Pořád přemýšlím, jak udělat Ayurvedu přístupnější. Jak vám usnadnit její využití v běžném životě.
Většina mých kamarádek je při diagnostice hrozně nadšená, jak je to pravdivé (moje kamarádka Kája se vyjádřila takhle: „Ježiš, vono to fakt sedí ta tvoje po*raná Ayurveda“ 😀 – musela jsem se smát – miluju takové upřimné reakce :D)
Ale často pak řeknou, že na nějaké vyvařování a neustálé kontrolování prostě nemají čas.
Rozumím tomu, vaření prostě není priorita. Práce, sociální život a odpočinek zabere pravděpodobně všechen čas, a vaření se tam už prostě nevejde. A všechny tyto věci jsou neméně důležité.
Připadá mi ale škoda, nevyužít potenciál Ayurvedy, který se nám nabízí na stříbrném podnose, protože sama vím, jak miniaturní změny mohou přinést velký účinek.
Jak stačí například zvolit kapučíno místo černé kávy, rýži místo chleba, anebo třeba žitný chleba místo pšeničného (p.s. každá z těchto výměn platí pro jinou dóšu) – pokud vás zajímá, jak byste si mohli upravit svůj vlastní jídelníček právě takovými záměnamy, můj PROGRAM VYLADĚNÍ JÍDELNÍČKU je přesně pro vás.
No každopádně mě to nutí zamyslet se nad způsoby, jak by se Ayurveda mohla stát součástí vašeho života tak nějak bezděčně a přirozeně.
Abyste si nemuseli doma vyvyřovat Indická jídla, pokud nechcete, a abyste i navzdory hektickému životu objevili, jaké kouzlo Ayurveda má a jaké neskutečné vyhody vám může nabídnout.
Taky bych si přála, abyste byli schopni vybrat si Ayurvedské jídlo, i když jíte v restauraci nebo u známých (to je pro ty, co nevaří).
Tady je nejdůležitější si uvědomit, že lepší, než vyřazovat nevhodné potraviny z jídelníčku, je přidávat ty vhodné. A ono se to nakonec přirozeně vybalancuje. A na tomto pravidle založíme celý dnešní manuál.
příklad z reálného života:
Dejte si guláš s knedlíkem, pokud chcete, ale co takhle jako předkrm přidat něco sattvického – třeba maličký salát z listové zeleniny se zázvorovým dresinkem (nebo s kapkou oleje a citronu), je to skvělý start pro vaše zažívání, a když už máme takové těžké jídlo, co ho zapít šálkem zeleného čaje, hmmm?
Podobných možností je spousta a já chci, abyste se alespon ty základní naučili a začali je používat.
Takže jak na to?
Existuje jeden zaručený postup nebo pravidlo, podle kterého se můžete v běžných situacích řídit a nešlápout vedle:
Držte se SATTVY
Neděste se, není to nic složitého. V Ayurvede primárně rozdělujeme potraviny na sattvické, rajastické a tamastické.
Satvické – nejvýše ceněné, podporují čistou mysl a soustředění, vyrovnanost a chuť do života
sattvické potraviny jsou:
- většina čerstvého ovoce a zeleniny
- většina luštěnin a klíčky
- obiloviny, semínka a oříšky
- syrové mléko a čerstvě připravený jogurt
- ghee a za studena lisované oleje
- raw med a pravý javorový sirup
- jakékoli čerstvě připravené jídlo z těchto ingrediencí
Rajastické – podporují orientaci na cíl, kreativitu, agresivitu a pracovní elán
rajastické potraviny jsou:
- většina fermentovaných potravin (včetně jogurtu/kefíru z obchodu)
- česnek
- papriky všeho druhu
- vejce
- rajčata
- avokádo
- většina sýrů
- cukr všeho druhu
- kvasnice (=chléb, pivo)
- jakékoli oslazené nebo konzervované ovoce
- olivy
- lilek
- buráky a výrobky z nich
- sojové mléko
- ocet
- citron/limetka
- cizrna
- jakákoli sůl
- káva
Tamastické – podporuji závist, nespokojenost a hněv, zpomalují nás a působí netečnost
tamastické potraviny jsou:
- fast food
- smažená jídla
- zmražená jídla
- průmyslově zpracovaná jídla
- jídla ohřátá v mikrovlnné troubě
- alkohol
- cibule
- houby
- sádlo a maso
Opět: Neděsit se!
