Víte, co obsahuje váš šampón? Mrkněte se!

Dostal se mi po dlouhé době do ruky klasický šampón a tak jsem si prohlížela složení. Vůbec jsem tomu nerozuměla. Všechny ty chemické názvy vypadaly hrozně, zajímalo mě, co znamenají a jakou mají v šampónu funkci. Pojďte se podívat, co se skrývá ve vaší koupelně!

Čím si vlastně myjeme vlasy?

O tom, že některé kosmetické výrobky nejsou úplně přírodní a nevyrábějí se v souladu s přírodou, jistě všichni víme. Nikdo z nás jistě nechce přijímat do svého těla chemické látky, které nám mohou škodit. Neříkám, že všechny složky kosmetiky ničí zdraví, jen si myslím, že čím méně člověk přichází do styku s chemií, tím lépe pro jeho tělo. Šampón se dá bez problémů nahradit, například moukou, sodou nebo marockým jílem.

Zajímalo mě především, která z těch chemických látek opravdu myje vlasy. Vím, že je v šampónu hodně látek, které jen tvoří pěnu – a navzdory tomu, co se říká v reklamě – pěna nemyje, pěna je jen pro efekt. Dalšími složkami jsou vonné látky, díky kterým máme pocit, že jsou naše vlasy čisté a svěží. Tak co vlastně umývá vlasy?

Sůl! Našla jsem spoustu látek, které odstaňují povrchové napětí, které míchají olej s vodou a podobně, ale jen sůl prostě a jednoduše čistí. Je to zvláštní, že něco tak prostého nademe i ve výrobcích „vyvinutých díky nejmodernější technice“ někde v laboratořích.

Šampón pod lupou

šampón
Zdravý vlas má být ROZTŘEPENÝ! Navzdory tomu, co se říká v reklamě.

Prozkoumala jsem složení běžně dostupného šampónu z drogerie a vypsala jsem vám, k čemu jsou některé složky. Shrnula bych to tak, že většina látek je zde na efekt – aby bylo hodně pěny, aby pěna dlouho vydržela, aby vlasy voněly trochu po růžích, trochu po ovoci… Ostatní látky mají za úkol většinou ničit vlasové sébum.

Sodium Laureth Sulfate – pomáhá k vytvoření pěny a používá se ke smíchání oleje s vodou a tím pomáhá k opláchnutí vlasů od špíny. Takže vlastně rozpouští sébum, které vyživuje a chrání vlas. Když pokožka přijde o sébum, rychle začne vytvářet další a ve větším množství. Výsledkem jsou mastnější a mastnější vlasy s každým umytím.

Cocamidopropyl Betaine – používá se k odstranění povrchového elektrického náboje, rovněž pomáhá smíchat vodu a olej, tedy odstranit sébum, zvyšuje pěnící schopnost.

Sodium Chloride – neboli chlorid sodný, tedy naše stará známá kuchyňská sůl, ano, i tu najdeme v šampónu. Tady upravuje tvrdost vody, aby šampón lépe fungoval. Obecně se v kosmetice používá, protože leští zuby, snižuje zápach a čistí.

PEG-7 Glyceryl Cocoate – změkčuje a snižuje povrchové napětí.

Prunus Armeniaca Kernel Oil – tahle přísada mi udělala velkou radost, je to totiž meruňkový olej. Těžko říct, jestli je za studena lisovaný a tak má stále všechny skvělé vlastnosti, nicméně alespoň to není úplná chemie.

Panthenol – ten si vysloužil také pochvalu – zjemňuje, hydratuje, zvláčňuje, uklidňuje – po proniknutí do pokožky se mění na kyselinu pantothenovou, která se v těle běžně vyskytuje.

Sodium Benzoate – konzervační prostředek, používá se také k překrytí základního zápachu. Zajistí, že se v šampónu nebudou množit bakterie a tak vám vydrží na poličce opravdu dlouho.

šampón
Koncentrovaný gloss-elixír se mi najít nepodařilo…

Citric Acid – kyselina citronová, slouží jako konzervační prostředek a regulátor pH, také na sebe dokáže navázat nečistoty, takže mohou být odstraněny.

PEG-40 Hydrogenated Castor Oil – stybilizuje pěnu, přidává se pro vonný efekt a pomáhá dalším látkám rozpustit se v rozpouštědle.

