Cestou, necestou s aero jógou

Ráda zkouším nové věci a inovace tradičních způsobů mě doslova fascinují. A v józe to platí dvojnásob. Miluji volnost a neskutečně ráda ji prociťuji každým kouskem těla. A tak jsem se šla proletět na jógu. Ona totiž ta volnost s jógou velmi úzce souvisí. Jedna obsahuje druhou a jedna bez druhé by vůbec nebyla. Takže pokud vás láká nejen imaginární volnost, tohle je přesně pro vás! Létající jóga, air jóga, aero jóga nebo také antigravity, možná najdete i další názvy, ale všechny označují jeden a tentýž skvělý zážitek. Pojďte se proletět se mnou!

Ale jo, zkusím to!

Než jsem se vydala na první lekci, vcelku dlouho jsem váhala. Naprosto zbytečně! Když jsem byla v Sydney, přišel ten nápad jako na zavolanou. Nutně jsem potřebovala něco, co mě probudí, protáhne, nabije novou pozitivní energií, protože moje tělo začínalo velmi silně protestovat vzhledem k non stop tempu a změnám časových pásem.

Během chvilky jsem si rezervovala lekci v blízkém studiu, které mě zaujalo hlavně prostorem a bezproblémovou komunikací s lektorkou. Na lekci jsem si připravila 20 AUD a další den ráno jsem vyrazila. Nevěděla jsem do čeho jdu, ale to mě lákalo!

Divnej barák, divná čtvrť

Procházela jsem se ranním městem, kdy ulice byly téměř prázdné a společnost mi dělalo jen vycházející slunce. Naprosto dokonalé ráno – to jsem si myslela, než jsem dorazila na adresu studia. „Uvidíte pomalované dveře, vymačkejte kód a vyjděte do čtvrtého patra.“ To stálo na webových instrukcích. Že najdu posprejované dveře v pochybné čtvrti, to mě v tom dokonalém ránu mírně rozhodilo.

Vstup do domu mě rozhodil ještě víc. Naprosto temná chodba, úzké schodiště a nenašla jsem jediné neposprejované místo. Ani na podlaze. Některé grafity opravdu dobrá práce, to se musí nechat. Vcelku mě zaujal ten s nápisem „Hell Kitty,“ to mě pobavilo, a tak jsem šla dál, chvíli jsem i běžela a po cestě potkala pár opravdu divných lidí. Jogíni to rozhodně nebyli.

aero joga
autor: Magdalena Klížová

Zpět k dokonalosti

Po chůzi, běhu a zamotání se v labyrintu několika tmavých a nevábně vonících chodbiček, jsem přešla otevřenou terasu a konečně! Bílé dvoukřídlé dveře sem vůbec nezapadaly, tak jsem věděla, že jsem na místě. Otevřela jsem a věděla jsem, že jsem zase zpět v tom dokonalém ránu. Provoněné studio, krásné prosluněné prostory s dřevěnou podlahou a typickými australskými okny. Připadalo mi, že jsem se znovu narodila, a to hodina ještě ani nezačala.

Sál nebyl velký, ale světlo udělalo svoje, jak se prodíralo skrz zavěšené bílé sítě. V sále jich bylo něco málo pod dvacet. Všechny bílé, vyrobené z hedvábí. Před hodinou je tedy nutné sundat veškeré šperky, nahá tvář bez make-upu je samozřejmostí. Uprostřed místnosti je jediná rudá síť, která je určena pro jednu z lektorek. Svoji síť, jsem si našla hned vedle, abych dobře viděla a věděla co a jak.

Jak se tedy létá?

