se mi při ní protáhnou kyčle. Napište mi do komentáře jakou pozici byste tu chtěli vidět příště. Těším se!

Zuzka

33 Shares
>
33 Shares
Share33