Pozice škorpiona – Vrisčikásana

Velikonoce jsou, podobně jako Vánoce, spojené s velkým množstvím dobrého jídla a pití. Což je o důvod víc, proč bychom neměli tyto svátky jara proležet na gauči. Trocha jógy po ránu vám zaručeně pomůže odlákat myšlenky od všech velikonočních dobrot (alespoň na chvíli).

Pozice škorpiona nebo také Vrisčikásana patří k pokročilým jógovým pozicím. Není proto vhodná pro začátečníky. Vyhnout by se jí měli i lidé, kteří mají akutní problémy s krční nebo bederní páteří. S největší pravděpodobností se vám cvik nepovede na první, druhý a ani desátý pokus, ale trocha tréninku za výsledek stojí.

Benefity pozice škorpiona

Žena cvičí pozici škorpiona

Zdroj obrázku: Pinterest

Zaprvé se naučíte jednu z nejtěžších ásan a budete na sebe upřímně pyšní. Vaši přátelé vás budou obdivovat a možná svým snažením inspirujete i pár lidí z vašeho okolí.

Nesmíme však zapomínat ani na pozitivní účinky pozice na lidské zdraví. Škorpion vám vykouzlí silná ramena, kokty, paže a břicho. Ke správnému provedení je totiž nutné zpevnit téměř celé tělo a vydržet tak poměrně dlouho.

Pravidelné cvičení ásany trénuje rovnováhu a soustředění (stačí jedna chyba a už se válíte na zemi).

Jak na to?

Nejprve je nutné naučit se pozici – stoj na předloktí. Jakmile se vám povede, můžete si být jisti, že je vaše tělo dost silné a připravené na další krok v podobě škorpiona. Při učení postupujte pomalu, rozhodně se nesnažte do pozice přehoupnout švihem.

Ze začátku cvik provádějte vždy u zdi. Vyhnete se tak nepříjemným pádům a získáte větší pocit bezpečí. Zároveň doporučuji ke zdi naskládat alespoň tři podpůrné polštáře na jógu (nebo něco podobného) a opírat si o ně špičky chodidel.

Návod na provedení cviku naleznete v tomto videu:

YouTube video

Libí se vám představa, že vaše tělo zvládne i náročné jógové pozice nebo si vystačíte se základní sestavou?

Zdroj úvodního obrázku: Pinterest

0 Shares
>
0 Shares
Share