Vyzkoušejte si svou ohebnost s pozicí želvy

Cvičíte-li jógu už nějaký ten pátek, jistě se začínáte poohlížet po složitějších pozicích. Právě pro vás tu mám jeden z jógových oříšků – pozici želvy.

Tato ásana se v originále nazývá Kurmasana. Při pohledu na jogína, který ji provádí, vám bude ihned jasné, proč dostala právě toto jméno. Hlavním důvodem však nebyl vzhled ásany, ale pocit, jenž při jejím praktikování zažijete.

Postupně byste se měli naučit schovat před světem všechny své smysly a obrazně se během pozice stáhnout do krunýře. Proto má Kurmasana velký spirituální význam a dokáže dobře odbourávat stres a úzkost.

Troufnete si na ni? Já jsem ji zkoušela už několikrát a ačkoliv s mým provedením stále nejsem spokojená, pomalu tomu přicházím na kloub.

Mořská želva ležící na písečné pláži

Příprava je důležitá

Do žádné ásany se nedoporučuje vklouznout bez protažení a zahřátí těla. U těch složitějších to platí dvojnásob. Začněte krátkou meditací v pozici mrtvoly a pak si můžete vybrat vaše oblíbené 3-4 ásany.

Ideálně takové, které vám pomohou s protažením nohou a kyčelních kloubů. Výborně se k tomu hodí např. pozice orla (na obě dvě strany samozřejmě).

Přemýšlela jsem, zda by se pro účely pozice želvy hodila některá z pomůcek na jógu, ale žádná mi nepřipadá vhodná. V tomto případě si budete muset správné provedení pozice skutečně vybojovat sami.

Jak pozici želvy provádět?

Nejjednodušší bude, pokud se párkrát za sebou podíváte na toto video z Youtube:

YouTube video

Lektorka Kino ukazuje postup podrobně a názorně, takže i když nemluvíte anglicky, měli byste pochytit vše potřebné.

Povede-li se vám ásana správně, získáte dalšího velkého pomocníka na cestě ke zdravému, silnému a ohebnému tělu. Jaké jsou konkrétně její největší benefity?

  • Posiluje nohy a záda (především spodní zádové svalstvo)
  • Zlepšuje funkci zažívacího a dýchacího ústrojí
  • Stimuluje ledviny
  • Uvolňuje bederní a hrudní páteř (zároveň působí jako prevence potíží)
  • Posiluje pánevní dno
  • Podporuje flexibilitu kyčlí

Vždy mě moc baví vyhledávat benefity dané ásany, protože nikdy nenajdu pouze jeden, ale zavalí mě celá kupa pozitivních vlivů na lidské zdraví. Jóga je prostě nejlepší.

Zkoušeli jste si doma zacvičit Kurmasanu? Povedla se vám hned na první pokus nebo vás čeká ještě pár týdnů procvičování? Svěřte se ostatním čtenářům v komentářích pod článkem.

0 Shares
>
0 Shares
Share