Často skloňované slovo ve všech pádech. Zkuste třeba jen dojet do práce bez toho, aby na vás vyskočilo z obálek časopisů v trafice, kterou míjíte, z televize, kterou si pustíte k ranní kávě, nebo jste jej nezaslechli během konverzace spolucestujících v tramvaji (či šalině čtete-li tento článek z moravské metropole). Ano, uhodli jste. To často skloňované slovo je stres. Jak se stresem zatočit?
Stres je součástí našich životů, zažíváme jej (zejména v západním světě) téměř všichni. V dnešní moderní době jako by se bez stresu snad nedalo ani být a existovat. A přitom je stres jedním z hlavním faktorů, který snižují naši životní spokojenost a hodnotu našeho žití. Ztrpčuje nám život, svírá nás ve svých osidlech, způsobuje zdravotní problémy i problémy ve vztazích. Věřím, že byste do výčtu negativních důsledků mohli přispět i vy nějakým nápadem či svou vlastní zkušeností. A přitom, chceme-li žít v klidu a bez zbytečných nervů, máme na dosah ruky techniky, které nám mohou se zvládáním stresu pomoci. Existují i výzkumy, které prokazují, že pravidelná meditační praxe vytváří zřejmý přínos pro duševní i fyzické zdraví.
Stresory, tedy faktory či události, které v nás spouštějí stres, existují v mnoha barvitých formách. V práci nám nejvíce stresu způsobuje kontakt se zákazníky, nejistota zaměstnání, jak vysoký či nízký je plat. V osobním životě se často i nevědomky vystavujeme tlaku tím, že na sebe klademe vysoké až nerealistické nároky.
Je vůbec stres škodlivý?
Každý máme slova, jejichž vyslovení v nás vyvolává příjemné pocity. Mají příjemné zabarvení a asociace s nimi spojené jsou pozitivní. Stres mezi ně však nejspíš nepatří. Ten má totiž pro většinu z nás negativní nádech slova. A přitom není pravidlem, že stres je vždy jen negativní. Za jakých okolností nám může stres třeba i zachránit život?
Stres je z evolučního hlediska obranný mechanismus, který člověku pomáhá čelit obtížným situacím a případně mu zachránit život. Díky stresu a hormonům, které naše tělo vyplavuje během stresu, mohl pravěký člověk přežít a před predátorem utéct nebo jej zabít. V dnešní době však nemůžeme utéct před termínem odevzdání projektu ani zabít šéfa. A teprve zde vzniká problém – nevybitý stres se hromadí.
Představte si sprintera těsně před závodem. Je ve stresu, záleží mu na závodu a chce za každou cenu vyhrát. Tělo na stres samozřejmě reaguje – zrychlí se tep i dech, prokrví se svaly, naopak se odkrví vnitřní orgány, které pro útěk nejsou natolik důležité. Závod odstartoval a pro našeho sprintera dopadl dobře. Jakmile sprinter doběhne, vyřešil situaci, kvůli které vznikl stres. V dnešní době však takto situace řešit nemůžeme či nechceme a tělo za nás nevědomky začíná řešit stres na úrovni psychosomatiky.
7 negativních zdravotních důsledků stresu
Nahromaděný stres v našem těle dokáže nadělat pěknou neplechu. Mimo jiné má za následek následující:
- snižuje imunitu – organismus je zeslabený obrannou funkcí proti stresu, je přetížený;
- chronické bolesti hlavy – stres se brzy začíná projevovat například v oblasti krční páteře, kde vzniká vyšší napětí svalů, tvoří se blokády, jejichž následkem jsou právě bolesti hlavy;
- bolesti kloubů a páteře;
- únava organismu, skleslost a snížený výkon;
- srdeční arytmie – hormony vyplavující se během stresové reakce zrychlují práci srdce (jak už víme z příkladu sprintera), a to z dlouhodobého hlediska může způsobit i srdeční arytmie;
- žaludeční problémy, respektive potíže s trávením;
- stres je častým spouštěčem tzv. autoimunitních onemocnění, např. lupénky;
- předčasné buněčné a kognitivní stárnutí.
Není stres jako stres
Co se děje s tělem během stresu můžeme zjistit v tomto krátkém tříminutovém videu:
Už víme, že krátkodobý stres nás dokáže vybičovat k větším výkonům. Avšak pokud se stres kupí stává se permanentním a místo toho, aby nám pomohl, spíše nás paralyzuje. Potlačovaný stres způsobuje většinu zmíněných zdravotních problémů. Na tom se shodnou jak západní medicíny, tak spíše alternativnější směry. Tak co tedy s ním?
