Jóga se stala za poslední dobu velmi oblíbeným směrem jak určité aktivity, tak životního stylu i způsobu myšlení. Jeden z mých učitelů kdysi řekl: Pokud se nějaký výrobek neprodává tak, jak by se prodávajícím líbilo, vtěsná se do jeho názvu slovo jóga a prodej vzroste. Nevtipkuji. Bohužel je tomu v dnešní realitě světa tak. Ale nic nemůžeme hodnotit jako pouze černé nebo bílé, a tak z rostoucí poptávky po józe můžeme získat i mnoho dobrého.
Neočekávat
Některé jogíny by mohly svrbět prsty a mohli by mít chuť slovo čekat z názvu článku vyškrtnout. Čekat se pojí se slovem očekávat. Ono očekávání může svým nesplněním vyvolat chaos na úrovni mysli, kterou, dle hlavního cíle jógy, chceme utišit.
Jedna z definic jógy jako takové zní: Manah praśamana upalyah yoga – jóga je schopnost uklidnit naší mysl. Nikde v textech pojednávajících o józe se nepíše, že jóga je honba za novinkami, za dalšími a dalšími informacemi a za lepšími a originálnějšími legínami.
Přijímat
Přijímat věci, situace a lidi takové, jací jsou, nás dokáže oprostit se od mnoha neshod a utrpení. Přijímat mě naučila Indie, země jógy. V Indi nikdy nevíte, co probouzející den přinese. Domluvená rikša k odvozu na vlakové nádraží přijede s hodinovým zpožděním, posvátná kráva v cestě do města vám znemožní na další hodiny průjezd, zubař se rozhodne, že neordinuje či přijede bez ohlášení početná rodina. V Indii se plány mění z minuty na minuty. Už jen přijetí, že věci se mění, by nám umožnilo odstranit příčinu rostoucího stresu. Možná právě z důvodu smýšlení indického člověka není v Indii tolik rozmohlá hatha jóga, tělesná stránka jógy, jako nyní ve vystresovaném Západě.
Pozitivní stránka věci
Onou pozitivní stránkou věci můžeme označit kolektiv jogínů a jógujících, kteří se shlukují jako vosy na med v tom nejpozitivnějším slova smyslu a vytvářejí jakousi komunitu. Pokud tyto dvě slova, neočekávat a přijímat, budeme mít stále na paměti a zkusíme se řídit indickým heslem: Může se stát cokoliv , není zapotřebí bránit se plánování.
A ono plánování můžeme zaznamenat do svých diářů přislíbenými zajímavými lekcemi, workshopy, festivaly a pobyty jak u nás, tak v zahraničí ze stran různých lektorů působících na území České Republiky i lektorů hostujících z různých koutů a krajin světa.
Pokud budeme oproštěni od očekávání a otevřeni přijímání, nezaskočí nás, když se z nějakého důvodu workshop, na který se těšíme a chystáme, zruší, onemocní nám dítě a zavře se nám tak možnost jógovat celý víkend na jednom z festivalů či náš oblíbený lektor odcestuje. S tímto přístupem budeme větším jogínem, než jógující a stavějící se na hlavu v pozici širšásana.
A přeci jen pár tipů
V České Republice se za poslední rok vystřídalo nespočet různorodých workshopů a festivalů, které svou oblíbeností jen vzkvétají, a tak se na ně můžeme těšit i v tomto roce. Jako jeden z prvních a větších můžeme navštívit Prague Spirit Festival pod záštitou Martiny Procházkové, kde se můžete setkat s lektory, kteří se budou snažit obohatit vaší praxi nejspíše jiným jazykem, než je ten český. Martina zve do Prahy známé lektory jako Brian Nygard a David Vendetti z USA či Godfrey Devereux z Anglie.
A popojedem..
Další z větších akcí pro rok 2016 je již sedmý ročník Jóga Dnes Konference konající se tradičně v Luhačovicích a poté i v Praze. Akce vzniká v čele s Václavem Krejčíkem a jeho týmem. Pro dnešek posledním tipem pro tento rok je akce sice festivalového typu, ale za mě musím říci, že současně velmi rodinného. Jde o Live Yoga – Love Brno v Brně. Rodiči projektu LYLB jsou Naďa, Petra a Jirka.
Někdo to rád v malém
Kdo by měl raději komornější akce, je zde z čeho vybírat. Snad každý víkend lektoři nabízejí různé jógové dílny a laboratoře či jógové pobyty. Z množství a různorodosti jak stylů jógy, tak lektorů samotných si vybere opravdu každý. Jak jógou políbený, tak nepolíbený.
Tato slova nejsou pouhé klišé s podpultovým protlačením nabízených akcí. Jen oko jednoho šťastného lektora jógy žijícího v oné jógové komunitě a radujícího se nad rozšířeným obzorem, který nabízí i Česká Republika nejen díky lektorům, ale díky jógujícím zajímajícím se o hlubší podstatu věci.
Už od utlého věku jsem psala příběhy plné dobrodružství a zážitků. A jelikož jsem měla jako malá holka problém se čtením a s gramatikou, tak se chytré hlavy sešly a přidělily mi nálepku dyslektik. Nálepku jsem nosila celkem vzato do nedávna, a tak jsem své popsané papíry, a vlastně i sebe, schovávala před světlem světa. Když jsem se seznámila s jógou, jako s něčím, co mi pomohlo najít v sobě sebedůvěru a prostor pro příjetí sebe samé, vybudovala jsem si nazpět i sílu a jako malé dítě jsem si začala plnit sny.
Jógu jsem začala studovat coby samouk, pak jsem prodala auto, našetřila na letenku a odcestovala jsem na delší dobu studovat do Indie. Stala jsem se lektorkou jógy a jógové terapie. Můj záměr se dal do pohybu a vše šlo ráz na ráz. Opustila jsem práci, začala s lektorováním a věnování se psaní naplno. Do Indie jezdím pravidelně a nepřestávám se divit nad životem samotným a nad obsáhlostí jógy, která může pojmout celý svět. Nyní se věnuji hatha józe, hatha flow józe, terapeutické józe, jin józe a těhotenské józe. Nakonec je každá lekce ale směsice zkušeností, tak jako lekce životní, kterými procházíme. Jóga na papíře mi pomáhá ucelovat myšlenky a překonávat ony lekce. A zde bych se s vámi o ně chtěla podělit.