Vánoční dárky, které nejdou zabalit

Období vánočních svátků a novoročních oslav vnímám jako takovou závěrečnou zkoušku celého roku, protože nám toto období přináší tolik příležitostí udělat něco jinak. Rozhodnout se, co je skutečně důležité a co mohu bez výčitek svědomí odsunout do pozadí.

  1. Zda dám přednost kvalitě před kvantitou.
  2. Zda si budu dělat věci po svém nebo tak, jak se to dělá či jak se to očekává.
  3. Zda jsou pro mne důležitější naleštěná zářící okna nebo zářící oči mých dětí při zdobení cukroví a společného sledování vánočních pohádek.
  4. Zda budu radši běhat po obchodních centrech nebo po lese.
  5. Zda upřednostním hmotné věci před prožitky.
  6. Zda dávám z pocitu „musím“ nebo ze srdce.
  7. Zda dokážu život neničit, ale ctít.
  8. Zda mám v sobě dost respektu k ostatním lidem i ke zvířatům a dokáži oslavit příchod nového roku bez ohňostrojů a rachejtlí.

Zatím jsem letos u některých zkoušek sama před sebou obstála, u některých to zatím ještě pokulhává. Například u bodu 7 -živý stromek letos máme a ryba na vánočním stole také chybět nebude. Zato nemarním čas úklidem a raději ho trávím se svými dětmi. Možná vás také osloví následující video.

YouTube video

To, co dělá Vánoce kouzelným obdobím, není vydrhnutá podlaha ani kopa dárků, které dost možná ani nepotřebujeme, ale čas strávený s našimi blízkými v klidu a pohodě. Užívat si vzájemnou blízkost a všechny ty Vánoční tradice..

A když už jsme u těch hmotných dárků… opravdu potřebujeme další věci?

YouTube video

A jak to všechno souvisí s jógou?

Všechno to totiž začíná v naší hlavě, vánoční úklid by více potřebovala naše mysl než náš domov a s tím nám může jóga pomoci.

„Hlídej si svoje myšlenky, neboť se stávají tvými slovy.

Hlídej si svá slova, neboť se stávají tvými činy.

Hlídej si své činy, neboť se stávají tvými zvyky.

Hlídej si své zvyky, neboť neboť se stávají tvým OSUDEM.“

Jóga nás učí být v přítomnosti, nestresovat se minulostí ani budocností, ale být TADY a TEĎ. Protože tahle chvíle je to jediné, co skutečně existuje a být plně přítomni v daném okamžiku je jediný způsob, jak si nenechat život protéct mezi prsty.

Jóga nám také pomáhá zklidnit mysl, zastavit ten kolotoč myšlenek a přesunout pozornost z přetížené mysli zpět do těla a do srdce, abychom dokázali znovu vnímat to, co je skutečně důležité. Protože jak řekl Malý princ v knize od Antonie de Saint-Exupéry, ty nejdůležitější věci jsou očím neviditelné, správně vidíme jen srdcem.

Ať prožijete vánoční svátky v míru a klidu a s otevřeným srdcem dávate i přijímáte. Ať jsou tyto svátky kouzelné nejen v dětských očích, ale i v těch Vašich.

8 Shares
>
8 Shares
Share8