Rozhovor s Alicí Joštovou zakladatelkou studia yogAlive

Popište prosím našim čtenářům, jak jste se k józe dostala a klidně přidejte vaše krátké představení na úvod.

Jmenuji se Alice a dostala jsem se k józe přes silové sporty (lyže, plavání, lezení po skalách, atletika), moje okolí v té době hodně cvičilo jógu a brzy jsem ji objevila i já.

První větší seznámení proběhlo na Bali, kde jsem byla se skupinkou přátel, kteří cvičili jógu, a jednoho dne ráno jsem to prostě zkusila a už jsem u toho zůstala. Nejvíc se mi na józe líbilo, že oproti silovým sportům nemá žádné limity a hranice jsou naprosto otevřené.

Jak se vyvíjel váš další vztah k józe po prvním seznámení na Bali?

Jak jsem říkala, začala jsem na Bali a už od první chvíle jsem cvičila denně skoro tři týdny v kuse. Ten kurz byl takový kompletní retreat, kam jsem se náhodně přichomýtla přes další lidi. Zároveň to bylo spojené se zdravou stravou, takže jsem tak najednou do toho všeho docela intenzivně „spadla“. Byl to pro mě skok úplně nového životního stylu a po návratu domů jsem si říkala: „Co budu jíst?“, „Kam budu chodit na jógu?“ Sice potom jsem se zase vrátila ke starému, méně intenzivnímu režimu, na který jsem byla zvyklá, ale od té doby se mnohem více zajímám o zdravý životní styl a další věci, které s tím souvisí. Nicméně jóga ve mně zůstala mnohem více zakořeněná, takže jsem začala uvažovat o tom, že si udělám instruktorský kurz. Ten začal zhruba za půl roku.

alice1

Dělala jste si ten jógový instruktorský kurz tady v Čechách?

Ano, tady v Čechách. Byl to půlroční kurz hatha jógy. Líbilo se mi na něm mj. to, že na to byl čas. U zahraničních instruktorských kurzů jógy mám pocit, že na kvalitní vysvětlení není dostatek času, lekce se střídá jedna za druhou. My jsme vše probírali velmi podrobně, učili jsme se intenzivně konkrétní pozice, psali jsme práce a na vše byl čas i prostor.

Když jste začala studovat instruktorský kurz jógy, tak jste už věděla, že si jednou otevřete vlastní studio? Nebo to vyplynulo až postupně?

Vlastně po dokončení kurzu jsem ani nechtěla učit. Velkou roli v tom hrála tréma. Úplně mi nebylo příjemné mluvit před lidmi či navíc předcvičovat. V té době jsem už sice učila angličtinu, což je trochu podobné (učíte lidi), ale ta jóga mi přišla v tom vystupování taková jiná. Děláte mnoho věcí najednou – je třeba cvičit, dýchat, sledovat lidi, zda to dělají správně, opravit je, chodit mezi nimi – do toho hudba, mluvení. Bylo toho spousta, co mě od učení odrazovalo.

No a v ten den, kdy jsem si řekla, že asi učit nebudu, tak jsem potkala kamarády a oni mi řekli, že když už mám ten kurz, tak co kdybych je začala učit. Takže jsme se dohodli, že to zkusit můžeme a vybrali jsme si jako místo altánek v Grébovce.

Takže takhle postupně jsem začala v létě učit a celé to trvalo až do podzimu. Časem začalo chodit víc lidí, už to nebyli jenom kamarádi, ale třeba i jejich kamarádi a další lidé. Začalo nás to bavit natolik, že jsem v tom chtěla pokračovat i v zimě, takže jsem si pronajala prostor na Letné a přes zimu začala učit i ve více různých studiích – menších nebo větších. Ale nebyla jsem úplně spokojená, nechtěla jsem být závislá. Nebavilo mě pořád přejíždět atd. a koncem zimy jsem navíc musela opustit prostor na Letné a v hlavně se mi začal pomalu rodit plán na to svoje místo, kde si vše budu řídit sama.

Kdy jste svoje studio na Vinohradech otevírala?

Naše studio bylo oficiálně otevřeno 5. 5. 2015, kdy proběhla kolaudačka. Mám to tu pronajaté, je docela těžké v Praze sehnat zajímavý prostor, který by byl za dostupné peníze a plně vyhovoval potřebám pro jógové studio. Výhoda tohoto prostoru je, že už bylo víceméně hotové, původně to byl masérský salón, takže byly hotové podlahy, kuchyň, toaleta. Já jsem to tu „jenom“ vymalovala a dovybavila, nemusela jsme čekat na žádné povolení, to bylo super.

yogalive1

Kolik se lidí vejde do vašeho studia?

Maximum je deset. Možná by se vešel ještě jeden, ale to je už fakt hraniční kapacita, aby se všichni cítili dobře. Ale těch deset lidí, to je úplně v pohodě.

Je možnost u vás ve studiu cvičit i na zahradě?

Ano, máme tady takovou hezkou zahrádku. Loni jsme na ní cvičili, letos to plánujeme taky. I když v případě velkých veder, chtějí lidé raději cvičit uvnitř, kde je příjemný chládek. Letos navíc plánujeme zahrádku trochu upravit, je potřeba to srovnat, zasít více trávy, posekat. Hůře se na té trávě dělají třeba balanční cviky díky nerovnostem v terénu a hlína trochu špiní podložky. To bychom rádi letos vychytali, ať se tam jóguje ještě lépe.

Na jaké lekce mohou k vám lidé přijít? Jsou to lekce pro začátečníky nebo spíš pokročilejší jogíny?

