„Přijměte se takoví, jací jste!“ Rozhovor s Elenou Pacholetovou, majitelkou jóga studia ve Vlašimi

Elena Pacholetová je instruktorkou jógy už několik let. Nedávno si splnila svůj sen a s pomocí firmy Vojtěch Sauer vytvořila nádherné jógové studio. Elena se specializuje na power jógu, je také instruktorkou jógy pro těhotné a pro děti. Říká, že jejím posláním je pomáhat lidem na cestě ke zdravému tělu i životu a to s láskou na každém kroku. Kromě hodin jógy se můžete v jejím nádherném studiu nechat rozmazlovat i masážemi. Je to málo?

Pak je tu ještě poradenství Feng Shui, výživové poradenství, kineziotaping a ošetření metamorfní technikou. Osobně se na jejich hodinách power jógy potím už nějakou dobu a nechápu, jak se může v náročných pozicích usmívat a ještě nás povzbuzovat. Seznamte se!

Pamatujete si, jak jste se cítila při návštěvě své první lekce jógy? Věděla jste hned, že to je něco, čemu se chcete věnovat?

Ano, pamatuji si na ni. Musím přiznat, že první lekce jógy mě tolik nezaujala. Měla jsem pocit, že se na mém těle nic moc neděje, že necítím práci svalů a čas se nějak vlekl.

Dnes už vím, že to bylo tím, že jsem v té době ještě nedokázala pracovat s dechem, bandhami a pozorností a své tělo jsem nedokázala tolik vnímat a pracovat s ním.

Postupně, když jsem objevovala, co je to plný jógový dech či dech udždžají, se začaly dít věci! Najednou jsem se potila i při „jednoduchých“ pozicích a po 60 minutách jsem byla pěkně zapocená. 🙂

Dodnes jsem vděčná za to, že jsem to nevzdala a dál na sobě pracovala a mohla tak poznat, co jóga s tělem, myslí a emocemi dokáže.

Elena Pacholetová

Máte krásné nové studio, kde nabízíte spoustu skvělých lekcí, ale také masáže, terapie, výživové poradenství a konzultace Feng Shui. Co z toho děláte nejraději?

Zuzko, děkuji.  Jsem ráda, že se Vám líbí. 🙂

Co mám nejraději? To je, jako kdybych se měla rozhodnout, jestli mám raději mámu nebo tátu. 🙂

I když právě má jógová cesta mě přivedla k masážím, feng shui, metamorfice a všemu, co ve studiu máme. Všechny služby spolu souvisí a prolínají se.

Miluji věci, které do sebe zapadají, pomáhají uzdravovat tělo, mysl i duši a emoce. Vše dohromady spolu souvisí, vzájemně si služby pomáhají a dávají smysl jednotlivě a i v kooperaci.

Nebylo by pro vás lepší otevřít si studio třeba v Praze? Proč jste zůstala ve Vlašimi a jaká je na hodinách účast?

Můj jógový život začal v Praze.  Zde jsem právě jógu, masáže, feng shui a vše ostatní poznala na vlastní kůži. Praha je báječná v tom, kolik možností pro studium v těchto oblastech máme. Jsem vděčná za to, že jsem v Praze prožila právě toto období poznávání, vzdělávání a osobního i profesního růstu.

Myslela jsem si, že v Praze zůstanu do konce života. Ale někdy se stane, že člověk míní a Bůh mění. A to, že jsem se po těch letech vrátila do rodné Vlašimi, má také osobní podtext. 🙂

Avšak prvotním impulsem pro změnu byla právě nabídka prostorů pro studio od firmy Vojtěch Sauer, s.r.o. Znáte to, nabídka, která se neodmítá! 🙂 Protože tak jedinečný prostor, který má svou krásnou a nezaměnitelnou energii, nikde jinde není.

Vlašimským Studiem můj „život“ v Praze nicméně neskončil. Své aktivity jsem v hlavní městě zredukovala, ale stále dojíždím na lekce jógy za skvělými klienty. Do Prahy také jezdím, abych se setkala se svými báječnými kamarády.