Tlumená hudba ohlásila začátek hodiny. Dvě lektorky nám věnovaly veškerou pozornost. Jedna  dávala instrukce a druhá podle nich cvičila v červené síti, takže na ni každý viděl. To se mi líbilo, protože instrukce, když jste už ve vzduchu, mohou být často matoucí. Už první pocit, kdy se člověk ocitne uvnitř sítě, je prostě neuvěřitelný. Připadala jsem si, jako bych se vrátila do dětství! A během pár minut zjistíte, že se nevrátila jen pružnost ducha, ale i těla! Prvně si jen vyzkoušíte, jaké to je, vyšvihnout se kousek nad zem. Pak o něco výš. Protáhnete jednu nohu, druhou a zahalíte se do sítě jako do obrovské kukly. Špičky vyšlete od sebe, takže krásně protáhnete třísla s mnohem větší flexibilitou než jen tak na zemi. On pružný hedvábný materiál je totiž velmi tvárný a dostane vaše tělo mnohem dál, mnohem výš a mnohem hlouběji, než byste čekali! Pak sevřete hedvábnou síť v obou dlaních. Zavřete oči. Přitáhnete se rukama. Přehodíte nohy před sebe a nárty zapřete do sítě. Ruce spustíte dolů a držíte se jen nohama! Houpete se tam a zpět. Vše vidíte vzhůru nohama a tělo je prostě neskutečně šťastné! Pak se zastavíte. Spustíte ruce k zemi a paty o něco výše k nebi tak, že síť se trochu uvolní a už je jen drobnou podporou pro stoj na rukou. Zavřete oči…Nebojte, nespadnete. Jen vychutnávejte a zhluboka dýchejte.

Pokud čekáte jen protahování a lehké pohyby, tak to rozhodně není všechno. Zapojíte nejen břišní svaly, ale i zádové, trapézy i mezilopatkové. O svalech středu těla ani nemluvím, to je samozřejmost. A nohy? Ty si také zapracují, v určitých pasážích zapojujete pouze dolní končetiny a věřte, že to velmi silně pocítíte. Ale ten pocit je k nezaplacení!

Na závěr hodiny se těšte na naprosté uvolnění v pozici mrtvoly téměř metr nad zemí. Zlehka se pohupujete tam a zpět a tělo zažívá tak krásné uvolnění, že vůbec nechcete odejít. Cítíte tu volnost v každé buňce a zavřená síť, která má nyní tvar kokonu, vytváří dokonalou iluzi malého bezchybného světa, který je jen a jen váš.

air joga studio

Zážitek?

Jedním slovem? Neskutečný! Veškerý pohyb je sice plynulý, ale zároveň svižný a plný energie. Zavřené nebo otevřené oči, jedno i druhé umocňuje zážitek a vydáte se tak zcela novým směrem. Prostě se prolétnete svým limitům naproti a často je velmi snadno překonáte. To se stalo mě a ten pocit? Prosté štěstí a radost z volnosti.

Australská létající jóga, kde je lepší?

Ještě v euforii z první lekce v Sydney, která prostě neměla nejmenší chybu, od profesionálního přístupu lektorek, přes dokonalé prostředí až po perfektní „flow“ celé lekce jsem si následující týden rozhodla vyzkoušet swing jógu v australském Perthu. Studio bylo prostornější, ale cena také vzrostla ještě o 5 AUD. Lektor byl na hodině pouze jeden, byl to akrobat, který prošel i Cirque du Soleil! Fyzickou zdatnost mu nelze upřít, nicméně jogínský duch trochu uhýbal a tak hodinu směroval pouze a jen a fyzický výkon, což byla trochu škoda. Ale přesto díky za tuto zkušenost, alespoň vím, kterým směrem ano a kterým ne.

Létat nebo nelétat?

Já jsem všemi deseti PRO! Samozřejmě existují jistá omezení, která aplikujeme i v běžné tradiční józe, například vysoký krevní tlak, těhotenství, problémy s krční páteří apod. Ale osobně jsem toho názoru, že i přes některá omezení bychom měli zkoušet. Ne se přepínat, ale zkoušet posouvat své limity, ve zdravých hranicích, samozřejmě. Takže pojďte vyzkoušet, nemusíte cestovat daleko, můžete vyrazit třeba do pražského studia a napsat mi, jak jste si zacvičili. A pokud jste se v aero józe nenašli, mrkněte sem určitě najdete jógu, která je přesně pro vás. Těším se na vaše zážitky a zkušenosti, podělte se doporučte, kam v Čechách zajít.

Magdalena

16 Shares
>
16 Shares
Share16