Naše strava by měla obsahovat všechny složky, pouze v jiných podílech. Většina by měla být sattvická, trocha rajastická a špetička může být tamastická.
S tímto výčtem si ale nemusíte lámat hlavu. Uvedla jsem ho pouze pro ucelenost informací.
Abych se držela tématu, tak vám pro začátek stačí zapamatovat si sattvické potraviny a přidávat je ke svým běžným jídlů. Ani zapamatovat si je není těžké, je to prostě všechno čerstvé, syrové a čerstvě uvařené.
příklad z reálného života:
Pokud se před prací se scházíte s kamarádkou na snídani a většinou si dáte smažená vajíčka s žitným chlebem a kávu. Když se nad tím zamyslíte, co čerstvého byste mohla přidat?
Co třeba špenátová omeleta? A navíc si poručte čerstvě připravené smoothie (na které si přineste svou láhev, aby se nevylilo) a to si nechte na svačinu, až vás chytne hlad před oběděm.
Dalším přikladem může být zvyk objednat si v restauraci velký salát pro všechny, s kterými večeříte a o tento předkrm se podělit. Myslím že takhle dokonce ani ten výdaj nebude velký.
Nebo místo koupeného jogurtu, který jste zvyklí snídat, si začněte vyrábět svůj vlastní. A hned si můžete přesunout celou snídani z kategorie rajastické do sattvické. Na internetu najdete spoustu návodů, kdy se obejdete i bez speciálního jogurtovače. Já se na to taky chystám, tak potom zveřejním postup, když se mi to podaří.
Tak to byl takový menší, ale kompletní návod na to, jak přistupovat k jídlu zjednodušeně, doufám že vám to trochu pomohlo.
Pokud se tím ale přesto nechcete zabývat a rádi si doma i uvaříte, tak pro vás připravuji takový 15 stránkový pracovní sešit, kde každá dóša (i ty duální Kapha/Pitta, Vata/Pitta, Kapha/Vata) najde různé varianty běžně doporučovaných hlavních jídel,
Tyto varianty jsou rozepsány tak, abyste je mohli různě kombinovat a vytvářet tak nové a nové možnosti pro svou vlastní potřebu.
Tento produkt budu mít připravený v e-shopu přibližně na konci ledna, tak pokud to nechcete propásnout (a pravděpodobně i získat nějakou slevu) zaregistrujte se na stránkách Hada a Lamy (po několika vteřinách vyskočí na hlavní straně registrační okénko).
To je ode mě pro dnešek vše.
Dominika, blog Had a Lama žijí zdravě*
Zdroje:
Amadea Morningstar: Ayurvedic Cooking for Westerners. Familiar Western Food Prepared With Ayurvedic Principles. 1995, USA.
O Ayurvedu jsem doslova zakopávala vlastně od té doby, co jsem se začala zajímat o zdravý životní styl. Jenže dál než k diagnostice své dóši jsem se nikdy nedostala. Zkrátka jsem nevěděla, co s tím dál. V průběhu let jsem ale k Ayurvedě začala mít čím dál blíž (asi i díky různým dietním směrům, které jsem vyzkoušela) a všechno tak nějak začalo zapadat. To byla ta chvíle, kdy jsem ji začala studovat hlouběji, odhodlaná z toho vytěžit co nejvíce praktických informací, které by usnadnili její pochopení a použití námi, běžnými, moderními lidmi.