Čaj a jóga k sobě patří

Čaj jako takový mám ráda už od dětství. Nikdy jsem nebyla milovník kávy, a proto ho beru zároveň jako povzbuzující nápoj. Do nedávné doby jsem si v obchodě jednou za čas koupila pár krabiček zelného čaje, krabičku černého a spokojeně odkráčela domů. Bylo mi jedno, jak kvalitní je daný produkt, takže jsem do jednoho balení nikdy neinvestovala více než 20 Kč. Jenže jóga tento můj barbarský vztah k čaji naprosto změnila. Hned na první úvodní hodině mě usměvavá lektorka přivítala šálkem čerstvě uvařeného zeleného čaje.

Obsah maličkého kalíšku mě natolik oslnil, že jsem začala pochybovat o svém dosavadním čajovém vkusu. Rozhodla jsem se trochu zaexperimentovat a pustit se do dobrodružství se sypanými čaji. Mým prvotním vybavením byl hrnec a sítko na špagety. Po prvním nepovedeném pokusu (zasekla se mi minutka a z čaje byl zelený žblabuňk) jsem na tajemství přípravy sypaného čaje přišla.  Jeho výtečná chuť mi pomohla si uvědomit jednu věc – na čaji by se nemělo šetřit. Tak jsem se nekompromisně zbavila podivných “zelených čajů“, jenž připomínaly spíš nadrcené větvičky.

Čaj jako náhražka za kávu

Zelený a černý čaj obsahují tein. Ten má na organismus podobný vliv jako kofein. Na mě to už moc nepůsobí, protože nemám problém vypít 2-3 litry zeleného čaje denně. Ti z vás, kteří jsou zvyklí na kávu, si mohou účinky čaje vyzkoušet na vlastní kůži. Základem je ale kvalitní čaj. Jedině z něj získáte tein, antioxidanty a další prospěšné látky. Jak poznat dobrý čaj? Třeba tak, že polovinu obsahu sáčku netvoří popelavá čajová drť a tuhé větvičky. Také cena okolo 10 Kč vám může naznačit budoucí zoufalství v hrnečku.

Čaje v sáčku

Čajům v sáčku se naštěstí nemusíte úplně vyhýbat. Hodí se do práce, nebo když ráno nemáte moc času na přípravu čaje sypaného. Sáčkované čaje mají větší výběr příchutí a dost často i vybraných účinků. Není problém sehnat kvalitní čaje na hubnutí, detoxikaci nebo nachlazení. Pochopitelně se nejedná o čaje v pravém slova smyslu, ale spíše o různé léčivé nálevy s bylinkami. Sáčkový detoxikační čaj Samozřejmě existují také neochuzené zelené a černé čaje v sáčku. Já je kupuji nejraději s nějakou příchutí. Mými favority jsou černý čaj se zázvorem a tento zelený čaj s jasmínem. Zelený čaj s jasmínem v sáčcích V obou případech doporučuji koukat na cenu a nekupovat ty nejlevnější produkty. Nejjednodušší způsob, jak se z takového zlozvyku vyléčit, je rozstřihnout sáček s levným a s dražším čajem. Navzájem porovnejte obsah a pak se sami rozhodněte, co chcete vlastně pít.

Sypaný čaj pro znalce

Sypaného čaje se nemusíte vůbec bát. Na každém balení najdete jednoduchý návod na jeho přípravu. Většina zelených čajů jsou vícenálevové – jedna dávka se může zalít 2-3 krát.  Jejich vyšší cena se tedy odvíjí nejen od kvality. Kupuji si zelené čaje (zkouším neustále nové druhy) a pak jako stálici tento ranní čaj, který není ani tak čajem jako spíš směsí bylinek a koření.  Zvláště v zimě a na podzim mě skvěle probudí a rozproudí po ránu krev v žilách. Sypaný čaj - ranní ajurvédská směs K přípravě používám obyčejnou konvici na kávu s pístem (cca 200 Kč v domácích potřebách). Vydrží věky a pro domácí použití je ideální.

19 Shares
  • >
    19 Shares
    Share19