Zima předává žezlo jaru a nás po dlouhé zimě čeká jarní úklid. Vnější i ten vnitřní. Možná se cítíte unavení a chybí vám energie, právě s tím by vám mohla pomoci jarní detoxikace.
Proč začít s detoxikací v březnu?
Jaro je symbolem života, nových začátků a změn. V zimě strom stáhne svou aktivitu dolů do země, do svých kořenů, aby je posílil a vyživil. S přicházejícím jarem pak tuto nastřádanou energii transformuje na povrch – pučí a zelená. V letním období pak rozkvétá a dává ze sebe to nejlepší – plody. Na podzim ze sebe odhodí co už nepotřebuje, aby svou energii mohl opět stáhnout do země a připravit se tak na další rok.
I my jsme součástí přírody a pokud tento rytmický cyklus respektujeme a sladíme se s ním, naše práce bude daleko efektivnější. Takže pokud jsme přes zimu dostatečně odpočívali a stáhli svou energii dovnitř sebe, máme teď spoustu nové energie.
Jak můžeme tuto svěží jarní energii využít?
Pokud byste rádi změnili své stravovací návyky, svůj životní styl nebo se třeba jen pustili do nového projektu… tak teď je ideální doba. Tato jarní čerstvá energie vás podpoří a vše půjde snadněji. Investujeme-li tuto energii do sebe – do svého zdraví, několikanásobně se nám to vrátí a v létě si budeme moci užívat „sklizené plody“.
Přírodní lékárna
I příroda nás na jaře vybízí k očistě organismu a podává nám pomocnou ruku. Nabízí nám ty nejlepší detoxikační prostředky! Kopřivy, pampelišky, sedmikrásky, česnek medvědí a další byliny. Můžeme z nich dělat odvary, či je přidat do smoothie, salátů, polévek.
Jarní očista žlučníku a jater
Dalším důvodem, proč je vhodné detoxikovat tělo právě v těchto jarních měsících je vyšší aktivita žlučníku a jater. Oba tyto orgány mají na detoxikaci těla velký vliv. Tradiční čínská medicína nám radí, abychom v březnu posilovali na náš žlučník a v dubnu na naše játra.
Pro podporu těchto orgánů je vhodné konzumovat již zmíněné jarní byliny. Inspiraci jak je sbírat a jak je zpracovat najdete tady.
V tomto období je tedy velmi vhodné odlehčit jídelníček a tyto orgány nezatěžovat. Omezit tučná a smažená jídla, vynechat bílý cukr, kofein, chemické látky, polotovary.
Podle TČM je emocí žlučníku a jater hněv a vztek. Pro podporu těchto orgánů a dobrého trávení nám také pomůže s klidem „trávit“ názory druhých, i přesto, že s nimi třeba nesouhlasíme. Bezdůvodně se nerozčilovat a zbytečně si tak „nehýbat žlučí“, ale ani hněv nepotlačovat a nezadělávat si tak na žlučové kameny. Nahromaděný vztek můžeme ventilovat třeba sportem nebo prací na zahradě.
Jak venku tak uvnitř
Pozvěme jaro i do našeho domova. Vnitřní detox nám půjde mnohem lépe, když uklidíme a očistíme i náš okolní prostor. Oprášíme a vyleštíme to, co máme rádi a věci, které už nepotřebujeme vyhodíme nebo darujeme. Náš domov pak bude zářit novou svěžestí a lehkostí. Energii nám také může dodat příjemná jarní výzdoba. Pokud rádi tvoříte, v tomto videu najdete inspiraci jak si jarní dekoraci vytvořit sami.
Pokud byste se rádi pustili do jarní detoxikace a nevíte jak na to, zkuste naši detox výzvu. Pro začátek vám může být dobrou inspirací a třeba vám tak nastartuje začátek nového, zdravějšího živostního stylu.
Jóga si mé srdce získala v roce 2009, kdy jsem se přihlásila na kurz tradiční jógy. Zde započala
cesta, která mě o několik let později přivedla na lektorský kurz hatha jógy. Na józe mě nejvíc
fascinuje ta pestrost. Je tolik různých stylů, kde si každý může vybrat podle toho, co
momentálně potřebuje. Během mých dvou těhotenství mi byla jemnou průvodkyní
gravidjóga, po porodu hatha jóga a dnes je moji velkou láskou jin jóga. Baví mě se dál
vzdělávat a objevovat, protože ta cesta zdaleka nekončí. Aktuálně vedu lekce hatha jógy,
gravidjógy, jógu pro maminky po porodu a přes léto paddleboard jógu.