Půst pro harmonizaci korunní čakry

Korunní čakra je posledním, nejvyšším energetickým centrem v těle. Je centrem spirituality, intuice, inspirace, jednoty se vším kolem nás i uvnitř nás. Co se týče jídla, nejlépe korunní čakru podpoříme půstem. Účinky půstu na fyzické tělo i naši mysl jsou známé po staletí – během času, kdy člověk nepřijímá žádnou pevnou potravu, se tělo očišťuje od škodlivých toxinů, trávící soustava si může na chvíli odpočinout a celý organismus se může snadněji regenerovat. Díky tomu také naše mysl může být jasnější a klidnější 🙂

Jak se na půst připravit

Den před půstem bychom měli jíst pestrou stravu a nejíst méně ani více, než normálně. Poslední jídlo před půstem by mělo obsahovat větší množství kvalitních bílkovin, zdravé tuky, komplexní sacharidy a zeleninu.

Pokud jste zvyklí spořádat toho za den opravdu obrovské množství, jíte hodně sladkostí, smaženého jídla, bílého pečiva a podobně, půst by pro vaše tělo mohl být docela šok a bude možná lepší zkusit alespoň pár dnů předem jíst trochu „normálněji“. To znamená jíst více ovoce a zeleniny, méně zpracovaných potravin, vynechat cukr … jíst opravdu jen, když máte hlad a nepřecpávat se jen tak z nudy.

Pravidla půstu

Existují různé druhy půstů – ať už co se týče jejich délky nebo pravidel. Je možné provádět půst, při kterém nepřijímáte žádnou potravu nebo žádnou pevnou potravu – to znamená, že jsou dovoleny čerstvé ovocné a zeleninové džusy nebo smoothie.

Hlavním důležitým pravidlem při půstu je dostatečný pitný režim. Kromě čisté vody můžete pít třeba vodu s citronem a mátou,  bylinkové nebo zelené čaje …

 

Druhy půstu

Nejjednodušší formou půstu je jednodenní nebo několikadenní půst, kdy prostě řeknete na určitý čas sbohem jídlu a po uplynutí doby se vrátíte ke svému obvyklému stravovacímu režimu. Můžete zařadit jeden den půstu každý týden, čtrnáct dní nebo třeba každý měsíc. Nejúčinější je půst údajně den před novem nebo úplňkem. Pravidelné půstové dny pomáhají k navrácení přirozených procesů organismu a mohou také napomoct k dosažení optimální tělesné hmotnosti.

Další možností je takzvaný přerušovaný půst (intermittent fasting), který spočívá v tom, že člověk jí jen v určitém vymezeném čase během dne. Například pokud držíte 16 hodinový půst, znamená to, že 16 hodin nepřijímáte žádnou potravu a veškerý příjem kalorií provedete během zbývajících osmi hodin. Den tedy může vypadat třeba tak, že vstanete v 7 ráno, místo snídaně si vypijete čaj nebo bylinkovou / citrusovou vodu a první jídlo si dáte kolem poledne. Druhé a zároveň poslední jídlo můžete mít kolem 5-8. hodiny večer – pokud nechcete jíst jedno velké jídlo, můžete si druhé jídlo rozdělit na dvě a dát si pozdní odpolední svačinu, kolem 4.-5. hodiny a potom kolem sedmé hodiny večeři.

Přerušovaný půst začíná být stále populárnější mezi lidmi, kteří se zajímají o zdravou stravu a fitness. Oproti půstu, kdy celé dny nejíte, přerušovaný půst je stravovací režim, který můžete držet několik dní nebo klidně měsíců i let.

Moje zkušenost

Osobně mám zatím zkušenost jen s jednodenním půstem, který u mě probíhal tak, že jsem ráno vypila vodu s vymačkanou půlkou grapefruitu a půlkou limetky a přes den jsem vypila několik hrnků zeleného čaje. Během dopoledne mě až překvapilo, že jsem vůbec neměla hlad. Krize přišla až večer, kdy jsem měla hroznou chuť něco sníst – ani ne z pocitu hladu, jen ze zvyku, protože jsem měla chuť … Nakonec jsem to ale překonala a ráno jsem se probudila s krásným pocitem lehkosti – nebyla jsem nafouklá, měla jsem ráno i dost energie a těšila jsem, až si uvařím něco dobrého na snídani.

Někteří lidé si vybírají na půst dny, kdy nemusí do práce/školy, kdy mohou více odpočívat, případně meditovat nebo cvičit jógu. Já si naopak vybrala den, kdy jsem byla dlouho do odpoledne ve škole a měla jsem spoustu práce, takže jsem na jídlo nemusela tolik myslet. Když jsem o tom večer potom přemýšlela, během toho dne jsem byla mnohem produktivnější, než obvykle – jakmile člověk nemusí nad jídlem přemýšlet, stihne mnohem víc jiných aktivit.

Drželi jste někdy půst nebo si to chcete v budoucnu vyzkoušet ?

Další články (nejen) o zdraví, jídle, józe a spiritualitě, najdete taky na mém blogu 🙂

13 Shares
>
13 Shares
Share13