Uvolněte emoce s Bojovníkem II.

Nevím, jak vy, ale jógové bojovníky mám velmi ráda. Asi proto, že nás učí bojovat výdrží a ne silou. Učí nás prožívat. Učí nás cítit a bojovat se svým strachem, neklidem a nejistotou. Pojďte společně posílit střed těla, protáhnout páteř, prodýchat se a zabojovat o lepší držení těla.

Bojovník a emocionalita

Bojovníků existuje několik, ale my se dnes podíváme na Bojovníka II., který nám zároveň pomůže s emocionalitou. Ptáte se jak? Čtěte dál.

Naše emocionalita je velmi složitá, to asi všichni víte, a věřte, že já také. Jak nám tedy bojovník dvojka může pomoci? Velká část naší emocionality je uložena hluboko uvnitř nás někde, kam často ani sami nedosáhneme. Pokud máte chuť trochu se projít po svém vnitřním světě, pojďme na to!

Z pohledu fyzického těla se emoce hromadí v oblasti třísel. Jde především o ty emoce, kterým nedáváme průchod, které jsou uloženy hluboko uvnitř nás a možná si ani nejsme vědomi, jak moc nás ovlivňují. Často jde o dávné křivdy, emoční zranění a také strach. Víte jak se říká: „Má stažený zadek.“ Tak to je přesně ono! Pokud máte strach, opravdu stáhnete nejen zadek, ale i pánevní dno, kyčelní klouby tuhnou a celý pánevní pletenec nyní nese obrovskou váhu. Váhu, která není viditelná, ale cítíte ji! Pokud se tedy vydáte na cestu s druhým bojovníkem, buďte připraveni na to, že v sobě možná objevíte něco, co ani nechcete. Jste připraveni?

autor: Magdalena Klížová

Pojďme bojovat

Bojovníky je vhodné zařadit po úvodních pozdravech slunci nebo zhruba v polovině jógové lekce – když už je tělo zahřáté. Pokud ale máte chuť, praktikujte kdykoli během dne, nikoli však před spaním.

Můžete začínat ve střeše, kdy s výdechem vyšlete pravé chodidlo mezi dlaně a s nádechem zvednete celu horní polovinu těla vzhůru.

Nyní stojíte v širokém stoji rozkročném. Chodidlo pravé nohy směřuje vpřed a chodidlo levé nohy je stočeno v pravém úhlu vlevo.

Pozor! Dbejte na to, abyste byli opravdu stabilní a boky udržujte v jedné linii. Snažte se nevystrkovat zadek ani břicho!

S nádechem rozpažte ruce tak, aby pravá ruka směřovala vpřed a byla souběžná s pravou nohou. Levá ruka směřuje vzad a je souběžná s nohou levou.

Tip! Dlaně směřují k zemi. Přes prsty pravé ruky se dívejte přímo vpřed, koncentrujte svůj pohled do jednoho bodu – pomůže vám to se stabilitou.

S výdechem pokrčte koleno přední nohy, to vás automaticky přiblíží k zemi. Zůstaňte ale vzpřímení, jediný pohyb, který provádíte je krčení pravého kolene, jinak se vůbec nehýbejte.

Pozor! V momentě, kdy pokrčíte přední nohu, dejte pozor, aby koleno nepředbíhalo kotník. Pokud jsou oba klouby nad sebou (koleno nad kotníkem), vzájemně se podporují a ani jeden se nepřetěžuje. Pokud však necháte koleno předběhnout kotník, zbytečně přepínáte vazy v koleni, a zároveň kotník dostáváte do nepřirozené, přetěžující polohy. 

Nyní setrvejte v pozici alespoň 8- 10 plných jógových dechů. Soustřeďte se na vzpřímené držení těla, plynulý dech a držení pravého stehna rovnoběžně s podložkou. Cítíte hýždě? Ne? Tak jděte o něco níže k zemi a zaručeně ucítíte!

autor: Magdalena Klížová

výdechem předsuňte pravou paži ještě více kupředu. Můžete odložit předloktí na stehno, neopírejte se však plnou vahou, jen si tam paži opravdu odložte tak, že pokud ji uvolníte, trup udržíte stále vzpřímený. Pokud je tato varianta pro vás příliš jednoduchá, položte pravou dlaň k vnitřní straně pravého kotníku. S nádechem vyšlete levou paži přímo vzhůru k nebi a dívejte se za ní vzhůru. Doporučuji setrvat opět 8 – 10 plných jógových dechů.

Máte-li chuť na trochu strečinku pro ramena a paže, s výdechem protáhněte pravou paži pod pravým stehnem a levou paži nad levým bokem – spojte dlaně za zády nebo za stehnem. Otevřete hrudník a tlačte levé rameno za sebe. Dívejte se vzhůru a plynule dýchejte. Doporučuji setrvat stejně dlouho, jak o v předchozích variantách.

S výdechem rozmotejte ruce a s nádechem se dostaňte opět do výchozí pozice s rozpaženými pažemi a pokrčeným pravým kolenem. S výdechem se ukloňte k levé noze, pravou paži vyšlete k nebi a klidně i dál za sebe – převrácená verze Bojovníka II. Pod dlaní se stále dívejte vzhůru – to vám pomůže držet hlavu a krk vzpřímeně.

S nádechem se vraťte zpět do středu. Propněte obě kolena a celou sekvenci zopakujte na opačnou stranu.

autor: Magdalena Klížová

Virabhadrásana II: Benefity a kontraindikace

Jako každá jógová pozice, i Bojovník II v sobě skrývá celou řadu prospěšných funkcí pro naše tělo. Protáhnete a posílíte paže – od ramen až po konečky prstů! Pomůžete plicím najít více prostoru v hrudním koši, protáhnete třísla a posílíte pánevní dno! Podpoříte metabolismus a správnou funkci břišních orgánů. Stále vám to nestačí? Pokud máte ploché nohy, bojovník dvojka je pro vás jako stvořený, zkoušejte a vylepšete držení těla.

Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, není pro vás tato pozice příliš vhodná. Máte-li potíže s krční páteří, buďte opatrní zejména v momentech, kdy přetáčíte krk a hlavu – nepřetěžujte se!

Emoce s bojovníkem

Pokud budete pravidelně pracovat se svým třísly, rozhodně to pocítíte. Nejen fyzicky, ale i psychicky. Jeden z mých učitelů mi řekl, že bolest fyzická je často spojena s bolestí psychickou. Souhlasíte s tím? Nebo nevíte? Zkoušejte pracovat sami se sebou, vnímejte, co se vám vaše tělo snaží říct. Než ale začnete, ujistěte se, že jste připraveni na změny ve svém nitru. Ujistěte se, že jste připraveni objevit svá negativa, slabosti i strachy.

Někdy nás to zastihne nepřipravené, ale vy teď máte šanci vědomě se sebou pracovat. Tak pojďte na to a napište mi, jak se vám to daří. Přeji krásné jógování,

Magdalena

0 Shares
>
0 Shares
Share