Základní pravidla pro výrobu kosmetiky

V minulém článku jsme mluvili o tom, z čeho můžeme kosmetiku vyrábět. Teď už jen stačí pár poznámek ohledně výroby samotné a můžeme se pustit do toho.

Čistota výroby

Jelikož chceme, aby nám doma vyráběná kosmetika vydržela, musíme dbát na čistotu při výrobě. Používáme dobře vymyté obaly, čisté pomůcky a nekontaminované ingredience. Čistota je velmi důležitá zejména při výrobě krémů. Jelikož obsahují vodu, jsou ideálním místem pro množení mikrobů. Snažíme se tedy o to, abychom my sami při výrobě do krému žádné nezanesli. V tom nám pomůže mýdlo, horká voda a 96% líh, kterým snadno vydesinfikujeme třeba obaly na kosmetiku. Stačí ho mít po ruce ve spreji.

Pozor na dráždivé substance

I když pracujeme s bezpečnými, prakticky jen přírodními látkami, musíme dávat pozor na možné podráždění. Některé esenciální oleje jsou velmi silné, pokud je nenaředíme. Se sypkými ingrediencemi, jako je třeba oxid zinečnatý či pigmenty, pracujeme tak, abychom je nerozprášili a nevdechli. U výroby mýdla zase musíme mít na paměti, že v některých fázích pracujeme s louhem.

Takových příkladů je mnoho. Za normálních podmínek nám nic neohrozí, ovšem je potřeba eliminovat zbytečně rizikové situace a myslet dopředu.

Zabraňování znehodnocování ingrediencí

Některé suroviny snadněji ztrácejí své žádoucí vlastnosti. Typicky se s tím setkáváme třeba při výrobě produktů s obsahem esenciálních olejů. Víme, že esenciální oleje se snadno odpařují, a tedy že je proto přidáváme do produktu až na konec, ve chvíli, kdy není směs tak teplá. Něco podobného platí třeba také pro konzervanty. I ty by vysoká teplota poškodila.

Shromažďování informací

Informace jsou hlavně na začátku výroby velmi důležité. Proto nespoléháme na vlastní paměť, ale raději si pomůžeme tužkou a papírem. Zapisujeme si důležité i méně důležité věci jako recepty, místo a datum nákupu surovin, případné reakce na určité látky, úpravy původního receptu a tak podobně.

Poznávání surovin

Sama zastávám ten názor, že je lepší naučit se pracovat s menším počtem surovin. Díky zkušenostem pak skutečně poznáváme dané ingredience a jsme schopni je pak daleko lépe použít. Osobně mám taky radši, když si výrobky každodenní potřeby vyrobím snadno a bez přemýšlení, přesně podle toho, jak jsem se to naučila dřív. Například jako tuto domácí zubní pastu. Navíc, když se něco nepodaří, mnohem snadněji se to napraví, zase díky předchozím zkušenostem.

Tak, a teď je na čase přejít od teorie k praxi, začít získávat ty zkušenosti a něco si vyrobit!

 

Pavla
www.dify.cz

1 Shares
>
1 Shares
Share1