Základní vybavení pro cvičení jógy

Po stovky nebo tisíce let neexistovalo „vybavení pro jógu“. Cvičení jógy vyžadovalo pouze vaše tělo, mysl a ducha. A zatímco to je stále vše, co potřebujete, většina moderních jogínů se cítí pohodlněji s několika základními předměty, které si lze snadno pořídit.

Jógová studia a některé tělocvičny mají popruhy, bloky a další pomůcky, které můžete použít v průběhu lekcí. Jakmile ale znáte základy jógy, možná si budete chtít pořídit některé z těchto položek, abyste mohli cvičit i doma. Prozatím vám ale nabízíme několik těch opravdu základních věcí, které vám pomohou prosít obrovskou škálu pružných kalhot, rohoží a dalšího vybavení na jógu, které je nyní k dispozici – a tak se můžete místo toho soustředit na jógu samotnou.

Vaše vlastní podložka na jógu

Ve vašem jógovém studiu nebo tělocvičně většinou mají k dispozici karimatky, které můžete použít, ale co si budeme povídat, je dobré si časem pořídit svou vlastní. Přestože jsou karimatky pravidelně čištěné, i tak může být hygienicky nepříjemné položit své tělo na tu, která byla mnohokrát použita spoustou jiných jogínů.

Navíc, mít svou vlastní podložku znamená, že ji můžete vzít kamkoli a použít ji kdykoli – skvělá pobídka pro pokračování v tréninku doma nebo dokonce na dovolené! 😉

Na trhu je obrovské množství možností, a tak může být obtížné si vybrat. Mám pro vás tedy několik tipů, jak vybrat podložku, která je pro vás nejvhodnější:

Respekt k životnímu prostředí: Existuje mnoho podložek vyrobených z rostlinných a obnovitelných materiálů, jako je stromová guma a juta; dívejte se po těch, které také neobsahují PVC ani latex.
Délka: Ujistěte se, že je rohož dostatečně dlouhá. Chcete být přeci pořád na podložce, když vaše ruce i nohy jsou na podložce v pozicích jako Pes hlavou dolů 😉 Existují také extra dlouhé jógové rohože, ty mají od 180 až k cca 200 cm.
Tloušťka: Pro rázné a energické styly jógy, jako je Ashtanga, Vinyasa a Power Yoga, je potřeba pořídit si silnější podložku, abyste se v závěru ještě nepohmoždili. Pro jemnější styl nebo pro ty, kteří cvičí ještě na koberci, vám bude stačit tenčí. Ujistěte se však, že se jedná o jógovou podložku (ne fitness podložku).
Povrch: Podložky na jógu jsou někdy označovány jako „lepivé podložky“, díky jejich tvarované přilnavosti, která zabraňuje sklouznutí vašich rukou a nohou během póz. Některé rohože – zejména ekologické rohože – mají přirozenou texturu; jiné jsou spíše jako gumová podrážka boty. Vyberte takovou, která je vaší pokožce příjemná.
Poptejte se v okolí, prozkoumejte internet: Pokud si stále nejste jistí, jakou podložku chcete,  zkuste se zeptat ostatních cvičících jógu nebo svého učitele jógy, jaké by vám doporučili. Čtení recenzí a porovnání produktů online je také užitečné a může vám pomoci najít dobrý obchod.

Za sebe můžu doporučit klasickou, ale úžasnou Podložka na jógu Manduka eKO Mat, která je vyrobena ze speciálních přírodních materiálů, které nezatěžují životní prostředí.

anebo

pro milovníky dekorací, Designovou podložka na jógu s motivem Caleidoskop. Tato podložka udělá radost každému, kdo to s jógou myslí vážně a hledá podložku, na které se bude nejen skvěle cvičit, ale bude také nádherná po designové stránce.

Ručník

V závislosti na upřednostňovaném stylu jógy můžete během cvičení skončit docela dobře zpocená. 🙂 Potom je podložka kluzká a tím zároveň až téměř nebezpečná. Navíc není úplně pohodlné, když vás štípou z potu oči, snažíte se zaostřit a pokračovat ve cvičení. :-))

Klasický ručník nebo plážový ručník obvykle stačí k tomu, aby nasákl pot, ale pokud jste oddaní Ashtanga, Bikram nebo Power józe, možná budete chtít vyzkoušet ručníky specifické pro jógu, které se dají rozložit po celé délce vaší podložky a jsou vyrobeny z extra savého materiálu, který rychle schne. Některé z těchto jógových ručníků mají na spodní straně gumové hroty, které dále brání prokluzu.

Já osobně jsem typ, co se potí opravdu dost, tudíž jsem si oblíbila krásný designový ručník na jógu s motivem stromu života.

Pro cvičící, kteří mají zvýšenou potivost rukou, případně také při praktikování Bikram a Hot jógy je skvělý také Ručník na jógu Yogacentrum.

Pohodlné, prodyšné oblečení

Upnuté džíny mohou být vaším současným favoritem v běžném životě, ale při józe mohou způsobit potíže 🙂 Pravděpodobně chcete nosit pohodlné, prodyšné oblečení, které vám umožní soustředit se na trénink, a ne na stažený pas nebo plandající rukávy. Některé styly jógy, jako je například Iyengar navíc vyžadují, abyste nosili oblečení, které nezakrývá vaši postavu (např. legíny a trikoty), aby si učitel mohl snadno prohlédnout vaše zarovnání.

Zde je několik dalších tipů, jak najít nejlepší jógové oblečení:

Najděte správnou velikost: Vyvarujte se nošení oblečení, které je příliš velké nebo odhalující. Dámy, dávejte si pozor na příliš nízké kalhoty, nebo příliš široké trika, které vám poté znepříjemňují provedení některých pozic. Pánové, vyvarujte se příliš volným šortkám, mohlo by dojít k nadměrné expozici. 😀

Zároveň nenoste příliš těsné nebo omezující oblečení. Nezapomeňte, že chcete mít naprostou volnost při pohybu po pozicích.

Používejte oblečení vhodné pro jógu: Fitness oblečení je obvykle nejlepší, protože je navrženo speciálně pro pohyb celého těla. Hledejte vlhkost odvádějící tkaninu a styly, které jsou tvarově vhodné, ale pohodlné.

Kalhoty na jógu nebo pružné (obvykle černé) atletické kalhoty najdete v každém obchodě se sportovním zbožím. Nemusíte utrácet horentní částky, ale ujistěte se, že jsou pohodlné a funkční.

Prohlížejte, hledejte, ptejte se: Pokud si nejste jisti, co máte nosit, podívejte se na internetové obchody s jógou nebo si vyberte časopis s obsahem jógy. Zeptejte se učitele jógy, kde nakupuje; poptejte se ostatních jogínů. Pokud má někdo na sobě oblečení, který se vám líbí, nestyďte se zeptat, odkud ho má.

Já jsem ze začátku nosila obyčejné bavlněné legíny a obyčejné triko, ale časem jsem zjistila, že kvalitní oblečení určené přímo pro cvičení jógy, je opravdu velmi důležité, umožní mi provést pozice mnohem lépe, odvádí pot, nikde mě neomezuje, nic mi nesjíždí ani nepřekáží, a tak si můžu cvičení jógy užít opravdu naplno. A o to přeci jde, ne? 🙂

Na legíny jsem ale nezanevřela a na jógu nosím Přírodní legíny na jógu.  

Neobejdu se také bez Bezprstých ponožek, díky nímž nekloužu po podložce.

A co vy, bez čeho se při cvičení jógy neobejdete? 🙂

15 Shares
>
15 Shares
Share15