Největší zájem je momentálně o lekce pro začátečníky, ale máme lekce i pro pokročilé. Potom bych určitě ráda doporučila čtvrteční lekci jemné jógy. Vlastně většina lidí, kteří chodí ke mně, má ráda takové jemnější styly jógy a ty si myslím, že si u mě opravdu užijí. Málokdo vám řekne, že chce fakt dynamiku, zpotit se a tak, ale máme tu lekce i pro náročnější. V pondělí večer silovější power jógu, ve středu večer dynamičtější vinyasu, ve čtvrtek hatha jógu zaměřenou na delší výdrže v pozicích.

alice2

Jak je to u vás ve studiu s muži. Chodí k vám nějací cvičit? Co stálí a náhodní klienti? Máte i otevřené lekce?

Ano, zrovna dneska jsme tu měli dva. Jsme mužům otevření a rádi je tu u nás uvidíme i ve větším počtu. Pokud nám to prostor dovolí, tak rádi každého uvítáme. Jsme takový trochu živý organismus. Sice máme rezervační systém, ale skoro vždycky se stane, že někdo přijde tzv. z ulice. Zatím nám naštěstí prostor stačil a stěhovat se odsud zatím neplánujeme.

Jaké máte plány do budoucna? Se studiem a v životě?

Plánuji dále rozvíjet studio a nějaké cestě do zahraniční se nebráním. Například letos v březnu jsem byla na dva týdny v Indii, což mě velmi obohatilo nejen pro stránce jógové.

Jak se k vám noví lektoři dostávají?

Většina z nich jsou mí přátelé, někdo se ozve sám – přes internet a vlastně je nejlepší, když si ten člověk přijde k nám zajógovat a podle toho pak zjistí, zda se mu prostor líbí. Rozhodně to je mnohem lepší, než když někdo přijde, dohodneme se a za měsíc přijde a řekne, že se mu u nás vlastně vůbec nelíbí. Dohromady nás je teď osm. Nyní tady u nás učí i indický lektor a jeho lekce jsou moc zajímavé, doporučuji všem, stojí to za to.

Pořádáte kromě jógy ve studiu i jiné akce?

Ano, pořádáme. Když jsem studio zakládala, tak jsem chtěla vytvořit příjemný prostor pro setkávání. Takové „komunitní“ centrum. Místo, kde se mohou potkat různí lidé, seznámit se, vyměnit si kontakty, obohatit se. To souvisí s dalšími aktivitami, které jsem už na začátku chtěla dělat, ať už se týkají jógy více či méně. Například každý měsíc pořádáme sobotní brunch, hodinku cvičíme, hodinku snídáme a povídáme. Jsou tu kurzy zdravého vaření. Zájem o to je docela veliký, takže v tom určitě budeme pokračovat i do budoucna. Kromě toho zde máme třeba semináře pro těhotné ženy, dozvíte se u nás také něco o homeopatii, hormonální józe či teď tu byla přednáška o esenciálních olejích.

indie

Co konkrétně u vás najdou čtenáři v červnu za zajímavé akce?

18.6. proběhne sobotní brunch, takže určitě vás všechny srdečně zvu na naši červnovou snídani.

Proběhne též již poněkolikáté seminář jógy pro těhotné a to v sobotu 25.6. Ten je moc oblíbený. Je to tříhodinovka, kde se těhotné ženy naučí jemné cviky a jak lze jógu zapojit do těhotenství, probíráme jak pracovat s otoky, bolestí zad atd.

V pondělí 13.6. se můžete přijít naučit vyrábět zdravá oříšková másla a hned následující pondělí 20.6. se uskuteční přednáška o homeopatii a budeme si povídat i o homeopatii na cestách, jak si pomoct v případě potíží na dovolené.

Jaký je váš názor na jógu pro děti?

Mně se to moc líbí. Dokonce jsme tu podobnou lekci měli, ale nebyl o ní dostatečný zájem, tak se neujala. Ale ty děti byly skvělé, takové uvědomělé a je tedy pravda, že většina z nich už nějaké povědomí o józe měla. Jedna holčička mě moc potěšila, protože přišla a hned uměla namasté, tak to bylo moc hezké. Do budoucna bych ráda lekce jógy pro děti opět otevřela.

10994221_10152540015570356_946922048178186201_n

Říkala jste, že jste letos na jaře byla v Indii, jak jste se tam dostala a mohla byste více našim čtenářům popsat tuto zkušenost?

Do Indie jsem jela na dvou týdenní jógový retreat. Byla jsem v městě jógy Rishikeshi. Program byl nabitý, od ranního mantrování, přes 2 lekce jógy denně, po meditace na břehu Gangy a další. Byla to nádherná zkušenost. Hodně cvičení jógy, zajímavá příroda, příjemné podnebí a ašrám se nacházel hned u řeky Gangy. Moc se mi líbila ranní lekce mantrování a ráda bych jednou podobnou praxi zařadila i do svých lekcí. Já jsem ale z této zkušenosti v Indii byla nadšená.

Máte nějaké slovo na závěr

Ano, díky moc za rozhovor a všem čtenářům bych ráda vzkázala, ať se k nám přijdou podívat, vyzkouší nějakou lekci či kurz. Věřím, že si vybere úplně každý. Rádi vás v yogAlive přivítáme ať už jako náhodné kolemjdoucí, tak i stálé jogíny, kteří u nás najdou to své „pravé“ studio.

0 Shares
>
0 Shares
Share