Lomená svíčka – Sarvangásana

Dnes Vás milí jogíni naučím lomenou svíčku neboli Sarvangásanu. Je to ásana, která příjemně odstraňuje únavu v právě začínajícím podzimním období. A nejen to… Tato pozice prokrvuje končetiny a celkově harmonizuje nervový systém. Pokud máte nějakou bolístku, která vás tíží, tak ji nyní nechte stranou a pojďte si raději udělat lomenou svíčku. V průběhu ásany mysl zklidní a soustředí se jenom na jógu. Všechny starosti zároveň odplynou jako padající listy z vysokých stromů v oranžovo-žlutých paletách barev podzimu.

První krok – lehneme si na podložku

V prvním kroku stačí, když si lehneme na podložku a nejprve připravíme tělo a mysl na pozici. Zavřeme oči a vychutnáme si pomalé zklidnění těla a souznění s podložkou a se zemí. Zklidníme dech a necháme ho volně plynout po prostoru.

Druhý krok – krčíme kolena a podpíráme se rukama

Nyní již otevřeme oči a plně se soustředíme na další kroky. Pokrčíme kolena a jsme v takovém klubíčku. S nádechem vyhoupneme lehkým švihem nožky vzhůru, aby se kolena dostala na úroveň čela a ruce zaroveneň podpírají tělo těsně nad pasem. Nohy máme stále skrčené a pomalu se vyrovnávají vzhůru spolu s celým tělem. Samozřejmě, že čím více máme lokty u sebe, tím se tělo dostává do většího pnutí, hlavně okolo krční páteře.

Třetí krok – zvedáme se do svíčky

Nyní jsme ve zlomené svíčce a chodidla můžeme nechat volně. Důležitým bodem je, že v asáně nemluvíme a hlava nesmí být nakloněná ani doleva ani doprava.  Snažíme se pouze soustředit na to, aby hlava byla na středu a držíme rukama tělo. Uvolňujeme mysl a necháváme rušivé myšlenky stranou. Nohy můžeme následně zpevnit a chodidla vytáhnout více vzhůru.

Čtvrtý krok – odpočineme tělo a srdce

Poslední nádech a s výdechem klesáme ze zlomené svíčky opatřně dolů směrem na podložku. Ruce necháme rozpadnout a uvolníme končetiny. S nádechem a výdechem odpočíváme a zklidníme naše srdíčko. Dovolíme, aby všechno kolem nás utichlo.

A to je vše milí jogíni, doufám že se Vám zlomená svíčka líbila:) Jaké máte zkušenosti s nohama vzhůru a jak často praktikujete svíčku vy? Napište mi do komentářů!

Veronika

19 Shares
  • Dobrý a krásný den, co se týče plotýnek v bederní páteře, raději bych nedoporučovala, nevím jak dlouho jste po operaci, či jak velký byl zákrok vaší operace a spíše bych navrhovala jemnější cviky na páteř. Svíčka je více zátěžová a když by jí člověk provedl špatně, může si i v horším případě ublížit. Raději bych se poradila s odborníkem fyzioterapeutem či lékařem.
   Děkuji za Váš komentář a krásný den
   Veronika

 • >
  19 Shares
  Share19