Výroba vlastní domácí kosmetiky, o čem to vůbec je?

Vyrábět si vlastní kosmetiku se stalo ohromným hitem. Jak ale taková doma vyráběná kosmetika vypadá, jak funguje a lze vůbec plnohodnotnou kosmetiku doma vyrobit? A nebude to moc práce?

Jednoduché produkty ze surovin ze spíže i sofistikované receptury

Trh s kosmetickými výrobky je široký a zrovna takové jsou možnosti při vyrábění domácí kosmetiky. Můžeme být nenároční a připravovat si jednoduché přípravky ze surovin ze spíže. Nebo si můžeme zařídit malou laboratoř a držet se receptur o padesáti surovinách. Já osobně jsem pro zlatou střední cestu – pro plně funkční výrobky, které se pohodlně používají a které připravíme z omezeného počtu surovin. A přesně o tom tady bude řeč.

Nejdřív informace, potom akce

Vyrábět si kosmetiku je snadné, pokud splníme dva základní předpoklady. Za prvé, potřebujeme ty správné informace. Tedy nejspíše recept, díky kterému si jednak přípravek vyrobíme, také se ale naučíme základní principy výroby. Za druhé, a to především, se k tomu musíme odhodlat a jít do akce. Samotná výroba krému totiž trvá třeba 15 minut. Ovšem nám může trvat týdny, měsíce nebo i roky, než se do toho pustíme. A z vlastní zkušenosti můžu opravdu říct, že právě přemluvení se do akce je na tom často tím nejnáročnějším.

Pokud předchozí dva úkoly splníme, poměrně snadno si můžeme vyrobit kosmetiku i drogerii, které budeme milovat. Mýdla, krémy, zubní pasty, deodoranty, balzámy na rty, ale třeba i rtěnky, oční stíny a spoustu dalších věcí zvládneme. Vždy máme na výběr z mnoha receptů, u některých jsou výsledkem jednoduché, ale funkční produkty, u jiných můžeme očekávat prakticky výrobky k nerozeznání od těch komerčních. A samozřejmě, časem se člověk učí a hledá to, co mu bude maximálně vyhovovat.

DIY kosmetika, o čem je vlastně její výroba?

I tady platí: v jednoduchosti je krása

V začátcích lze mnoho výrobků připravit zcela jednoduše. Vystačíme si s olejem, včelím voskem, esenciálním olejíčkem. Suroviny smícháme v potřebném poměru a směs necháme ztuhnout. Zabere to několik málo minut a výsledkem může být balzám na rty, mastička nebo třeba mazání proti komárům. Když k tomu přidáme emulgátor a vmixujeme trošku vody, přikápneme konzervant, máme na světě klasický krém jak z reklamy. Náklady v řádu desetikorun, všechny složky přírodní a pocit povznášející.

Nová závislost na obzoru?

Abych tu ale na domácí kosmetiku jen nepěla ódy… Výroba domácí kosmetiky způsobuje závislost. Jakmile se vám totiž výrobek povede, už si ho nikdy nebudete chtít koupit v obchodě a třeba ani nebudete chápat, že někdo jiný si do toho obchodu pro něj zajde. Dost možná taky zjistíte, že vaše pleť nepotřebuje skříň plnou lahviček a tubiček, že vlastně stačí pár vyladěných jednoduchých výrobků a vaše tvář bude zářit štěstím.

Tento článek je takovým úvodem k celé minisérii článků o výrobě vlastní kosmetiky. Příštím tématem budou důvody, proč si vůbec kosmetiku vyrábět, a postupně se dostaneme přes suroviny a pomůcky až k samotnému tvoření – receptům na produkty a taky spoustě tipů, jak díky kosmetice potěšit nejen svoji pokožku, ale taky jak pracovat s čakrami. Pokud jste ale nedočkaví, můžete vyzkoušet třeba recept na domácí zubní pastu. Je velmi jednoduchý. 🙂

Pavla
www.dify.cz

2 Shares
>
2 Shares
Share2