Článků o hubnutí díky józe naleznete na internetu mnoho. Někdo k tomuto účelu volí hot jógu, úplně zatracuje hatha jógu a s přimhouřenýma očima doporučuje power jógu. Z těch názvů by se jeden zbláznil. O to více pokud jste začátečník a vlastně vůbec nevíte, která bije. V tomhle článku nezjistíte, kolik v průběhu jedné lekce spálíte kalorií, nebo kolik tuku proměníte na svaly. Spíše to bude takové zamyšlení. Zamyšlení nad tím, jak můžete jógu zařadit do běžného života, abyste se cítili lehčí, zdravější a sebevědomější. A pak možná můžete – ale i nemusíte – shodit pár přebytečných kil.
Při plánování tohoto článku jsem si vzpomněla na doby, kdy jsem až děsivě ulpívala na mé váze, počítala každou jednu kalorii, pečlivě studovala složení každé potraviny a vůbec, ale vůbec se netěšila z jídla. A mimo jiné to byly časy, kdy jsem asi jednou týdně chodila na jógu a myslela si, že pro sebe dělám hodně.
A když si to porovnám se současností, tak jsou dny, kdy sním víc jak můj muž, na váze jsem nestála už asi dva roky, čas od času si vychutnám pořádný zákusek a hlavně jídlo miluji a užívám si ho. Kvůli dobrým těstovinám jsem dokonce ochotna vyrazit na prodloužený víkend do Itálie (teď možná trochu přeháním, ale od pravdy to nemá daleko). Mám normální váhu, v prkně se udržím delší dobu, než kondiční trenér a cítím se skvěle. Dělám jógu každý den, ráda mdituji nebo se věnuji dechovým cvičením.
Netvrdím, že jsem někdy trpěla velkou nadváhou, ale ta přebytečná kila mě trápila. A co je důležité, necítila jsem se ve svém těle dobře. A co se tedy změnilo? Jak mi pomohlo jóga ve „snaze o zhubnutí“? Odpovědí může být i to, že jsem jógu a poznatky z ní zařadila do běžného života.
Vědomé žití, vědomé bytí
Jóga nás učí vědomému pohybu, vědomému dechu a vědomé mysli. V článcích o hubnutí se obvykle doporučuje jíst pomalu. No můžete klidně jíst jedno jídlo i půl dne, pokud to nebudete dělat vědomě. Kašlete na povinných x přežvýkání jednoho sousta. Jednou jsem četla, že v indických ašrámech vám oběd zabere možná deset minut. Z prostého důvodu. Když jíte, tak jenom jíte. S láskou, pokorou a vděkem. Bez knížky, mobilu nebo počítače.
Někdo je schopen nad jídlem přemýšlet celé hodiny nebo dny. Plánovat, co navaří, kolik toho navaří, přemýšlet nad kalorickou hodnotou každého jídla. Není pak divu, že chuť na jídlo je velká. Pro mozek je to stres a pro mysl napětí. Zkuste se uvolnit a nad jídlem nepřemýšlet. Věnujte mu vaši plnou pozornost až v čase vaření a jezení.
A pokud potřebujete mít jídelníček předem naplánovaný, můžete se inspirovat naší 28-denní detox výzvou. Čeká na vás spousta zdravých a chutných receptů.
Neubližování
První z morálních pravidel jógy je ahimsá neboli neubližování. U tohoto pravidla, ale často zapomínáme na sebe. V souvislosti s hubnutím jsou to třeba staré kousky oblečení v našem šatníku. I vy tam máte několik strašáků, o kterých si nalháváte, že vám snad někdy ještě padnou? A víte co? Nepadnou! Vaše tělo nikdy nebude identické tomu před pěti lety. A pokud začnete pravidelně praktikovat jógu, tak už vůbec ne. Změní se vaše svaly a celkově tělesná konstituce.
Takže pokud máte takových kousků několik a pravidelně se na ně díváte, zbytečně si ubližujete. Každý pohled na úzké kalhoty vám způsobí bolest, nahlodá vaše sebevědomí a ubere na štěstí. Raději takové věci darujte nebo prodejte, dokud jsou moderní. Ať stihnout ještě udělat radost někomu jinému.
Možnost volby
Jóga nás učí správně si vybírat. Nabízí nám možnost volby mezi různými ásanami. Základními nebo náročnějšími. Zároveň nás učí potlačit v sobě ego a vybrat si možnost, která je pro nás vhodnější. S ohledem na naše schopnosti a fyzickou kondici. Ne s ohledem na mnohem flexibilnější kolegyni vedle na podložce.
Tato schopnost nám může pomoct i v běžných situacích. Jako třeba že nevynecháme vydatný oběd na úkor práce a nezvolíme pozdní těžkou večeři. Nebo pokud víte, že dnes nestihnete žádnou fyzickou aktivitu, tak se alespoň projděte do práce. Jsem toho názoru, že každý má v sobě – někdo možná hluboce v podvědomí – uložené správné volby. Prospěšné pro své tělo. Jenom na ně zapomínáme – někdy možná úmyslně – nebo si je nechceme přiznat. A to už jsme zas u toho ega, že? 🙂
Umění meditace a relaxace
Není tajemstvím, že stres způsobuje množství nežádoucích účinků. Jedním z nich je i nadváha nebo dokonce obezita. Pokud patříte do skupiny lidí, u kterých je stres na denním pořádku, zkuste meditaci. Pravidelným tréningem vám meditace umožní vhled do vlastní mysli a do své podstaty. Utřídíte si myšlenky, poznáte nové stránky své osobnosti a možná naleznete silné stránky, které jste doposud nevnímali.
Podívejte se na zajímavé video, které vám přiblíží různé techniky meditace.
Když se zatím na meditaci necítíte, zkuste alespoň relaxovat. Mnoho lidí pravidelně běhá s cílem uvolnit se a zbavit napětí. Po odběhnutí už ale nemyslí na následnou relaxaci. Běh je řízen sympatickým nervovým systémem. Stejně tak stres a stresové situace. Připravuje nás na boj a navíc zpomaluje proces trávení. Naopak, parasympaticky nervový systém zařizuje zklidnění organismu a stimuluje proces trávení. Takže pokud na cestě k štíhlé linii zvolíte jakoukoli aktivitu, nezapomínejte, že relaxace by měla být součástí této cesty. Po odběhnutých kilometrech si například můžete užít par minut v pozici mrtvoly.
Příkladů, jak aplikovat jógu do běžného života, je určitě mnoho. Já jsem zvolila tyhle, protože se mi k tématu hubnutí hodí asi nejvíc. Když se na ty body podívám zpětně, tak v nich nacházím mnoho společného.
Jóga nás učí přijímat sebe samé, poznávat svou osobnosti, mít se rád a rozlišovat mezi tím, co je pro nás opravdu důležité a prospěšné. A samozřejmě… taky v nás rozvíjí schopnost jednou za čas si užít pořádný větrník se šlehačkou a nezbláznit se z toho, no ne? 🙂
Jóga pro mě znamená harmonii. Pomáhá mi zpomalit, někdy dokonce zastavit. Není to jenom čas strávený na podložce. Je to cesta, která nikdy nekončí. Své poznatky z praxe se snažím aplikovat i do běžného života. A jako lektorka jógy i do životů mých studentů. Ráda hledám průnik mezi tím, co můj život dělá šťastným: jóga, minimalismus a bezodpadová domácnost. Další moje články naleznete na: https://yogerika.com/