Zdravé svačinky nejen do školy


Letní prázdniny jsou nenávratně pryč. Dny se krátí, slunce ubírá na síle a před námi stojí nové výzvy a nové povinnosti. K měsíci září neodmyslitelně patří také začátek školního roku. Možná i vy máte doma jednoho nebo hned několik školáků, kterým chcete dopřát jen to nejlepší, aby start do nového školního roku zvládli co nejlépe. Proto jsem pro vás připravila pár originálních nápadů na zdravé a výživné svačinky nejen pro vaše nejmenší, které jsou přesto velice chutné a stejně tak jednoduché na přípravu. Zdravé svačení může začít!

ZDRAVÉ MLSÁNÍ

V prvé řadě myslete na to, aby strava vašeho školáka obsahovala potraviny bohaté na živiny, vitamíny a minerály, které mu zajistí dostatečnou dávku energie pro udržení koncentrace a pozornosti v průběhu celého dne. Mezi takové potraviny jednoznačně patří superfoods, které stejně tak dobře vaše dítě zasytí, a navíc poslouží jako skvělá a přírodní alternativa sladkostí.

Ze superfoods vyzkoušejte například kustovnici čínskou, bohatou na antioxidanty, živiny a vitamíny. Plody moruše obsahují vysoký podíl přírodních cukrů, bílkovin a vlákniny, a přispívají tak k dlouhodobému pocitu sytosti. Nebo kakaové boby nabité vitamíny, antioxidanty a minerály, které navíc svou chutí připomínají hořkou čokoládu. Zkuste plody smíchat a připravit svým dětem energií nabitou směs, a nebo je zakomponovat do ovocného salátu, kaše, smoothie či do raw domácích tyčinek.

raw_vegan_chocolate_goji_berry_energy_bar_recipe_001

Raw domácí tyčinky

Ingredience:

1 hrnek mandlí (přes noc namočených ve vodě)

1 hrnek dýňových semínek (přes noc namočených ve vodě)

1 hrnek lněných semínek (přes noc namočených ve vodě)

1/3 hrnku agáve sirupu

1 lžíce skořice

1/2 hrnku kustovnice čínské

1/2 hrnku kakaových bobů

Postup:

Mandle, dýňová a lněná semínka vložte do mixéru a mixujte, ne však úplně dohladka. Přidejte skořici a agáve sirup a znovu mixujte. Vzniklou hmotu přendejte do mísy a promíchejte s kustovnicí a nasekanými kakaovými boby. Z hmoty vytvarujte buď tyčinky nebo kuličky a uložte do lednice.

Další alternativou zdravého mlsání a rychlého zdroje energie je směs kešu oříšků a kakaových bobů v kokosovém nektaru. Kešu oříšky, ale stejně tak kakaové boby jsou bohaté na antioxidanty, minerály a esenciální mastné kyseliny. Kokosový nektar je známý nejen svým nízkým glykemickým indexem, ale také výborně chutná a jednoznačně uspokojí chuťové pohárky vašich nejmenších. Kešu kakaové kousky můžete pořídit zde.

Kešu kakaové kousky

SEMÍNKA A OŘECHY

Semínka a ořechy vynikají nad ostatními potravinami vysokým podílem výživových látek. Představují hodnotný zdroj esenciálních mastných kyselin, také kvalitních bílkovin, minerálů a vitamínů. Navíc je dobře známo, že ořechy pomáhají zlepšovat koncentraci a paměť, což všem školákům jistě přijde vhod. Dítě může ořechy uzobávat celý den jen tak na chuť, ale pokud chcete být více kreativní zkombinujte je se sušeným ovocem nebo již zmíněnými superfoods.

Ořechy se také skvěle hodí pro přípravu domácího másla, které lze použít namísto klasického másla, margarínu či jiných pomazánek. Ořechová másla jsou také mnohem zdravější, chutnější a v přiměřené míře prospívají našemu tělu. Před samotnou přípravou je dobré ořechy namočit na několik hodin a poté je nechat dobře vyschnout. Pak už jen stačí ořechy vložit do mixéru s několika lžícemi vašeho oblíbeného oleje a mixovat do požadované konzistence.

  • Určitě vyzkoušejte i různé kombinace například kokosové kešu máslo, pistáciové máslo se solí, mandlové máslo s vanilkou či máslo z vlašských ořechů s bazalkou a česnekem. Fantazii se meze nekladou.

Přeji vám úspěšný start do nového školního roku, krásné září a dobrou zdravou chuť!

Sabina

36 Shares
>
36 Shares
Share36