Propylene Glycol – hydratuje a uzavírá vlas. Zahlazuje drobně šupinky na povrchu vlasu, aby byly méně náchylné k ulpívání nečistot. Nicméně vlasy fungují jako ochrana hlavy a zdravé vlasy mají šupinky, aby se do sebe zaklesly. Tím chrání nejen hlavu ale i sebe navzájem…

Benzyl Salicylate – maskuje základní zápach, má vonný efekt a chrání produkt před znehodnocením UV zářením.

Kosmetika bez chemie?

Nevím, jak vám, ale mně se tedy takové složení šampónu moc nelíbí. Proto jsem si našla alternativu a šampóny a další vlasové produkty nepoužívám. Není to tak těžké, jak se zdá a na mých vlasech byste to nepoznali. Jsem naprosto spokojená a nemusím vynakládat spoustu peněz ani času, abych měla krásné zdravé vlasy. 🙂

Nemusíte dělat všechno tak, jako to dělají ostatní. Hledejte alternativy a vesele experimentujte! 

Napište mi do komentáře, co si myslíte o běžné kosmetice, jsem zvědavá na vaše názory! 🙂

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora

12 Shares
  • Děkuji za osvětový článek. Více takových. V tomto šamponu jsou v prvé řade nejhorší hnusy typu PEG- pěkně vám pokožku změkčí a ta pak skvěle nasaje vše do sebe – včetně všech syntetických humusů. Další chuťovka jsou konzervanty, které zabíjí přátelské bakterie na našem těle.
    Všechno tohle jsem z koupelny, toaletního stolku, spižírny atd. vyřadila a rozdala nebo vyhodila a vyměnila za zdravou a prospěšnou alternativu.
    Kdyby lidi vyházeli a přestali používat tahle krámstva, ubylo by všelijakých atopických ekzémů, lupének, lupusů, plísní a dalších prapodivných „nevysvětlitelných“ nemocí a ještě by ušetřili… Kvalitní přírodní kosmetika samozřejmě je drahá, ale je univerzální, takže když to člověk vychytá, rozhodně nepotřebuje bambilion produktů 😉

    • Krásný den,
      díky za pěkný komentář! 🙂 S těmi „nevysvětlitelnými“ nemocemi máte pravdu 🙂 Ano, přesně tak! Často slýchám, že v době, kdy jsou na trhu speciální přípravky na vlasy a na pleť, je nesmysl vracet se k nějaké mouce, medu a podobným „babským“ metodám.. A pak se mě ti samí lidé ptají, jak vyřešit plíseň, ekzém a tak dál…
      Tak ať se dál daří! 🙂

      • Já vždycky doporučuji knížku pana Syrového Tajemství kosmetiky. Tenoučká knížka, kde je všechno úplně polopaticky vysvětleno. Ty nemoci jsem si právě po přečtení této knihy spojila. Protože existuje velká řada různých syndromů, které se manifestují nejčastěji u žen, jsme holt přešlechtěné 🙂
        A z aktuálních sezónních produktů bych vyzvedla třeba opalovací prostředky, v Evropě a Severní Americe máme obrovskou spotřebu opalovacích krémů, ale rakovina kůže má nárůst, jaký dermatoonkologie v historii nepamatují….
        Teď jsem nakoukla na složení opalovacího krému Ladival pro děti, kterým mažou moji malou neteřinku a udělalo se mi mdlo. Že na sebe ženské mažou svinstva, jejich zdraví, ale patlat chemku a ropu na ty malé bobeše :-/

  • Dobrý den Zuzko,

    Vaše články mě moc baví, také se myji vlasy žitnou a je to super a to díky vašemu článku o no poo metodě :-). Už jsem tím „nakazila“ další dvě kamarádky.
    Jinak já používám kosmetiku Manna mýdlo a jsem velice spokojená, je to 100% přírodní s certifikáty BDIH a některé jsou veganské, používají ji i moje děti, prostě boží.

    Hezký den 🙂

  • Dobrý den, taky myji žitnou moukou a jsem maximálně spokojená. Předtím jsem si myla vlasy každý den, nyní mi stačí co třetí. Jsem blond a kdysi jsem měla jemné vlasy, nyní jsou super, mají super objem a pěknou zdravou barvu .-) .. a nalomila jsem už pár známých .-) .. jen doporučuji

  • >
    12 Shares
    Share12