A v neposlední řadě pražské návštěvy doplňují vzdělávací semináře, kurzy a workshopy, které mě moc baví a rozšiřují mou životní cestu.

Jsem nesmírné šťastná, že počet klientů stále roste a my na jejich přání, které je i naším, stále nabídku lekcí rozšiřujeme a kdyby to šlo, cvičili bychom od rána do večera. 🙂

Také mě naplňuje, že se každý den můžu potkávat s úžasnými lidmi a jejich spokojené úsměvy jsou to, co také dělá studio tolik rozzářeným.

Studio Eli Vlašim

Vaší specializací je power jóga, proč právě ta? Působíte jako velice křehká žena, typovala bych Vás na něco méně silového. Nebo není power jóga o svalech?

Protože právě s power jógou jsem začínala. Díky ní jsem poznala úžasné lektory power jógy a jiných stylů: Vašek Krejčík, Katarína Mikulandová, Naďa Harenčáková, Katka Bílková, Jakub Šamberger, Marek Petráček, Vladimír Mikuláš, Láďa Pokorný, Šárka Vítovcová, Jiřinka Dobrovolná, Irenka Podešvová, Katka Mocová, Katka Slámová … a mohla bych pokračovat dál. Většina z nich i s power jógou začínala a skrz ni si někteří našli tu „svou oblíbenou“.

V každém případě jóga je cesta a každý si šlapeme po té své a svým stylem!

Mám ráda nejen power, ale i hathu, asthangu, naam a další styly, protože podle mého názoru je jóga o spojení dechu, těla, mysli – a to je ve všech stylech! Současně je to i odpověď na to, že power jóga rozhodně jen o svalech není.  Je právě o síle a propojení mysli, ducha, dechu i tělesné schránky!

Jaká je Vaše nejoblíbenější jógová pozice a proč?

Nejoblíbenější pozice se u mě střídají. Spíše to vnímám tak, že „nejoblíbenější“ je ta, na které v danou chvíli nejčastěji pracuji, abych se v ní posunula a objevila její další rozměry. Takže neoblíbenější se u mě rovná s největší frekvencí trénování, protože ji dělám obvykle několikrát za den. 🙂

Jakou pozici naopak nemáte příliš v lásce?

Mám ráda všechny pozice – i ty, které zatím neumím. 🙂 A je pro mě velice uspokojující, že vím, že jógová praxe nikdy neskončí a že se až do konce života mohu něco nového učit a poznávat skrz jógu nové aspekty mého celého těla. Řídím se heslem, že důležitější je cesta, než samotný cíl.

Co byste poradila těm, kteří s jógou právě začali?

Jóga může nabídnout nejvíce tehdy, když člověk nic neočekává a „jen“ přijímá to, co k němu skrze ni přichází.

První lekce bývá vždy nejtěžší. Nové polohy a pozice jsou neobvyklé a tělo je nezná.  Doporučuji svým klientům, aby byli trpěliví a dali svému tělu čas, aby si na nové polohy zvyklo.  Je dobré začínat pozvolna, nepřepínat se a neporovnávat se s ostatními! Pokud klient cítí únavu, může si na chvilku odpočinout například v pozici balásana, nabrat síly si a pak se opět přidá ke skupině. Nejvíce pomůže koncentrace na dech, který vede veškeré pohyby těla.

Každý je jedinečný. Jóga nás učí mít rád své tělo a přijmout ho. Proto se neporovnávejme s kolegyní/kolegou vedle nás, soustřeďme se pouze sami na sebe. Každý z nás má v pozici své hranice a každý někde jinde. Není to jen o svalech, ale také o kloubech, proto bychom měli respektovat i své fyziologické nastavení těla. Přijměte se takoví, jací jste!

K tomu bych chtěla dodat ještě jeden citát od Oscara Wilda, který mám moc ráda a patří jak k praktikování jógy, tak i ke všemu, co děláme a jak myslíme: Be yourself; everyone else is already taken.

Zdroj obrázků: archiv Eleny Pacholetové

0 Shares
>
0 Shares
Share