Tak trochu jiné zamyšlení nad otázkou, co nás čeká v józe v roce 2016

Jóga se stala za poslední dobu velmi oblíbeným směrem jak určité aktivity, tak životního stylu i způsobu myšlení. Jeden z mých učitelů kdysi řekl: Pokud se nějaký výrobek neprodává tak, jak by se prodávajícím líbilo, vtěsná se do jeho názvu slovo jóga a prodej vzroste. Nevtipkuji. Bohužel je tomu v dnešní realitě světa tak. Ale nic nemůžeme hodnotit jako pouze černé nebo bílé, a tak z rostoucí poptávky po józe můžeme získat i mnoho dobrého.

Neočekávat

Některé jogíny by mohly svrbět prsty a mohli by mít chuť slovo čekat z názvu článku vyškrtnout. Čekat se pojí se slovem očekávat. Ono očekávání může svým nesplněním vyvolat chaos na úrovni mysli, kterou, dle hlavního cíle jógy, chceme utišit.

Jedna z definic jógy jako takové zní:  Manah praśamana upalyah yoga – jóga je schopnost uklidnit naší mysl. Nikde v textech pojednávajících o józe se nepíše, že jóga je honba za novinkami, za dalšími a dalšími informacemi a za lepšími a originálnějšími legínami.

Přijímat

12307993_1152323418128938_8356612947229128568_o
autor: Šárka Konečná

Přijímat věci, situace a lidi takové, jací jsou, nás dokáže oprostit se od mnoha neshod a utrpení. Přijímat mě naučila Indie, země jógy. V Indi nikdy nevíte, co probouzející den přinese. Domluvená rikša k odvozu na vlakové nádraží přijede s hodinovým zpožděním, posvátná kráva v cestě do města vám znemožní na další hodiny průjezd, zubař se rozhodne, že neordinuje či přijede bez ohlášení početná rodina. V Indii se plány mění z minuty na minuty. Už jen přijetí, že věci se mění,  by nám umožnilo odstranit příčinu rostoucího stresu. Možná právě z důvodu smýšlení indického člověka není v Indii tolik rozmohlá hatha jóga, tělesná stránka jógy, jako nyní ve vystresovaném Západě.

Pozitivní stránka věci

jógový deník
autor: Šárka Konečná

Onou pozitivní stránkou věci můžeme označit kolektiv jogínů a jógujících, kteří se shlukují jako vosy na med v tom nejpozitivnějším slova smyslu a vytvářejí jakousi komunitu. Pokud tyto dvě slova, neočekávat a přijímat, budeme mít stále na paměti a zkusíme se řídit indickým heslem: Může se stát cokoliv , není zapotřebí bránit se plánování.

A ono plánování můžeme zaznamenat do svých diářů přislíbenými zajímavými lekcemi, workshopy, festivaly a pobyty jak u nás, tak v zahraničí ze stran různých lektorů působících na území České Republiky i lektorů hostujících z různých koutů a krajin světa.

Pokud budeme oproštěni od očekávání a otevřeni přijímání, nezaskočí nás, když se z nějakého důvodu workshop, na který se těšíme a chystáme, zruší, onemocní nám dítě a zavře se nám tak možnost jógovat celý víkend na jednom z festivalů či náš oblíbený lektor odcestuje. S tímto přístupem budeme větším jogínem, než jógující a stavějící se na hlavu v pozici širšásana. 

A přeci jen pár tipů

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

V České Republice se za poslední rok vystřídalo nespočet různorodých workshopů a festivalů, které svou oblíbeností jen vzkvétají, a tak se na ně můžeme těšit i v tomto roce. Jako jeden z prvních a větších můžeme navštívit Prague Spirit Festival pod záštitou Martiny Procházkové, kde se můžete setkat s lektory, kteří se budou snažit obohatit vaší praxi nejspíše jiným jazykem, než je ten český. Martina zve do Prahy známé lektory jako Brian Nygard a David Vendetti z USA či Godfrey Devereux z Anglie.

A popojedem..

Další z větších akcí pro rok 2016 je  již sedmý ročník Jóga Dnes Konference konající se tradičně v Luhačovicích a poté i v Praze. Akce vzniká v čele s Václavem Krejčíkem a jeho týmem. Pro dnešek posledním tipem pro tento rok je akce sice festivalového typu, ale za mě musím říci, že současně velmi rodinného. Jde o Live Yoga – Love Brno v Brně. Rodiči projektu LYLB jsou Naďa, Petra a Jirka.

Někdo to rád v malém

Kdo by měl raději komornější akce, je zde z čeho vybírat. Snad každý víkend  lektoři nabízejí různé jógové dílny a laboratoře či jógové pobyty. Z množství a různorodosti jak stylů jógy, tak lektorů samotných si vybere opravdu každý. Jak jógou políbený, tak nepolíbený.

Tato slova nejsou pouhé klišé s podpultovým protlačením nabízených akcí. Jen oko jednoho šťastného lektora jógy žijícího v oné jógové komunitě a radujícího se nad rozšířeným obzorem, který nabízí i Česká Republika nejen díky lektorům, ale díky jógujícím zajímajícím se o hlubší podstatu věci.

0 Shares
>
0 Shares
Share