V souladu s přírodními cykly: Magická podzimní jóga

Dostáváme se do magického ročního období. Listy začínají hrát všemi barvami, dny jsou kratší a chladnější. Pro někoho je tento čas hořkou předzvěstí nadcházející zimy. Teplých slunečních dní je stále méně a další nás čekají až za poměrně dlouhou dobu. Ovšem právě toto období je skvělou příležitostí, kdy nejen praktikovat jógu, ale především se pokusit zařadit jógovou filozofii i do svého běžného života. V tomto článku najdete praktické rady, jakým způsobem do podzimních dní zakomponovat nejen jógu, ale hlavně jak si užít podzim plnými doušky.

Podzimní čas

Tento čas je obdobím regenerace, zklidnění a zpomalení. Po náročnějším a hektickém létě, kdy jsme trávili většinu času venku a užívali si dlouhých slunných dní, nám příroda dává najevo, že je na čase se opět zklidnit.

Zkuste v tomto období zpomalit a dopřát si čas sami pro sebe. Podzim je obdobím ájurvédské dóši váty. Symbolizuje ji kreativita a spontánnost, ale také s sebou může přinášet neklid a roztěkanost.

Podzimní jóga

Jak se správně naladit na pozimní období?

  1. Správný jídelníček

To, co jíme, má přímý vliv na fungování našeho těla. Především na to, jak se cítíme. Jídla, která jsme mohli bez problémů jíst v létě, nemusí našemu tělu vyhovovat i v zimě. Náš jídelníček by měl podléhat sezónnosti potravin. Ájurvéda nám radí, jaký jídelníček je v tomto období nejvhodnější.

V podzimních dnech bychom měli zařadit pokrmy bohaté na tuky a bílkoviny. Je vhodné vyhnout se studeným pokrmům jako jsou například saláty, a naopak zařadit více polévek. Je přirozené, že v tomto období máme větší chuť k jídlu než například v létě. V podzimních měsících jsou vhodné všechny druhy koření, jelikož naše tělo přirozeně zahřívají.

Podzimní jóga

  1. Pijte teplou vodu

V minulosti již vyšel článek, proč je dobré pít sklenici teplé vody každé ráno a v tomto období to platí především. Teplá voda organismus příjemně prohřeje a chladné podzimní ráno vám hned bude připadat příjemnější. Během podzimních dní můžete pít teplou čistou vodu v průběhu celého dne. Dominující váta má tendenci se vysušovat, a proto je důležité si hlídat dostatečný pitný režim.

V tomto období si například můžete nasbírat a připravit lahodný šípkový čaj.

Podzimní jóga

  1. Péče o pokožku

Na podzim bychom měli zvlášť dbát o naši pokožku, která má tendenci se vysušovat. Pravidelné používání přírodních krému vaše pokožka jistě ocení. Dále si můžete dopřát masáž těla teplým olejem, ideálně sezamovým, který vaše tělo krásně prohřeje. Vyzkoušejte domácí kosmetiku! Máme pro vás návod na to, jak umíchat skvělý pleťový krém.

Podzimní jóga

  1. Jógová praxe

V tomto období je důležité nastavit jógové praxi pevný řád. Vhodná je pomalejší a klidnější jógová praxe, která roztěkanou vátu trošku umírní a stabilizuje. Pro podzimní praxi je nejlepší cvičit mezi 6-10 hodinou ranní nebo 6-10 hodinou večerní.

Na začátku cvičení se nezapomeňte rozehřát. Váta má vliv na naše klouby, a proto je potřeba je před praktikováním složitějších pozic nejprve uvolnit, například kroužením.

Vhodné pozice pro toto období jsou:

  • ásany, které nás uzemňují 
  • pozice rozvíjející stabilitu 
  • rotace, které zahřívají naše tělo
  • pozice uvolňující oblast třísel
  • předklonové pozice, které nás harmonizují a uklidňují

TIP: Trápí vás neklidná mysl? Nemůžete se uklidnit? Vyzkoušejte Svarga Dvijasanu!

Podzimní jóga

  1. Stav mysli

Řekla bych, že nejdůležitějším předpokladem, jak se s tímto obdobím vypořádat, je stav naší mysli. Pokud začneme od teď lamentovat na špatné počasí, budeme v tom pokračovat následujících několik měsíců, a to je škoda. Kdo vymyslel špatné a dobré počasí? Počasí prostě je, a ať se budeme snažit sebevíc, nic s tím nezmůžeme. Změnit můžeme pouze náš postoj k němu.

Zaměřte se na to, co je na podzimu krásné a příjemné. Voňavé svíčky, vonné tyčinky, teplá huňatá deka, teplý bylinkový čaj, čas strávený s našimi nejbližšími.

Podzim nám poskytuje ideální čas pro meditaci a trénování Santóši čili vnitřní spokojenosti. Spokojenosti, která by neměla být závislá na vnějších vlivech a měla by vycházet především z nás. A to je skutečná výzva.

Slunce ubývá, ale vyzvou je rozsvěcet slunce v nás.

Jak to máte s podzimními dny vy? Co na nich máte nejraději?

Namasté
Dominika

 

Zdroje: Jóga po celý rok (Zuzana Klingrová, 2019)

0 Shares
>
0 Shares
Share