Ohm proti stresu
Neexistuje žádný zaručený způsob, jak si vyčistit hlavu, roztřídit a zpomalit myšlenky. Což znamená, že možná budete chvíli muset hledat a zkoušet, než objevíte ten svůj způsob, který vám sedne. Pokud ale naladíme na optimističtější notu, také to znamená, že pokud vám meditace přijde příliš nudná a místo pohody v hlavě vám přináší spíše další potíže a nepříjemnosti, můžeme se poohlédnout jinde. Zkuste jógu, tai-chi, čchi-kung, cokoli u čeho cítíte, že jste na pravém místě a naplňuje vás to radostí. Ale zpátky k meditaci.
Meditace je jedním z nejúčinnějších nástrojů, kterým mohou lidé vyčistit a naladit svou mysl. Pomáhá zkrotit emoce, jež se čas od času mohou vymknout kontrole. Umožňuje zpomalit myšlenky a vychutnat si přítomný okamžik. Zní to dobře, že? Jenže kdo má v tomhle uspěchaném moderním světě čas zpomalit a být přítomen? Natož meditovat?
Existuje nepřeberné množství meditačních taktik. A stále se objevují nové. Pokud máte v hlavě zakotvenou představu, že meditovat se dá pouze v perfektním lotosovém sedu, v dokonale tiché místnosti a s aroma lampami, nechte mě vás vyvést z omylu. Meditovat se totiž dát i v přeplněném metru nebo v autobuse po cestě do práce. Nezáleží tak na technice meditace jako spíše na pravidelnosti. Zkuste si denně najít pár minutek. A pokud potřebujete trochu motivace, pojďme se kouknout na benefity, které plynou z meditace.
TIP: Trápí vás neklidná mysl? Nemůžete se uklidnit? Vyzkoušejte Svarga Dvijasanu!
Pro vnitřní klid a inspiraci doporučuji přečíst náš článek Květ lotosu jako učitel na naší cestě životem. Přinese vám spoustu podnětů k zamyšlení. Určitě vyzkoušejte také dechové techniky, které vás uvolní a zbaví stresu.
„Pokud nejste zastánci medikace, zkuste meditace.“
7 pozitivních dopadů pravidelné meditace
Četné studie na téma pozitivních dopadů meditace dokáží vyjmenovat stovky, ne-li tisíce, benefitů. Abychom tu však nebyli až do zítřka, pojďme se podívat na sedm z nich.
- Meditace zvyšuje kreativitu, inovační nápady přicházejí snadněji. Máte-li kreativní práci, je to přímo pro vás.
- Díky meditaci se přirozeně vyvaruje dělání deseti věcí najednou, což je častou příčinou stresu.
- Výzkumy ukázaly, že meditace a jóga zvyšují úroveň energie a posilují imunitu.
- Meditace snižuje riziko srdečních onemocnění, deprese a dokonce i Alzheimera.
- Pro někoho možná překvapivým důsledkem meditace může být i lepší sexuální život.
- Snižuje vysoký krevní tlak a tím i riziko srdečních onemocnění a infarktu.
- A v neposlední řadě také pomáhá, pokud byste chtěli shodit nějaké to kilo nebo dvě.
Ačkoli existuje mnoho typů meditací, které se liší svým provedením, ale všechny mají společného jmenovatele – jejich cílem je zklidnit mysl, naladit nás do pohody a redukovat stres. A tak se nestresujte, když začátky meditace nebudou jednoduché. Meditace má stres odstraňovat, ne být jeho spouštěčem 🙂 Netlačte na pilu, nerozčilujte se, když to nepůjde hned a samo, vytrvejte. Radujte se z jakýchkoli malých krůčků, které uděláte. Ty velké zázraky se dostaví časem, slibuji! 🙂
Jaké jsou vaše oblíbené druhy meditace a jak relaxujete? Jaké byly vaše začátky meditování? Podělte se o svůj příběh a podpořte ostatní na podobné cestě.
Nádech. Výdech. Úsměv.
Zdroje:
psychologie.doktorka.cz, liveanddare.com
obrázky: pixabay
Jógu jsem objevila (nebo ona mne?) před pěti lety a od prvního dne je jasné, že je to láska na celý život. Jóga pro mě představuje dokonalé spojení naší fyzické schránky, krásy pohybu a mysli, toho mocného nástroje. Již od dětství mě fascinovala psychologie, poslední dobou se moje pozornost soustředí (nejenom) na meditace a budhismus. Ráda poznávám svět skrze knížky i cestování. Život je nikdy nekončící cesta sebepoznávání.
Bez meditacie si uz neviem predstavit den a ked nahodou nestiham alebo cestujem, vzdy citim, ze som v dany den nemeditovala. Fakt to pomaha na ukludnenie
Jsem ráda, že Ti meditace pomáhají! 🙂 Meditovat se dá i při cestování, mrkni na článek Cestování a meditace (https://www.spojujenasjoga.cz/cestovani-a-meditace-6-duvodu-proc-je-to-skvela-kombinace/#more-17443)
Přeji pěkný den,
Zuzana