Tajemství Krija jógy

Krija jóga je jednou z nejstarších technik jógy. Jógánanda ve své knížce Životopis jogína vysvětluje Krija jógu jako jednoduchou psychofyzickou metodu, kterou se lidská krev očišťuje od oxidu uhličitého a obohacuje se kyslíkem. Molekuly tohoto přebývajícího kyslíku se přetvářejí v životní proud, který obnovuje a regeneruje mozek i energetická centra páteře.

V dnešním článku se pokusím odpovědět na základní otázky, které by vás mohly o Krija józe napadnout a přivést k zájmu o toto duchovní učení, které je stále lehce obklopeno tajemstvím. 🙂

Krija jóga

Jaká je technika Krija jógy?

Kriya jóga je starodávná meditační technika, která je součástí komplexní duchovní cesty. Je to účinná technika, která pracuje přímo se zdrojem růstu – duchovní energií uloženou hluboko v nás, v naší páteři.

Všechny jógové techniky pracují s touto energií, obvykle nepřímo. Například ásány mohou pomoci otevřít čakry a vyrovnat energie v těle. A dechová cvičení, pránájáma pomáhají zase probudit tuto energii.

Technika Krija je ale mnohem přímější. Pomáhá praktikovi řídit životní sílu tím, že ji mentálně táhne nahoru a dolů po páteři, s vědomím a vůlí. Podle Jógánandy odpovídá jedno praktikování Krija, které trvá asi půl minuty, jednomu roku přirozeného duchovního růstu.

Krija je také velmi účinná v běžném životě. Zvyšuje schopnost soustředit se, být efektivnější v podnikání a v rodinném životě a stát se lepším člověkem ve všech směrech.

Technika sama se učí prostřednictvím zasvěcení. Jak uvádí Jógánanda: „Kvůli určitým prastarým jógovým předpisům nemohu na stránkách této knihy určené pro všeobecnou veřejnost podat plný výklad krijájógy. Vlastní techniku se musí každý naučit od krijávána neboli krijájógina; zde musí postačit širší odkaz.“

Jaké jsou původy Krija jógy?

Starověká technika Krija jógy byla po mnoho staletí skrytá v utajení. Byla obnovena v roce 1861, když velký jogín Mahavatar Babaji učil techniku svého žáka Lahiri Mahasaya během jejich setkání v Himalájích.

Jaké jsou výhody Krija jógy?

Ti, kteří praktikují Krija jógu, sdílejí mnoho různých zkušeností s tím, jak se změnil jejich život. Mě na internetu zaujaly tyto dvě, které hezky vystihují to, proč se většina z nás dává na duchovní cestu, praktikování jógy.

„Místo nervozity a stresu se cítím soustředěný, klidný a mírumilovný.“

„Lásku božské matky cítím i přes nedávnou rodinnou tragédii, a pomohlo mi to vyrovnat se a zůstat zdravý a dokonce radostný…“

Existují i jiné skupiny, které učí různé typy „Krija“ jógy – jaké jsou rozdíly?

Tady bych ráda vysvětlila, že „Krija“ je běžně používané slovo v józe. Doslovně to znamená „akce, skutek, úsilí“ a používá se tedy k popisu mnoha různých technik.

Krija

Zasvěcení

Technika Krija se učí zasvěcením jedním z učitelů krijávána neboli krijájógina, kteří jsou autorizováni Swami Kriyanandou, který byl pověřen Paramhansou Yoganandou, aby předal techniku Kriji. Mnoho z učitelů zasvěcuje lidi do Krija jógy již více než 30 let a vyučuje meditaci třeba i více než 50 let!

 

Příprava na zasvěcení

Pokud byste měli zájem o zasvěcení, než o něj požádáte, musíte projít procesem přípravy, který zahrnuje studium učení Paramhansa Yoganandy a procvičování dalších meditačních technik.

Tento proces trvá asi rok a lze jej provést několika různými způsoby – ideálně osobně v příslušném jógovém centru, někteří jej nabízí také online, nebo je možné se připravit prostřednictvím studia domácích knih.

 

Bez ohledu na to, zda se rozhodnete učit se osobně, online nebo prostřednictvím studia domácích knih, vybírejte taková centra, kde získáte osobní duchovní podporu, zdroje a dostatek příležitostí klást otázky  zkušeným učitelům meditace.

A co vy, máte již nějaké zkušenosti s Krija? 🙂

19 Shares
>
19 Shares
Share19