Proč je voda a pitný režim extrémně důležitý

Každý z nás ví, že voda má nevyčíslitelnou hodnotu, jelikož, jak se říká, patří mezi základní živly. Nejsme schopni si ji vyrobit ani rozmnožit a pro naše tělo je pojivem a hlavním zdrojem energie. Bohužel, pokud se s někým bavím o přijímání tekutin a dojde řeč na čistou vodu, spoustu lidí začne ohrnovat nos, což mi hlava nebere….

Voda v nás

Představme si, že by naše tělo nebylo ani trochu složené z vody. Já si třeba představím živoucí rozinku. Odporné že? Lidský organismus potřebuje denně velké množství tekutin i přesto, že necítíme žízeň, která je spíše upozorněním na blížící se dehydrataci. Každý orgán i každičká část v našem těle pracuje denně s látkami v tekutém stavu, a teď si přestavte, že tělu dodáte necelý litr za den a pak přijde na souboj, kdo získá svůj podíl? I to je možné, ale vy akorát dostanete nepříjemný signál v podobě migrény, únavy, nevrlosti, bolestí kloubů, nekvalitní pokožky a mnoho jiných příznaků.

Pitný režim

Nejčastější otázkou bývá, jaké množství má člověk vypít? Přece každý z nás je jiný stavbou těla, jiného pohlaví i jiného denního režimu, a proto je důležité i na tyto faktory brát ohledy. Základem je však nejméně 2 litry denně, ale i přesto bych řekla, že je to opravdu malé množství.Další otázkou je, co můžu pít? Popravdě, když se řekne 2 litry, tak se tím myslí v čisté podobě, což znamená jenom voda, a jsme u problému, který má spousty z vás. Říkáte, že voda vám nechutná, ale jaký je důvod?

Většinou voda nemá téměř žádnou charakteristickou chuť, naopak je téměř neutrální a příjemně osvěží. Jediná překážka je, naučit se vodu pít, ať už z kohoutku (pokud je pitná), nebo balená neperlivá. Pokud i přesto odmítáte čistou vodu pít, existuje pár alternativ, jak si ji trochu přilepšit.

Můžete třeba přidat vymačkaný citrón, nebo přes noc nechat litr vody s na kolečka nakrájenou salátovou okurkou s limetkou a existují i jiné verze s kusy ovoce apod. Dále jsou vhodné bylinné a ovocné čaje. Pozor na zelený a černý, stejně jako u kávy tyto nápoje odvodňují, proto na každý šálek kávy, zeleného/černého čaje vypijte stejný poměr vody.

fotka ovconého čaje a vody s limetkou

Start do nového dne

Z vlastní zkušenosti a nyní již ze zvyku vím, že bych nebyla schopná začít den bez toho, aniž bych ihned nešla vypít půl litru vlažné vody. Většinou si to rozdělím na dvě sklenice. Do první si udělám výjimečně po ránu velmi slabou šťávu a do druhé přidám multivitamin v podobě šumivé tablety. Dobré je do první sklenice přidat i rozpustnou vlákninu. Tímto přísunem doženete dehydrataci z noci a nastartujete metabolismus. U mě také přijde i tak hlad na snídani, na kterou se celý předchozí večer těším.

Ochucené nápoje

Problém dnešní populace je neorientovanost ve výživě, nebo spíše neochota zajímat se o zdraví. Pokud se budeme bavit o nezdravém nápoji, tak hlavním nepřítelem bude cukr a sodík. Cukr jako takový je našemu tělu zbytečný, nepotřebujeme ho, tělo ho přijímá pouze jako doplněk nevyužité energie a většinou je to jeden z faktorů oslabené imunity.

Nápojům s obrovským množství cukrů uvnitř říkám ,,lepihuby’’, což je například oblíbená kola. Nejenom, že nezasytí vaší žízeň, naopak vás to nutí pít více a více cukrů, ale také obsahuje sodík, nebo-li je sycená, perlivá. Není dobré pít velmi často perlivé nápoje, proto kombinace slazeného a perlivého je většinou rána pod pás vašemu pitnému režimu.

Pokud si jednou týdně koupíte magnesii jemně perlivou, nic proti tomu nemám, ale všeho s mírou, raději neperlivou. Dále existují neperlivé nápoje ochucené a slazené umělými sladidly, pokud to není slazené stévií, která je přírodní, tak většinou je to sice nízkokalorické, ale pro zdraví také ne zcela vždy dobré.

Alkohol

Myslím, že není třeba říkat, že alkohol je špatný, jak pro játra, tak pro celý váš organismus. Jako bonus vás dehydruje a zároveň obsahuje spoustu jednoduchých cukrů, takže kdybyste šli místo propitého večera do cukrárny na několik zákusků, vyjde vás to kaloricky nastejno. Jednoduše pijte maximálně sklenku vína jednou za týden a vše bude ve prospěch vašeho zdraví.

Ovocné šťávy

Když dostanete chuť na nějaký ten džus, je dobré vědět, jaký si koupit. Je to primitivní. Nápoj musí být 100% ovoce a nic víc. Nejlépe kupovat čerstvé a chlazené, jelikož neobsahují konzervanty ani koncentráty. Takovýto nápoj bych zařadila jako svačinu, nežli jako pití, proto je dobré vypít v daný den pouze sklenici džusu.

fotka ovocného nápoje a slunečních brýlí

Pitný režim při sportu

Pokud si řeknete, že vypijete pouze 2 litry a do toho v daný den jdete například na spinning, není to správné. Tekutiny, které vypijete během sportu, bych počítala jako bonus stranou, jelikož toho spoustu vypotíte. Z ochucených nápojů, které bych nezakazovala, jsou iontové drinky, které mají složení přizpůsobené tomu, co vaše tělo během vyšší tepové frekvence potřebuje a dané minimum pitného režimu vypijte mimo sportovní aktivitu.

Naučte se pít čistou vodu a brát ji jako nezbytnou část vašeho dne. Tělo vám zajisté poděkuje. Závěrem bych proto ráda řekla, že není nad čistou, blahodárnou a regenerační vodu.

0 Shares
>
0 Shares
Share