Vishuddha – Krční čakra

Krční čakra se nachází mezi krční jamkou a ohryzkem. Je centrem komunikace a sebe-vyjádření.

Při harmonické funkci krční čakry člověk dokáže vyjadřovat beze strachu své myšlenky a pocity. Stojí si za svými názory a dokáže je obhájit, i když s ním ostatní nesouhlasí. Na druhé straně ale také ví, kdy má spíše mlčet a poslouchat. Dokáže naslouchat druhým a vžít se do jejich situace. Nenechává se nikým ovlivňovat, věří sám sobě, svému přesvědčení a své intuici a nebojí se jít vlastní cestou.

Krční čakra tvoří most mezi našimi myšlenkami a city. Pomocí této čakry  vyjadřujeme vše, na co myslíme a co cítíme – jestli máme radost, strach, jsme naštvaní nebo smutní, jaká máme přání, názory a touhy … Při správné funkci této čakry dokážeme o všem mluvit otevřeně a upřímně. Krční čakra je také centrem inspirace a kreativity, centrem realizace našich nápadů.

Disharmonická funkce se projevuje uzavřeností vůči vnějšímu světu. Nejsme schopni vyjadřovat své pocity a myšlenky. Všechno složitě zaobalujeme a nedokážeme mluvit na rovinu. Nejsme si jisti sami sebou, ale bojíme se vypadat jako slaboši, a tak svou slabost maskujeme a stydíme se za ni. Jsme přehnaně tišší nebo naopak mluvíme až příliš. Příliš se soustředíme na svůj vlastní svět a nedokážeme naslouchat druhým. Neumíme udržet tajemství a máme sklon ke lžím. Její funkci můžete podpořit například jógovou terapií.

Zablokovaná krční čakra se může projevit také vadou řeči – např. koktání. Při mluvení před více lidmi máme v tomto případě pocit knedlíku v krku a uzavřeného hrdla a při projevu se často zadrháváme.

Na fyzické rovině se blokace nebo přehnaná funkce krční čakry může projevit jako:

  • astma
  • chronická bolest v krku a angína
  • bolest zubů
  • mentální anorexie
  • roztroušená skleróza
  • afty

0 Shares
>
0 Shares
Share