Nádí šódhana – návod, jak na to

Zkuste si teď na chvilku představit, jak by vypadal váš domov, kdybyste najednou úplně přestali vynášet odpadky. Jak by vypadal za týden? Za měsíc? Za rok? Nebo jinak… zkuste si představit, že přestanete prát prádlo a stále nosíte to stejné oblečení. Týdny, měsíce, roky. Nepříjemná představa, že? 🙂

Jakpak to asi vypadá v naší mysli a v našem těle pokud pravidelně „nevynášíme smetí“? Nejspíš tam všechny ty nehezké myšlenky, problémy, domněnky, soudy a hodnocení necháváme ležet ladem a pěkně hnít. Energetické dráhy v těle se ucpávájí a energie v nich přestává proudit nebo úplně stagnuje. Naštěstí nám jóga nabízí několik pranajámických technik, díky kterým můžeme tento pomyslný „koš plný odpadků“ vysypat a efektivně tak pročistit zanesené energetické dráhy v našem těle. A možná se nám dokonce podaří dostat energii i tam, kde už velmi dlouho nebyla.

Pránajáma

Častým omylem bývá zaměňování pránajámy za dechová cvičení. Pranajáma není dýchání. Je to vědomé řízení toku energie (prány) v těle za pomoci dechových technik. Moje nejoblíbenější očistná technika pro uvolnění přeplněné mysli a harmonické vyrovnání energie v těle je nádí šódhana, kterou vám popíši v následujících řádcích.

Nadí šódhana

Pránajámická technika nádí šódhana je časově nenáročná a jediné, co k ní potřebujete je klidné místo. Ideální doba pro praktikování je ráno pro probuzení nebo večer před spaním, ale možné je ji praktikovat kdykoliv během dne a obzvláště ve chvílích, kdy jsme nervózní nebo potřebujeme ztišit mysl.

Jak na to?

Nádí šodhana 1.stupeň

  1. Posaďte se do pohodlné pozice s rovnou páteří, ideálně do lotosového nebo zkříženého sedu. Pokud je pro vás namáhavé sedět rovně, opřete se o stěnu nebo opěru u židle. Dbejte na to, aby záda byla vzpřímená. V případě, že by vás zajímala symbolika lotosu do hloubky, doporučuji tento článek – Květ lotosu jako učitel na naší cestě životem. Přinese vám spoustu podnětů k zamyšlení a inspirace.
  2. Zavřete si oči, nalaďte se na váš dech a chvíli ho jen pozorujte.
  3. Zaviňte pravý ukazováček a prostředníček do dlaně – vishnu mudra.
  4. Uvědomte si a prociťte celou levou polovinu svého těla. Po té lehce stiskněte pravým palcem pravou nosní dírku a zhluboka nadechujte a vydechujte pouze levou nosní dírkou. Veďte váš dech celou levou polovinou těla. Vytrvejte na 10 hlubokých dechů. (Po osvojení techniky můžete počet dechů prodlužovat.)
  5. Odložte pravou dlaň a chvíli pozorujte rozdíl mezi levou a pravou polovinou těla.
  6. Uvědomte si a prociťte celou pravou polovinu těla.
  7. Proveďte vishnu mudru a prsteníčkem a malíčkem lehce zavřete levou nosní dírkou a zhluboka dýchejte jen pravou nosní dírkou, opět 10 dechů.
  8. Odložte dlaň a vnímejte co ve vašem těle změnilo.

Nádí šódhana 2.stupeň – střídavý dech

  1. Proveďte první tři body z předchozího návodu.
  2. Proveďte vishnu mudru a zavřete palcem pravou nosní dírku.
  3. Nádech levou nosní dírkou – malíčkem a prsteníčkem zavřeme levou nosní dírku a vydechneme pravou nosní dírkou – nádech pravou nosní dírkou – palcem zavřeme pravou nosní dírku a vydechneme levou. Toto je jedno kolo, opakujte 10 x.

Je možné začít od pravé nosní dírky, doporučuji si na začátku uvědomit, kterou nosní dírkou se vám dýchá lépe a od té začít.

Pravidelné praktikování této pránajámické techniky přináší mnoho blahodárných účinků

  • redukuje stres a nervozitu
  • pročišťuje krev a dýchací systém
  • vyrovnává funkci obou mozkových hemisfér
  • posiluje dýchací orgány
  • pročišťuje mysl, zlepšuje schopnost soustředění a zvyšuje bdělost
  • okysličuje celé tělo – organismus se tak efektivněji zbavuje toxinů
  • obnovuje vnitřní klid a přináší harmonii

Je doporučené praktikovat první stupně až po dokonalém ovládnutí plného jógového dechu. Psali jsme o něm v minulých článcích. V dalších stupních nádí šódhany se pak využívají různé poměry zádrže dechu, ale k tomu je potřeba si nejprve dokonale osvojit tyto dva stupně základní.

Moudří jogíni tvrdí, že jóga je 1% teorie a 99% praxe a proto se zde nebudu rozepisovat o energetických drahách nádí ani o měsíční a sluneční energii, protože věřím, že v tomto případě není nad vlastní zkušenost. Praktikovaní nebo alespoň vyzkoušení této pranajámické techniky bude mnohem přínosnější než čtení dalších odstavců textu. Tak vzhůru do toho 🙂

Ve chvílích, kdy nám chybí energie, jsme nervózní a vyčerpaní často sáhneme po energetickém nápoji nebo nějaké pilulce. V průběhu svého života však zjišťuji, že ta nejúčinnější řešení jsou většinou ta nejjednodušší, a často jsou to ty, které jsou zadarmo. A to platí i v tomto případě. Dech = život, chybí-li nám energie a vitalita, zaměřme se na svůj dech. Vědomé dýchání a používání pránajámických technik je jedna z nejpřirozenějších a nejzdravějších věcí, které pro sebe můžeme udělat.

21 Shares
>
21 Shares
Share21