Anahata – Srdeční čakra

Čtvrtá čakra, Anahata se nachází v oblasti našeho srdce. Je spojena s krásou, láskou a soucitem v našem životě. Živlem srdeční čakry je vzduch – element, který je stále v pohybu, není možné ho držet na jednom místě. Vyjadřuje svobodu a schopnost opouštět věci, které už nám nepatří. Pokud byste zavřeli všechna okna a dveře v místnosti a snažili se vzduch zadržet, zanedlouho se tam nebude dát dýchat. Stejně tak to funguje v našem životě – občas si prostě musíme vyvětrat.

Při správné funkci čtvrté čakry vytváříme harmonické vztahy se vším kolem nás i se sebou samými. Dokážeme překonat naše ego a být víc otevření a svobodní. Dokážeme dávat a přijímat – nadechovat se a vydechovat. Jsme empatičtí, dokážeme se vžít do ostatních. Cítíme se ve spojení se všemi lidmi, zvířaty, rostlinami i vším ostatním kolem nás. Úkolem srdeční čakry je sjednocovat skrz lásku.

Srdeční čakra je také centrem vnímání krásy v našem životě. Otevřená Anahata znamená pozitivní pohled na život.

Srdeční čakra je mostem mezi naším „reálným“ světem a tím duchovním. Propojuje spodní čakry, které jsou zaměřeny spíše na fyzické aspekty života, s vyšším čakrami, které jsou napojeny na svět „mezi nebem a zemím“, které pomáhají rozvíjet naši spiritualitu.

Nerovnováha se může projevit přehnanou uzavřeností, žárlivostí, strachem z intimity. Člověk se zablokovanou srdeční čakrou je závislý na druhých, neustále spoléhá na jejich pomoc. Snaží se každému zavděčit za každou cenu. Sám se staví do role zachránce nebo naopak utíká do role oběti. Je přehnaně kritický vůči ostatním i sám sobě a často se cítí osaměle.

Na fyzické úrovni může při blokaci nebo přílišné funkci srdeční čakry dojít k:

  • dýchacím onemocněním – zánětům průdušek, astmatu
  • kardiovaskulárním onemocněním
  • poruchám srdečního rytmu
  • bolesti horní části zad
  • rakovině prsu

1 Shares
>
1 Shares
Share1