Sezení na židli nám všem jde velmi snadno, že? 🙂 Ale sedět na imaginární židli, to je teprve výzva!
Utkatásana je jógová pozice připomínající postoj židle, není však tak snadná, jak na první pohled vypadá. Vyžaduje sílu v dolních končetinách, zpevněná chodidla a silnou vůli, což může být důvodem, proč u mnoha začátečníků nebývá zrovna moc oblíbená. Je to však jedna z nejúčinnějších jógových pozic pro posílení stehenních a hýžďových svalů, to jistě oceníme hlavně v plavkové sezoně.
Židle je velmi silnou pozicí, která ovšem stojí za snahu stojí. Zvyšuje sílu, vytrvalost a buduje v nás pocity pevnosti a stability. Kromě těchto benefitů nás také učí napřímení páteře. Když nahlédnete do kanceláře nebo si prohlédnete lidí sedící v metru či tramvaji, jistě najdete většinu se shrbenými zády. Špatné držení těla během sezení i chůze je příčinou častých bolestí zad. Pravidelné provádění pozice židle toto vadné držení těla napravuje a pomáhá nám dosáhnout lepšího držení těla při sezení, stání či chůzi.
Kromě toho také protahuje achillovy šlachy, zpevňuje kotníky a bojuje proti plochým nohám. Varianta s rotací má také výrazné detoxikační účinky a příjemně masíruje vnitřní orgány.
Důvodů, proč bychom tuto silnou pozici měli zařadit do naší jógové praxe už máme více než dost.
Pojďme vybudovat sílu a stabilitu v našem těle s pozicí židle!
Pokud jste začátečník, doporučuji do pozice židle přecházet z hlubokého předklonu s pokrčenými koleny. Vyvarujete se tak přetěžování kolen, pokud neudržíte kolena nad špičkami prstů u nohou.
Provedení
Z hlubokého předklonu (chodidla na šířku pánve, kolena pokrčená tak, aby se dlaně mohly dotýkat země) pomalu začněte zvedat paže i trup směrem vzhůru, ale kolena jsou stále pokrčená. Váha je na patách, stehna zpevněná. Dlaně mohou být spojené před hrudníkem, pokud se v pozici cítíte jistě, můžete je vytáhnout směrem vzhůru.
Vyvarujte se nejčastějším chybám – prohnutí v bedrech nebo naopak kulatá záda. Často si takto chceme pozici ulehčit, dbejte však na správné provedení a raději setrvejte v pozici kratší dobu, aby vám mohla tato nelehká pozice přinést všechny své účinky.
Jak dosáhnout vzpřímených zad?
Aby vaše záda v této pozici byla opravdu rovná, je potřeba se aktivně opřít do chodidel – váha je mírně na patách, zapojit pánevní dno – mula bandha, ale i aktivovat spodní břicho – udijjana bandha.
Nebojte se vyzkoušet ani její dynamické provedení, které rozvíjí hybnost pánve a kyčelních kloubů. S nádechem se vyrovnejte do stoje s pažemi vzhůru k nebi a s výdechem se vraťte zpět do židle s dlaněmi spojenými před hrudníkem. Několikrát opakujte. Náročnost zvýšíte, pokud chodidla i kolena spojíte k sobě. Ovšem pozor na citlivá kolena nebo kotníky, v pozici byste neměli cítit bolest.
Doporučuji také vyzkoušet variantu s vložením bločku mezi stehna nebo kolena a setrvat na několik hlubokých nádechů a výdechů.
Proveďte židli pokaždé, než dosednete na opravdovou židli a užívejte si pocity síly a stability s touto krásnou pozicí!

Jóga si mé srdce získala v roce 2009, kdy jsem se přihlásila na kurz tradiční jógy. Zde započala
cesta, která mě o několik let později přivedla na lektorský kurz hatha jógy. Na józe mě nejvíc
fascinuje ta pestrost. Je tolik různých stylů, kde si každý může vybrat podle toho, co
momentálně potřebuje. Během mých dvou těhotenství mi byla jemnou průvodkyní
gravidjóga, po porodu hatha jóga a dnes je moji velkou láskou jin jóga. Baví mě se dál
vzdělávat a objevovat, protože ta cesta zdaleka nekončí. Aktuálně vedu lekce hatha jógy,
gravidjógy, jógu pro maminky po porodu a přes léto paddleboard jógu.