Sacharidy zdroj energie, ne strachu!

Tak jsem opět zpět. Nyní bych vám ráda něco řekla o sacharidech ve stravě z vlastní zkušenosti a poznatků. Pevně doufám, že si z toho odnesete nějaké to pozitivum, inspiraci a hlavně přestat mít chuť hladovět (platí pro některé).

Obecně

Sacharidy jsou jedno z druhů živin, které se většinou ženy bojí (nabírání tuků) a netvrdím, že já sama jsem to nebrala jako postrach. Může se vám to zdát divné, protože dnešní populace si myslí, že nejíst znamená zhubnout, ale právě příjmem správného poměru, můžete docílit svých cílů.

Denní příjem sacharidů na osobu by se měl pohybovat okolo 40-70%. Záleží na našich cílech (redukce hmotnosti, udržení hmotnosti nebo přibírání hmotnosti (svalové hmoty)). A pokud řeknu sacharidy, tak tím myslím z 80% komplexní(správné) a kategorii cukry jsme již probrali v článku Sladké, ale zdravé. 🙂 Takže né, že se budete od rána do večera ládovat loupáky a ,,smaženými‘‘ koblihami!

Srozumitelně

Jelikož jsem se už párkrát setkala se situací, kdy člověk neví, jestli 100g rýže=100g sacharidů, tak vás musím přivést ke správnému vědomí. Opravdu tomu tak není. Každá potravina má své rozložení všech složek živin, takže pokud patří do zdrojů sacharidů, znamená to, že obsahem tato živina přebývá. Je dobré pro občasný přehled mít po ruce mobilní aplikaci pro výpočet výživových hodnot, nebo jen tak na internetu, aby jste věděli, jak na tom daná potravina je, nebo druhou variantou je si více číst obaly. 😉

Správné sacharidy

Správnými sacharidy se myslí ty potraviny, které vás zasytí na delší dobu a tělo přijme opravdu primárně to, co potřebuje a neukládá si toho více stranou. Patří tam třeba rýže (každý druh jiný glykemický index), ovesné vločky, celozrnný kus kus, quinoa, bulgur, jáhly, žitné(celozrnné) těstoviny a mnoho dalšího. V malém množství je možné i brambory, ale pozor na škroby!

Co používat dále?

Pokud se rozhodnete pro domácí pečení, je lepší pracovat s celozrnnou moukou, ale trochu té bílé vás také nezabije. J Existuje spoustu obilnin a pro bezlepkové diety tu existuje pohanka, amarant atd. Já jsem si oblíbila špaldu. Je určitě dobré si hlídat příjem vlákniny. Nejraději peču hlavně jen z ovesné mouky a tady máte radu, jak na ni:

Ovesná mouka

Ovesná mouka
Ovesná mouka

Její využití je pro sladké dobroty (muffiny, palačinky) ale i pro slané (zahuštění). Vtipem je, že jsou to stále jen ovesné vločky.
Jak na to? Jen vložte vločky do mixéru, rozmixujte, na chvíli vypněte (nesmí se zahřát z důvodu vlhkosti, která by strukturu narušila), potom zase mixujte a ovesná mouka je na světě.

Recept nakonec

Přírodní kuřecí prso s celozrnným kuskusem a zelenými fazolkami

Recept nakonec
Recept nakonec

Na jednu porci potřebujte:

  • 150g kuřecího prsa
  • 200g zelených fazolek
  • 1 kus jarní cibulky
  • 60g celozrnného semolinového kuskusu (každý má jiný podíl dle svého příjmu)
  • Pepř
  • Sušený česnek
  • 2 lžičky řepkového oleje

Postup

Maso opepříme a zlehka orestujeme na lžičce oleje z obou stran a podlijeme horkou vodou. Dusíme pod pokličkou cca. 20min. Kuskus zalijeme vroucí vodou v poměru 2:1 a necháme odstát, kdo potřebuje, možno přidat špetku soli. Dále zelené fazolky povaříme okolo 10min. a následně scedíme. Pokapeme olejem a posypeme sušeným česnekem. Vše podáváme dohromady a na dochucení maso ozdobíme jarní cibulkou.

Dobrou chuť!

0 Shares
>
0 Shares
Share